Shavkat Miromonovich tashabbuslari bilan ishlab chiqilgan “2017 — 2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasi”da taʼlim va fan sohasini rivojlantirish alohida ustuvor masala sifatida keltirilgan. Bu hujjatda “taʼlim” soʻziga 138 marotaba duch kelasiz. Xususan, taʼlim oldiga mehnat bozorining zamonaviy ehtiyojlariga mos yuqori malakali kadrlar tayyorlash vazifasi qoʻyilgan. Bunda umumiy oʻrta taʼlim sifatini tubdan oshirish, chet tillar, informatika hamda matematika, fizika, kimyo, biologiya kabi boshqa muhim va talab yuqori boʻlgan fanlarni chuqurlashtirilgan tarzda oʻrganish belgilab berilgan. Davlat rahbari chiqishlari davomida koʻp marotaba bugungi oʻqitish dasturlari va metodikasi eskirgani, yangi taʼlim mazmuni qisqa fursatda Oʻzbekistonni rivojlangan davlatlar qatoriga olib chiqishi xususida toʻxtalib oʻtganlar. Xususan, 2020-yilda Prezident tomonidan Xalq taʼlimi vazirligi oldiga dunyodagi zamonaviy oʻquv dasturlari asosida Milliy oʻquv dasturini ishlab chiqish vazifasi qoʻyilgan edi.
“Biz qanday fuqaroni xohlayapmiz?”
2020-yilda Xalq taʼlimi vazirligida taʼlim standartlari, oʻquv dasturlari, oʻqitish metodikasi va baholash tizimini qamrab olgan Milliy oʻquv dasturini tayyorlashga kirishildi. Bu jarayonda oʻquvchilarni bilimga asoslangan jamiyat uchun raqobatbardosh qilib voyaga yetkazish, ularni hayotga tayyorlash bosh shior qilib tanlandi. Avvalgi islohotlardan farqli ravishda, bu gal islohotlarning bosh ishtirokchisi sifatida oʻqituvchilar tanlandi. Zero, Uchinchi Renessans haqida toʻxtalganda, davlat rahbari ustoz-muallimlarni bu yangi ilm-fan davrining toʻrt tayanch ustunidan biri deya eʼtirof etgan.
Keyingi bir yil davomida 246 nafar milliy ekspertlar, jumladan 119 nafar maktab oʻqituvchilari, Oliy taʼlimdan 105 nafar professor-oʻqituvchilar, 22 nafar fan metodistlari, shuningdek UNICEF va USAID xalqaro tashkilotlari orqali jalb qilingan 16 nafar xalqaro ekspertlar ishtirokida Milliy oʻquv dasturi loyihasi tayyorlandi.
Birinchi ish “biz qanday fuqaroni xohlayapmiz?” degan savolga javob topish boʻlgan. Chunki, taʼlim davlatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish dinamikasi bilan bogʻlansa, maktablardan mehnat bozoriga mos ishchi kuchi yetishib chiqadi. Taʼlim va islohotlarning uzviyligi, taʼlim va yangi texnologiyalarning bogʻlangani, oʻz navbatida, ishsizlikka qarshi eng samarali choradir. Aynan shu nuqtayi nazar bilan Yangi Oʻzbekistondagi islohotlarga kamarbasta boʻladigan, kerak sharoitda vaziyatni qoʻlga olib, toʻgʻri qaror qabul qiladigan, ilgʻor gʻoyalari bilan iqtisodiyotni rivojlantirib, ishchi oʻrni yaratadigan, tashabbuskor va Vatan taqdiriga daxldorlik hissi bilan ulgʻayadigan fuqaro portreti yaratilmoqda.
Har bir fandan tashqi taqriz uchun hamkor muassasalar belgilab olindi. Misol uchun, yangi matematika dasturi Fanlar akademiyasining Matematika instituti hamda britaniyalik ekspertlar, ona tilining yangi metodikasi Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti ekspertlari, tabiiy fanlar dasturi Oxford University Press muallifi Fillippa Gardom Halm, Helsinki universiteti professori Yari Lavonen ishtirokida yaratilgan.
