Maʼlumki, yaqinda, davlatimiz rahbarining 11 maydagi farmoni bilan 2022-2026 yillarda xalq taʼlimini rivojlantirish bo‘yicha milliy dastur tasdiqlandi. Unda ilg‘or xorijiy tajriba asosida taʼlim sifatini oshirish, o‘qituvchilik kasbining nufuzini yuksaltirish, inklyuziv taʼlimni rivojlantirish, o‘quvchilarni kasbga yo‘naltirish, infratuzilmani yaxshilash, sohani raqamlashtirish bo‘yicha dolzarb yo‘nalishlar belgilangan. Bu yo‘nalishlarning har biri o‘nlab aniq vazifalardan iborat. Ular har bir tuman va shahar kesimida ishlab chiqilgan “yo‘l xaritalari” asosida amalga oshirilmoqda.
Yig‘ilishda xalq taʼlimi vaziri shu boradagi ishlar va kelgusi o‘quv yiliga mo‘ljallangan rejalar to‘g‘risida hisobot berdi.
Avvalo, yangi milliy dasturni taʼlim jarayoniga joriy etish masalalari ko‘rib chiqildi. Xususan, bu yil 3, 6, 7 va 10-sinflar uchun, 2023-2024 yillarda 4, 5, 8, 9 va 11-sinflar uchun darsliklar, mashq daftarlari hamda o‘quv qo‘llanmalari yaratilishi belgilangan.
Davlatimiz rahbari buning uchun xorijiy ekspertlar va tadqiqotchilardan iborat ishchi guruhini shakllantirib, darsliklarni sifatli tayyorlash zarurligini taʼkidladi.
Milliy dasturda o‘qituvchilarning jamiyatdagi nufuzini oshirish masalasiga alohida eʼtibor qaratilgan. Bu yuksak bilim va mahoratli, zamonaviy kadrlar tayyorlashni taqozo etadi. Shu maqsadda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti hamda uning huzuridagi taʼlim va ilmiy tashkilotlar Xalq taʼlimi vazirligi tasarrufiga o‘tkazildi.
Yig‘ilishda pedagogik taʼlimni transformatsiya qilish, universitetga qabulni takomillashtirish, ilmiy salohiyatni oshirish va o‘qishni amaliyot bilan bog‘lash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
O‘qituvchilarning kasbiy mahoratini oshirish va ularni yangi metodikaga o‘rgatish haqida so‘z borar ekan, Abdulla Avloniy nomidagi milliy tadqiqot instituti faoliyatini kengaytirib, uni hududlardagi pedagogika o‘quv yurtlari bilan uzviy bog‘lash zarurligi taʼkidlandi. Kelgusi o‘quv yilidan boshlab kimyo, biologiya, fizika va matematika o‘qituvchilari uchun kasbiy sertifikatlash tizimi yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Prezidentimiz maktab direktorlarini to‘g‘ri tanlash, ularning kasbiy va boshqaruv mahoratini rivojlantirish masalasiga alohida to‘xtaldi. Taʼlim bilan birga tarbiya ham muhimligini taʼkidladi.
– Maʼnaviyat maktabdan boshlanadi. Maktablarda taʼlim sifatiga qanday eʼtibor bersak, maʼnaviyatga ham shunday eʼtibor berishimiz kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu maqsadda o‘quvchilarning dunyoqarashi va iqtidorini oshiradigan, turli yoshdagi sinflar uchun mo‘ljallangan maʼnaviyat kitoblari yaratish bo‘yicha tavsiya berildi.
Maktabdan tashqari taʼlimni rivojlantirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. “Barkamol avlod” maktablari faoliyati va infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha besh yillik dastur ishlab chiqish, ularda “STEAM” yo‘nalishlari bo‘yicha to‘garaklar tashkil etish vazifasi qo‘yildi.

25 мая Президент Республики Узбекистан обсудил ход реформ в школьном образовании.
Известно, что недавно указом президента от 11 мая была утверждена национальная программа развития народного образования на 2022-2026 годы. Определены актуальные направления повышения качества образования на основе лучших мировых практик, повышения престижа профессии учителя, развития инклюзивного образования, профориентации учащихся, совершенствования инфраструктуры, цифровизации отрасли. Каждое из этих направлений состоит из десятков конкретных задач. Они основаны на «дорожных картах», разработанных в каждом районе и городе.
На совещании министр народного образования отчитался о проделанной в этом направлении работе и планах на следующий учебный год.
В первую очередь были рассмотрены вопросы внедрения в образовательный процесс новой национальной программы. В частности, в этом году планируется создать учебники, тетради и учебники для 3, 6, 7 и 10 классов, а на 2023-2024 годы – для 4, 5, 8, 9 и 11 классов.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость формирования рабочей группы из зарубежных специалистов и исследователей для подготовки качественных учебников.
Особое внимание в национальной программе уделяется повышению престижа учителей в обществе. Это требует подготовки высокообразованных и квалифицированных, современных кадров. С этой целью Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами и его образовательные и научные организации были переданы Министерству народного образования.
На совещании были даны поручения по трансформации педагогического образования, улучшению приема в вузы, повышению научного потенциала и связи обучения с практикой.
Говоря о повышении квалификации учителей и обучении их новым методикам, было отмечено, что необходимо расширить деятельность Национального научно-исследовательского института имени Абдуллы Авлони и интегрировать его с педагогическими школами в регионах. Со следующего учебного года планируется ввести систему профессиональной аттестации учителей химии, биологии, физики и математики.
Президент коснулся вопроса правильного подбора директоров школ, развития их профессиональных и управленческих качеств. Он подчеркнул важность образования наряду с образованием.
- Духовность начинается в школе. Насколько мы обращаем внимание на качество образования в школах, мы должны уделять внимание духовности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
С этой целью было рекомендовано создавать книги по духовности, рассчитанные на разные возрастные группы, которые повышали бы кругозор и таланты учащихся.
Также обсуждалось развитие внешкольного образования. Поставлена задача разработать пятилетнюю программу по совершенствованию деятельности и инфраструктуры школ «Баркамол авлод», включая создание STEAM-клубов.