Bir guruh o‘qituvchi va murabbiylarning Toshkent shahri aholisiga MUROJAATI
Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli demokratik islohotlar hayotimizning barcha soha va tarmoqlariga yangilanish va yuksalish nafasini olib kirmoqda. Eng muhimi, xalqimizning o‘z kuchiga, ertangi kunga bo‘lgan ishonchi tobora ortib bormoqda.
Bugungi murakkab va shiddatli davrning o‘zi oldimizga qanday o‘tkir va dolzarb muammolarni qo‘yayotganini barchamiz ko‘rib-bilib turibmiz. Ayniqsa, Uchinchi Renessans poydevorini barpo etishdek ulug‘ maqsad yo‘lida dadil ilgarilab borayotgan Yangi O‘zbekistonda ta’lim tizimi oldida mislsiz vazifalar paydo bo‘lmoqda. Chunki biz intilayotgan buyuk maqsadlarni amalga oshirish uchun avvalo yuksak professional kadrlar – o‘z ishining chinakam ustalari, har qanday sharoitda ham el-yurtimizga sadoqatli va jonkuyar insonlar kerak.
Bu vazifani amalga oshirishda sifatli ta’lim va tarbiya biz uchun suv bilan havodek zarur. Bugun ushbu masala mamlakatimiz taqdiri va kelajagini, barchamizning hayot-mamotimizni belgilaydigan eng mas’uliyatli va sharafli ishga aylanmoqda.
Shuning uchun ham hurmatli Prezidentimiz Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida 2023-yilni mamlakatimizda “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili” deb e’lon qildilar.
Biz – o‘z hayotini yosh avlod tarbiyasiga bag‘ishlagan o‘qituvchi va murabbiylar buni ta’lim va tarbiya sohasiga berilayotgan yuksak e’tibor va g‘amxo‘rlikning yana bir amaliy ifodasi sifatida qabul qilmoqdamiz.
Kuni kecha poytaxtimizda ustoz va murabbiylar bilan o‘tkazilgan samimiy va ochiq muloqotda zimmamizdagi vazifalarni yanada chuqur his etdik.
Ayniqsa, davlatimiz rahbarining muallim va murabbiylarning mavqeini ko‘tarish, o‘qituvchilik maqomini Konstitutsiyamizda mustahkamlash haqidagi fikrlari kuchimizga – kuch, g‘ayratimizga – g‘ayrat qo‘shdi. O‘zbekiston muallim va murabbiylari hech qachon bunday yuksak e’tiborga, qulay sharoitlarga ega bo‘lmagan.
Toshkent shahrining o‘zida so‘nggi yillarda ko‘plab maktablar butunlay yangicha qiyofaga ega bo‘ldi. Pedagoglar faoliyati uchun yangi-yangi imkoniyat va sharoitlar yaratilmoqda. Kelgusi o‘quv yilidan barcha maktablarda boshlang‘ich sinf o‘quvchilarini bepul ovqatlantirishni yo‘lga qo‘yish tashabbusi ham inson qadrini ulug‘lash avvalo maktabdan, ta’lim tizimidan boshlanayotganini ko‘rsatadi.
Bunday ulkan ijobiy o‘zgarishlar butun mamlakatimizni qamrab olmoqda.
Dunyoda chuqur inqiroz davom etayotgan o‘ta murakkab bir davrda ta’lim sohasi uchun bunday katta mablag‘lar ajratish o‘z-o‘zidan bo‘lmaydi, albatta. Lekin, qanchalik qiyin bo‘lmasin, Prezidentimiz xalqimiz, farzandlarimizning taqdiri va kelajagini o‘ylab, soha rivoji uchun barcha imkoniyatlarni yaratib bermoqda.
Biz – pedagog xodimlar bunday g‘amxo‘rlikka javoban bebaho boyligimiz bo‘lgan har bir bolani – bu mening bolam, deb Yangi O‘zbekiston bunyodkori etib tarbiyalashga bor bilim va salohiyatimiz, kuch-g‘ayratimizni safarbar etishga tayyormiz.
Aziz ota-onalar!
Barchamiz yaxshi tushunamizki, ta’lim-tarbiya sifatini oshirish, farzandlarimizning maktabda kamida ikkita chet tilini, kompyuter va kasb-hunar asoslarini o‘rganib chiqishini ta’minlash barchamizdan birgalikda harakat qilishni talab etadi. Ayniqsa, bolalarimiz uchun kelgusi hayot yo‘lini tanlashda 11-sinfdagi shakllanish davri muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.