Milliy oʻquv dasturi doirasida 22 ta fan kesimida oʻquvchilar oʻzlashtirishi kerak boʻlgan asosiy bilimlar qamrab olindi. Maktabda oʻqitiladigan fanlar va mavzular tanqidiy, tahliliy oʻrganildi. Oʻquvchi yoshidan kelib chiqib, xalqaro tajribalar, psixologik va sanitariya normalari boʻyicha Milliy oʻquv dasturida haftalik normativlar sinflar kesimida qisqardi, bosqichma-bosqich oʻquv yuklama soatlarini kamaytirish choralari belgilab olindi. Oʻquv dasturida barcha sinflar kesimidagi haftalik yuklama 314 soat etib belgilandi (2019-yilda – 339). 11 yil uchun oʻquv yuklamasi 10 655 soat (- 849) etib belgilandi. Shuningdek, barcha fan va sinflar boʻyicha mavzular tahlil qilinib, 849 ta takroriy, murakkab va eskirgan deb topilgan mavzular maktabgacha taʼlim yoki oliy taʼlimga oʻtkazildi, dasturdan chiqarib tashlandi.
Milliy oʻquv dasturida oʻquvchilarning bilim va koʻnikmalarini baholashning xalqaro tadqiqotlariga mos mavzular hamda yangicha taʼlim yondashuvlari oʻrin olgan. Amaliyotga yoʻnaltirilgan mavzular 50% ga yetkazildi.
Milliy oʻquv dasturi har bir fan oldidagi aniq maqsadni belgilab berdi
Dinamik nuqtayi nazardan, taʼlim darajasining oshishi jamiyatda ish haqi tengsizligi, ishsizlik kamayishi Jahon banki oʻtkazgan tadqiqotlarda isbotini topgan (Tilak, 1989). Oʻquvchilarning maktabni mehnat bozoriga xos koʻnikmalar bilan tamomlashlari hamda kelajakda ularning oʻzlarini ish bilan taʼminlash, qoʻshimcha ish oʻrni yaratishlari oʻrtasida bogʻliqlik mavjud. Shundan kelib chiqib, Milliy oʻquv dasturida taʼlimni zamon bilan bogʻlashga oid jihatlarni koʻrish mumkin.
21-asr ehtiyojlariga koʻra oʻquvchida shakllanishi zarur boʻlgan koʻnikmalardan kelib chiqib, har bir fan oldiga aniq maqsad qoʻyildi. Misol uchun, oʻquvchida Ona tili fani orqali ogʻzaki va yozma muloqot koʻnikmalari, Matematika orqali mantiqiy fikrlash va muammolarga yechim topishi, Tabiiy fanlarda tadqiqotchilik koʻnikmasining rivojlanishi, Tarix fani orqali davrlarni solishtira olishi, shuningdek tarixiy hodisaning sabab va oqibatlarini aytib berishi, Tasviriy sanʼatda ijodiy fikrlashi va tasavvurini vizual aks ettirishi, Informatika fanida “foydalanuvchidan raqamli kontent ishlab chiqaruvchi”ni tayyorlash belgilab olingan. Milliy oʻquv dasturida oʻqitish metodikalari har bir fan kesimida oʻquvchida kognitiv, ijobiy xulq-atvor va ijtimoiy-emotsional, tanqidiy va ijodiy fikrlash, koʻp savodlilik (oʻqish, yozishdan tashqari axborot texnologiyalari savodxonligi hamda mediasavoxonlik), jamoada ishlash kabi koʻnikmalarini rivojlantirishga asoslangan.
Milliy oʻquv dasturi oldidagi 5 strategik vazifa
Milliy oʻquv dasturini yaratish jarayonida Xalq taʼlimi oʻz oldiga quyidagi 5 muhim strategik vazifani belgilab qoʻydi.
Birinchidan, mamlakatimizning bugungi rivojlanish surʼati asosida taʼlim standartlari hamda oʻquv dasturlarini yangilash va bu orqali mehnat bozoriga zamon talablariga mos kadrlarni yetishtirib chiqarish.
Ikkinchidan, maktab mavzularini maktabgacha taʼlim hamda oliy taʼlim tizimi bilan uzviy bogʻlagan holda, oʻqitish metodikasini yangilash. Misol uchun, oʻqitishda bugun keng ommalashgan “maʼruza metodi”dan voz kechib, oʻquvchilarning mustaqil faoliyatini qoʻllab-quvvatlaydigan “loyiha asosida oʻqitish”, “individual qiziqish va qobiliyatga asoslangan oʻquvchiga yoʻnaltirilgan oʻqitish”, “hamkorlikda oʻrganish”, “mustaqil oʻrganish”, “oʻyin orqali oʻrganish” kabi yondashuvlarni maktab taʼlimiga joriy qilish. Bu esa oʻquvchilarning hayotga tayyor boʻlishlarini taʼminlaydi.
Uchinchidan, fanlararo integratsiya hamda sinflararo uzviylikni taʼminlash. “Fanlararo integratsiya” tushunchasi ilk marotaba 1997-yilda paydo boʻlgan.
Bir mavzuni bir nechta fanlar kesimida oʻrganish taʼlim mazmunini oʻquvchilar uchun yanada qiziqarli va foydali boʻlishini taʼminlaydi. Misol uchun, suv mavzusi doirasida bir vaqtning oʻzida oʻquvchidagi biologiya, geografiya hamda fizikaga oid bilimlarini mustahkamlash mumkin. Finlandiya maktablarida boʻlganimda oʻquvchilarning matematika, texnologiya, rassomlik hamda biologiyaga oid bilimlarini sinfxonaga keltirilgan turli mevalarni kesib koʻrish jarayonlarida oʻrganishlariga guvoh boʻldim. Bu orqali ular borliqni, jarayonlarni va bilimlarni yaxlit tasavvur qiladilar. Ayniqsa, loyiha asosida oʻqitish metodida integratsion taʼlim qoʻl keladi. Shuningdek, sinfdan sinfga oʻtganda dasturdagi bogʻliqlik oʻquvchiga avvalgi sinfdagi bilimlarini yangi bilimlar bilan oson bogʻlaydilar.
Toʻrtinchidan, oʻqituvchining akademik mustaqilligiga erishish. Oʻqituvchilar mustaqil oʻrganishni taʼminlashda muhim ishtirokchilardir. Buning uchun ularning oʻzlari akademik nuqtayi nazardan mustaqil boʻlishlari lozim. Yaʼni, oʻqituvchida oʻquv jarayonini davlat taʼlim standartlari hamda oʻquv dasturi asosida mustaqil tashkil qilish koʻnikmasi shakllanishi zarur. Ammo tahlillar bugun aksariyat oʻqituvchilar uchun darsliklar yagona qolipga aylangani, ular darslikdagi bilimlar bilan chegaralanib qolganlarini koʻrsatmoqda. Buning asosiy omili yangicha bilimlarni egallash uchun zarur zamonaviy resurslarning yetishmasligidir.
Milliy oʻquv dasturi asosida har bir fandan “Oʻqituvchi kitobi”ning tayyorlanayotgani, Xalq taʼlimi tizimida malaka oshirishning yangi platformalari ishlab chiqilayotgani yangi taʼlim mazmuni bilan ularni tezkor tanishtirishning muhim yechimidir.
Beshinchidan, “mualliflar maktabi”ni shakllantirish va yangi avlod darsliklarini yaratish.
Yangi avlod darsliklari – fanlarni va sinflarni bogʻlaydi, rang-barang va yorqin
Tahlillar shuni koʻrsatmoqdaki, amaldagi aksariyat darsliklar bundan 17 yil avval qisman oʻzgartirilgan. Ular asosan nazariy bilimlarni qamrab olib, faktologiyaga asoslangan. Darsliklarning “akademik til”ga oʻtib ketgani oqibatida oʻquvchi kontentni tushunishga qiynaladi. Buning asosiy sababi uni yaratishda oʻqituvchilar salohiyatidan unumli foydalanilmaganidir. Shuningdek, sinfdan sinfga oʻtganda darsliklar mavzularidagi katta tafovut oʻzlashtirish sifatiga salbiy taʼsir qilgan.
Metodika va darslikdagi kontentning oʻzgarishi yod olishga yoʻnaltirilgan taʼlimni qoʻllab-quvvatlagan, natijada baholashda hayotiy koʻnikmalar emas, bilim hajmi muhim rol oʻynagan.
Milliy oʻquv dasturini amaliyotga joriy qilish maqsadida, 2021/2022 oʻquv yili uchun 1 va 2-sinflar uchun zamonaviy darsliklar yaratildi. Ilk marotaba har bir darslik uchun oʻqituvchi metodika kitobi hamda boshlangʻich sinflarda oʻquvchi mashq daftarlari tayyorlandi.
2021-yilda tanlov asosida saralab olingan 154 nafar muallif ishtirokida 326 nomda oʻquv-metodik adabiyotlar yaratildi. Bu jarayonlarga 46 nafar professor, 101 nafar amaliyotchi oʻqituvchi, 7 nafar fan metodistlari jalb qilindi.