Hech shubhasiz, bu borada ustozlar bilan birga ota-onalarning ham burchi va vazifasi muhim ekanini unutmasligimiz zarur. Muqaddas islom dinimizda ham farzandga yaxshi ta’lim va tarbiya berish ota-onaning birinchi galdagi vazifasi ekani alohida ta’kidlangani albatta bejiz emas.
Shuning uchun ham ota-onalar va o‘qituvchilar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirishimiz lozim. Kelgusida yangi avlod tarbiyachisi bo‘ladigan qizlarimizni zamonaviy bilim va hunarlarni egallagan, dunyoqarashi keng insonlar etib tarbiyalash eng muhim vazifalarimizdan biri bo‘lishi kerak.
Bir so‘z bilan aytganda, inson qalbi va ongi, avvalo, farzandlarimiz hayotiga nisbatan xavf-xatarlar tobora kuchayib borayotgan hozirgi tahlikali zamonda navqiron avlodimiz ta’lim-tarbiyasiga bir lahza ham loqayd qarashga mutlaqo haqqimiz yo‘q.
O‘g‘il-qizlarimizni mamlakatimizda yuz berayotgan tub o‘zgarishlarning qadriga yetib, bu jarayonda faol ishtirok etadigan chinakam vatanparvar insonlar sifatida voyaga yetkazish har bir ota-onaning nafaqat orzusi, balki amaliy harakatiga aylanishi lozim.
Doimo yodda tutishimiz shart: tarbiya bu – avvalo bilimni bolaga mehr, e’tibor va g‘amxo‘rlik orqali singdirish demakdir.
Shu asosda yosh avlodni el-yurtga sadoqat, milliy va umumbashariy qadriyatlar ruhida kamol toptirish uchun maktab – oila – mahalla hamkorligini amalda yo‘lga qo‘yishimiz kerak.
Xalqimiz va Vatanimiz oldidagi mas’uliyatimizni chuqur anglagan holda, bu yo‘lda barchamiz hamjihat bo‘lib harakat qilsak, hech shubhasiz, milliy ta’lim-tarbiya tizimini albatta yangi sifat bosqichiga olib chiqamiz, bu borada ko‘zlagan maqsadlarimizga yetamiz.
Qadrli vatandoshlar!
Bugun hayotning o‘zi ma’rifatparvar bobolarimiz aytgan fikrlar naqadar to‘g‘ri ekanini isbotlab bermoqda: “Najot – ta’limda, najot – tarbiyada, najot – ilmda, najot – muallimda”.
Eng muhimi, har bir ota-ona, butun xalqimiz qalbidagi orzu-intilishlarni ifoda etadigan bu so‘zlar hayotimizning ma’no-mazmuni, faoliyatimiz mezoniga aylanishi zarur.
Prezidentimizning ta’lim-tarbiya sohasidagi strategiyasini amalga oshirish uchun bor bilim, tajriba va kuch-g‘ayratimizni safarbar etsak, shu olijanob ishga munosib hissa qo‘shsak, buyuk ajdodlarimiz va kelajak avlodlar oldidagi burchimizni sharaf bilan ado etgan bo‘lamiz.

ОБРАЩЕНИЕ группы учителей и наставников к жителям города Ташкента
Осуществляемые под руководством Президента  страны, уважаемого Шавката Миромоновича Мирзиёева широкомасштабные демократические реформы наполняют духом обновления и прогресса все сферы нашей жизни. Самое главное, растет уверенность нашего народа в своих силах и возможностях, в завтрашнем дне.
Все мы знаем, какие острые и актуальные проблемы выдвигает перед нами нынешнее сложное и стремительное время. Особенно сегодня, в Новом Узбекистане, который уверенно идет по пути формирования фундамента Третьего Ренессанса, перед системой образования встают совершенно новые серьезные задачи. Ведь для достижения этой великой цели прежде всего необходимы высокопрофессиональные кадры – настоящие мастера своего дела, самоотверженные люди, беззаветно преданные своей стране и народу.
Для осуществления этой задачи в первую очередь необходимо качественное образование и воспитание. Сегодня это становится самым ответственным и почетным делом, определяющим судьбу и будущее нашей страны, всех нас.