Yangi darsliklarni yaratish jarayonida yosh olimlar, tajribali oʻqituvchilardan iborat mualliflar maktabini shakllantirish ham asosiy maqsadlardan biri sifatida belgilangan. Darsliklarni yaratishda olimlar bilan birgalikda yosh amaliyotchi oʻqituvchilarning ishtiroki Milliy oʻquv dasturida belgilangan maqsadlarning darsliklarda aks etishiga xizmat qildi. Mualliflarning oʻrtacha yoshi 40-45 yosh. Oʻquvchilarga oʻyinlar va videoroliklar orqali dars berish uchun multimedia ilovalari ishlab chiqilmoqda.
Yaratilgan yangi avlod darsliklari tanlab olingan 14 ta tayanch maktabda aprobatsiyadan oʻtkazildi. Mazkur jarayonda 40 nafar eksperimentator oʻqituvchilar hamda 937 nafar oʻquvchilar ishtirok etdilar.
Shuningdek, hududlarda oʻqituvchilarni Milliy oʻquv dasturi hamda darsliklar asosida dars berish uchun bilimlarini oshirish boʻyicha Respublika miqyosida 100 nafar trener-oʻqituvchilar tayyorlandi. Yaratilgan malaka oshirish kurslari orqali 49,1 ming nafar boshlangʻich sinf oʻqituvchilari yangi metodikalar boʻyicha oʻqitildi.
Kelgusi yillardagi yangi darsliklarni yaratish, ularni aprobatsiyadan oʻtkazish va pedagoglarni yangi metodikalarga oʻqitish jarayoni davom ettiriladi.
2023/2024 oʻquv yiligacha barcha sinflar uchun yangi avlod darsliklari bosqichma-bosqich tayyorlanib, 2025-yilga qadar Milliy oʻquv dasturi umumtaʼlim maktablarida amaliyotga toʻliq joriy qilinadi.
Taʼlim va tinchlik va taraqqiyot qadimdan yonma-yon yuradi, uchalasi bir-biriga xizmat qiluvchi drayver. YUNESCO tadqiqotlariga koʻra, bugun sayyoramizdagi 258 million nafar bola boshlangʻich taʼlimdan mahrum boʻlib, oʻqish-yozish, hisoblash koʻnikmalarini tugal egallamagan. Ularning aksariyati harbiy mojarolardan aziyat chekuvchi, taʼlim tizimiga ega boʻlmagan hududlarda yashaydi. Yer sayyorasi oʻquvchilar taʼlimi uchun shunday tanglikni boshidan oʻtkazayotgan bir davrda, tinch-osuda Oʻzbekistonning soʻnggi 4 yilda taʼlimda erishgan muvaffaqiyatlari insonga umid bagʻishlaydi. Yangi Oʻzbekistonda tinchlik, taʼlim va taraqqiyot birlashdi, desak mubolagʻa boʻlmaydi. Buning zamirida esa inson qadri uchun uzoqni koʻzlagan oqilona islohotlar yotadi.

НОВЫЙ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ КОНТЕНТ ДЛЯ НОВОГО УЗБЕКИСТАНА
В «Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы», разработанной по инициативе Шавката Миромоновича, в качестве особого приоритета определено развитие образования и науки. В этом документе вы встретите слово «образование» 138 раз. В частности, стоит задача подготовки высококвалифицированных кадров в соответствии с современными потребностями рынка труда. Он предусматривает кардинальное повышение качества общего среднего образования, углубленное изучение иностранных языков, информатики и других важных и востребованных предметов, таких как математика, физика, химия и биология. В ходе своих выступлений глава государства неоднократно отмечал, что сегодняшние учебные программы и методики устарели, а новое содержание образования скоро выведет Узбекистан в число развитых стран. В частности, в 2020 году Президент поставил перед Министерством народного образования задачу разработать национальную учебную программу на основе современных учебных программ в мире.
«Какого гражданина мы хотим?»
В 2020 году Министерство народного образования приступило к разработке Национальной учебной программы, которая включает в себя образовательные стандарты, учебные планы, методики обучения и систему оценивания. В этом процессе основным девизом был избран воспитать учащихся конкурентоспособными для общества, основанного на знаниях, подготовить их к жизни. В отличие от предыдущих реформ, на этот раз в качестве основных участников реформ были выбраны учителя. Действительно, когда речь идет о Третьем Возрождении, глава государства признал учителей одним из четырех столпов этой новой эпохи науки.
За прошедший год был подготовлен проект Национальной учебной программы с участием 246 национальных экспертов, в том числе 119 школьных учителей, 105 профессоров и преподавателей высших учебных заведений, 22 научных методистов, а также 16 международных экспертов, привлеченных через ЮНИСЕФ и USAID.
Первый вопрос: «Какого гражданина мы хотим?» было найти ответ на вопрос. Потому что если образование увязать с динамикой социально-экономического развития государства, школа будет производить рабочую силу, подходящую для рынка труда. Интеграция образования и реформы, связь образования с новыми технологиями, в свою очередь, является наиболее эффективной мерой борьбы с безработицей. С этой точки зрения портрет гражданина, который привержен реформам в Новом Узбекистане, принимает ситуацию в нужное время, принимает верные решения, развивает экономику с передовыми идеями, создает рабочие места, растет инициативным и целеустремленным. принадлежащие Родине.
photo2021-12-1923-59-52.jpg
Для проведения внешней проверки по каждому предмету были определены партнерские учреждения. Например, новая программа по математике была разработана при участии Института математики Академии наук и британских специалистов, специалистов Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы Филиппы Гардом Хальм, автора Oxford University Press, и Яри ​​Лавонен, профессор Хельсинкского университета.
Национальная учебная программа охватывала базовые знания, которые учащиеся должны освоить по 22 дисциплинам. Предметы и темы, преподаваемые в школе, изучались критически и аналитически. Исходя из возраста учащегося, в Национальной учебной программе по международному опыту, психологическим и санитарным нормам сокращены недельные нормы по количеству занятий, определены меры по постепенному сокращению часов учебной нагрузки. В учебном плане недельная нагрузка по всем классам установлена ​​в размере 314 часов (в 2019 году – 339). Учебная нагрузка на 11 лет была установлена ​​в размере 10 655 часов (-849). Также были проанализированы темы по всем предметам и классам, и 849 тем, которые оказались повторяющимися, сложными и устаревшими, были переведены в дошкольное или высшее образование, исключены из программы.
Национальная учебная программа включает темы, актуальные для международных исследований в области оценки знаний и навыков учащихся, а также новые образовательные подходы. Практико-ориентированные темы были освоены на 50%.
Национальная учебная программа ставит четкую цель по каждому предмету
С динамической точки зрения о повышении уровня образования свидетельствует неравенство заработной платы в обществе, снижение безработицы в исследовании, проведенном Всемирным банком (Тилак, 1989). Существует связь между окончанием школы учащимися, обладающими навыками, характерными для рынка труда, и их будущей самозанятостью, созданием дополнительных рабочих мест. Отсюда можно увидеть аспекты увязки образования со временем в национальной учебной программе.
Исходя из умений, которые необходимо сформировать у школьника в соответствии с потребностями 21 века, по каждому предмету поставлена ​​четкая цель. Например, учащийся сможет устно и письменно общаться посредством науки о родном языке, логического мышления и решения задач посредством математики, развития исследовательских навыков в области естественных наук, способности сравнивать периоды в истории, а также как причины и следствия исторических событий.Информатика, планируется подготовка «пользовательского цифрового контента». Методы обучения в национальной учебной программе основаны на развитии когнитивного, позитивного поведенческого и социально-эмоционального, критического и творческого мышления, полиграмотности (чтение, неграмотность, информационно-технологическая грамотность и медийная грамотность), работе в команде по каждой предметной области.
photo2021-12-1923-59-53.jpg
5 стратегических задач перед национальной учебной программой
В процессе создания национальной учебной программы Государственное образование определило следующие 5 важных стратегических задач.
Во-первых, актуализировать образовательные стандарты и учебные планы исходя из современных темпов развития нашей страны и тем самым подготовить рынок труда в соответствии с современными требованиями.
Во-вторых, обновить методы обучения, интегрировав школьную тематику в систему дошкольного и высшего образования. Например, «проектное обучение», «личностно-ориентированное обучение, основанное на индивидуальном интересе и способностях», «совместное обучение», «самостоятельное обучение», «игра», поддерживающие самостоятельную деятельность учащихся, отказ от «лекционного метода», который популярен сегодня в преподавании Внедрить в школьное образование такие подходы, как «обучение через». Это гарантирует, что студенты готовы к жизни.