Поэтому Президент в своем Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана объявил 2023 год в нашей стране Годом заботы о человеке и качественного образования.
Мы, учителя и наставники, посвятившие свою жизнь образованию и воспитанию молодого поколения, воспринимаем это как еще одно практическое выражение огромного внимания к развитию сферы.
В ходе состоявшегося на днях в столице открытого диалога с учителями и наставниками мы еще глубже осознали важность возложенных на нас задач.
Нас особенно воодушевили, придали сил и энергии слова главы государства о необходимости повышения и закреплении в Конституции страны статуса учителей и наставников, его призыв «Профессия учителя должна стать самой престижной в нашем обществе». Учителям и наставникам Узбекистана никогда не уделялось такое большое внимание, не создавались настолько благоприятные условия.
В Ташкенте в последние годы многие школы обрели совершенно новый облик. Для работы педагогов создаются новые возможности. Инициатива об организации со следующего учебного года во всех школах бесплатного питания для учащихся начальных классов также свидетельствует о том, что обеспечение чести и достоинства человека начинается со школы, системы образования.
И такие огромные позитивные перемены охватывают всю нашу страну.
Несомненно, в нынешнее сложное время, когда в мире продолжается глубокий кризис, непросто выделять столь большие средства на сферу образования. Но, как бы ни было трудно, Президент страны, думая о судьбе и будущем народа, наших детей, создает все возможности для развития сферы.
Мы, педагогические работники, в ответ на такую заботу, осознавая, что каждый ребенок, являющийся бесценным достоянием страны, – это наш ребенок, готовы направить все свои знания и потенциал, силы и энтузиазм на воспитание сегодняшних детей созидателями Нового Узбекистана.
Все мы хорошо понимаем, что повышение качества образования и воспитания, обеспечение подрастающему поколению возможности овладения в школе не менее чем двумя иностранными языками, основами компьютерной грамотности и профессией требует от всех нас объединить усилия и  действовать сообща.
Особенно важное значение для юношей и девушек при определении их жизненного пути имеет выпускной, 11-й класс школы.
Необходимо помнить о том, что в этом вопросе наряду с работой учителей очень большую роль играют обязанности и задачи родителей. Наша священная религия ислам считает, что первостепенной задачей родителей является дать своим детям хорошее образование и воспитание.
Поэтому мы должны усилить взаимодействие между родителями и учителями. Важнейшей задачей должно стать воспитание девочек, которым в будущем самим предстоит воспитывать новое поколение, – личностями, обладающими современными знаниями и профессиями, широким мировоззрением.
Одним словом, в сегодняшнее тревожное время, когда различные деструктивные силы все активнее стремятся овладеть сознанием людей, прежде всего подрастающего поколения, мы не в праве быть равнодушными к такой чрезвычайно важной сфере, как образование и воспитание.
Формирование наших сыновей и дочерей настоящими  патриотами, высоко ценящими и  активно участвующими  в происходящих в стране позитивных процессах коренных преобразований и обновления, должно быть не только мечтой всех родителей, но и их практической задачей.
Мы всегда должны помнить: воспитание – это прежде всего обучение ребенка с помощью любви, внимания и заботы.
Исходя из этого в целях формирования молодого поколения в духе преданности Родине, уважения национальных и общечеловеческих ценностей мы должны на практике наладить взаимодействие школы – семьи – махалли.
Если мы, глубоко осознавая свою ответственность перед  народом и Родиной, будем действовать сплоченно, то, безусловно, поднимем национальную систему образования и воспитания на качественно новый уровень, достигнем намеченных нами целей.
Дорогие соотечественники!
Сегодня мы вновь и вновь убеждаемся в мудрости наших великих предков-просветителей, которые говорили: «Ключ к процветанию – в образовании, воспитании, знаниях, в руках учителя».
Самое главное, чтобы эти слова, олицетворяющие мечты каждого родителя, выражающие устремления всего народа, стали смыслом нашей жизни, важнейшим критерием нашей деятельности.
Если мы направим все свои силы, знания и опыт на реализацию стратегии нашего Президента в сфере образования и воспитания, внесем достойный вклад в это благородное дело, то сможем с уверенностью сказать, что выполнили свой долг перед великими предками и будущими поколениями.