В-третьих, обеспечить междисциплинарную интеграцию и межклассовую согласованность. Понятие «междисциплинарная интеграция» впервые появилось в 1997 г.
Изучение темы по нескольким дисциплинам делает учебный контент более интересным и полезным для учащихся. Например, в контексте воды можно одновременно укрепить знания школьника по биологии, географии и физике. Находясь в финских школах, я был свидетелем того, как ученики приобретали свои знания по математике, технологиям, искусству и биологии в процессе нарезки различных фруктов, принесенных в класс. Благодаря этому они представляют себе существование, процессы и знания в целом. Интегрированное обучение особенно полезно при проектном обучении. Кроме того, когда они переходят из класса в класс, связь в программе облегчает учащемуся связывание своих предыдущих знаний в классе с новыми знаниями.
В-четвертых, добиться академической независимости учителя. Учителя являются важными участниками в обеспечении независимого обучения. Для этого они сами должны быть академически независимыми. То есть учитель должен уметь организовать процесс обучения самостоятельно на основе государственных образовательных стандартов и учебного плана. Но анализ показывает, что учебники стали сегодня единственным шаблоном для большинства учителей, они ограничиваются знаниями, содержащимися в учебнике. Основной причиной этого является отсутствие современных ресурсов, необходимых для получения новых знаний.
Подготовка «Книги учителя» по каждому предмету на основе государственного учебного плана, разработка новых площадок повышения квалификации в системе народного образования – важное решение для оперативного ознакомления их с новым образовательным содержанием.
В-пятых, формирование «школы авторов» и создание учебников нового поколения.
Учебники нового поколения - связывайте науку и занятия, красочные и яркие
Анализы показывают, что большинство существующих учебников были частично изменены 17 лет назад. Они в основном основаны на фактических знаниях, охватывающих теоретические знания. В результате перехода учебников на «академический язык» читателю становится трудно понять содержание. Основная причина этого в том, что при ее создании не был эффективно использован потенциал педагогов. Также большие различия в темах учебников от класса к классу отрицательно сказывались на качестве обучения.
Изменения в методологии и содержании учебников способствовали обучению, ориентированному на запоминание, в результате чего важную роль в оценивании играли знания, а не жизненные навыки.
В целях реализации национальной учебной программы на 2021/2022 учебный год созданы современные учебники для 1 и 2 классов. Впервые были подготовлены учебник для каждого учебника и ученические рабочие тетради для учащихся начальных классов.
В 2021 году при участии 154 авторов, отобранных на конкурсной основе, создано 326 учебников. В эти процессы были вовлечены 46 профессоров, 101 преподаватель-практик и 7 методистов науки.
В процессе создания новых учебников в качестве одной из основных целей также обозначено формирование авторской школы, состоящей из молодых ученых, опытных преподавателей. Участие молодых специалистов, наряду с учеными, в создании учебников помогло отразить в учебниках цели, поставленные в Национальной учебной программе. Средний возраст авторов 40-45 лет. Разрабатываются мультимедийные приложения для обучения студентов с помощью игр и видео.
Созданные учебники нового поколения прошли апробацию в 14 отобранных базовых школах. В процессе приняли участие 40 преподавателей-экспериментаторов и 937 студентов.
Кроме того, по всей стране было подготовлено 100 тренеров для повышения квалификации учителей в регионах для преподавания на основе Национальной учебной программы и учебников. На созданных курсах повышения квалификации обучены новым методикам 49,1 тыс. учителей начальных классов.
Процесс создания новых учебников в ближайшие годы, их апробации и обучения учителей новым методикам продолжится.
К 2023/2024 учебному году будут подготовлены учебники нового поколения для всех классов, а к 2025 году Национальная учебная программа будет полностью внедрена в средних школах.
photo2021-12-1923-59-50.jpg
Образование, мир и развитие идут рука об руку с незапамятных времен, эти три движущие силы служат друг другу. Согласно исследованию ЮНЕСКО, сегодня 258 миллионов детей на планете лишены начального образования и не в полной мере овладели навыками письма и счета. Большинство из них живут в районах без военного образования, страдающих от военных конфликтов. В то время, когда планета переживает такой кризис студенческого образования, обнадеживают мирные достижения Узбекистана в сфере образования за последние четыре года. Не будет преувеличением сказать, что в новом Узбекистане соединились мир, образование и развитие. В основе этого лежат далеко идущие рациональные реформы человеческого достоинства.