Joriy yilning 26 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tashabbusi bilan Xalq taʼlimi vazirligida Bolalar masalalari bo‘yicha Milliy komissiyaning yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda bola huquqlarini ishonchli himoya qilish, ularning qonuniy manfaatlarini taʼminlash, bolalar masalalari bo‘yicha milliy va hududiy komissiyalarning faoliyati, yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan taʼminlash hamda oilaviy bolalar uylarining tashkil etilishi holatlari muhokama etildi.
Tadbirda Bolalar masalalari bo‘yicha Milliy komissiya hamraisi, Vazirlar Mahkamasining Bolalarni himoya qilish masalalari shoʻbasi masʼul xodimlari, Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari, Milliy gvardiya vakillari hamda viloyat hokimi o‘rinbosarlari ishtirok etdi.
Bola huquqlarini himoya qilish Milliy komissiyaning har bir aʼzosi, shu bilan birga har bir vazirlikning vazifasi ekanligini Davlatimiz rahbari Farmonida bilan belgilab berilganligini taʼkidlab o‘tildi. Shuningdek, Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bolalar to‘g‘risidagi maʼlumotlar shakllantiriladigan mu.maktab.uz platformasi yaratilgani alohida qayd etildi.
Ayni vaqtda yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan taʼminlashning “onlayn-navbat” tizimi yo‘lga qo‘yilgan. Bugungi kun holatiga 486 nafar uy-joyga muhtoj bo‘lgan bolalar onlayn navbatga qo‘yilgan.
Taʼkidlash joizki, Prezidentimizning 2022 yil 29 aprelda “Ijtimoiy himoyaga va yordamga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan. Mazkur qarorga muvofiq 2022 yil 1 iyuldan boshlab oilaviy bolalar uylariga Davlat byudjetidan mablag‘ ajratishning tartibi joriy etiladi. Endilikda hududiy hokimliklar ushbu mablag‘larni belgilangan tartibda yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirishi kerak. Lekin bu borada hokimliklar juda sust harakat qilishmoqda.
Shuningdek, yig‘ilishda “Mehr daftari” platformasi ishlab chiqilib, Vazirlar Mahkamasi va Milliy gvardiya tomonidan Mehr daftari platformasiga tuman (shahar) bolalarni himoya qilish shoʻbalari tomonidan zarur maʼlumotlar kiritilishi nazoratga olinganligi taʼkidlab o‘tildi. Shu bilan birga, “Mehr daftari”ga kiritilgan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil etildi. Bugungi kunda ushbu jamg‘armaga 22,4 mlrd. so‘m mablag‘ kelib tushgan.
Tadbirda ijtimoiy tarmoqlar orqali bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning turli shakllari qo‘llanilayotganligi, afsuski, oilada bolalarga nisbatan zo‘ravonlik, ijtimoiy norma hisoblanib qolayotganligi, zo‘ravonlikning oldini olish, bolalarga nisbatan qo‘llanilayotgan zo‘ravonlikka nisbatan tizimli va jamoaviy murosasizlikni borasidagi ishlarni kuchaytirish lozimligi qayd etildi.
Tadbir so‘ngida hududiy komissiyalarning faoliyati muhokama qilindi. Shu bilan birga bolalar huquqlarini himoya qilish, ularning qonuniy manfaatlarini taʼminlash borasidagi ishlar samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar berildi.

В МИНИСТЕРСТВЕ НАРОДНОГО ОБРАЗОВАНИЯ ОБСУДИЛИ ВОПРОСЫ НАДЕЖНОЙ ЗАЩИТЫ ПРАВ РЕБЕНКА
26 мая текущего года по инициативе Кабинета Министров Республики Узбекистан в Министерстве народного образования состоялось заседание Национальной комиссии по делам детей.
На нем обсуждались надежная защита прав детей, обеспечение их законных интересов, деятельность республиканских и региональных комиссий по делам детей, обеспечение жильем детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки, а также создание семейных детских домов.
photo2022-05-2617-54-44.jpg
В мероприятии приняли участие сопредседатель Национальной комиссии по делам детей, сотрудники Управления по защите детей Кабинета Министров, сотрудники Министерства народного образования, представители Национальной гвардии и заместители акимов.
Отмечалось, что защита прав ребенка является обязанностью каждого члена Национальной комиссии, а также каждого министерства, определенного Указом Президента. Также было отмечено, что Министерство народного образования создало платформу mu.maktab.uz, на которой формируется информация о детях-сиротах и ​​детях, лишенных родительской опеки.
photo2022-05-2617-54-24-2.jpg
В настоящее время запущена система «онлайн-очереди» по обеспечению жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей. На сегодняшний день в онлайн очереди стоят 486 детей, нуждающихся в жилье.
Следует отметить, что 29 апреля 2022 года Президент принял постановление «О дополнительных мерах по материальной поддержке населения, нуждающегося в социальной защите и помощи». В соответствии с этим решением с 1 июля 2022 года будет введен порядок выделения средств из государственного бюджета семейным детским домам. Эти средства территориальные власти теперь должны направить на поддержку детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в установленном порядке. Но власти очень медлят с этим.
photo2022-05-2617-54-24.jpg
На совещании также отмечалось, что разработана платформа «Книга милосердия», а Кабмин и Росгвардия контролируют внесение необходимой информации в платформу Книги милосердия районными (городскими) управлениями по защите прав детей. . В то же время был создан фонд поддержки детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки, занесенных в «Книгу милосердия». На сегодняшний день в фонд поступило 22,4 млрд сумов. сум.
На мероприятии было отмечено, что через социальные сети используются различные формы насилия в отношении детей, но, к сожалению, насилие в отношении детей остается социальной нормой, и необходимо усилить работу по предотвращению насилия и системной и коллективной нетерпимости к насилию в отношении детей.
В завершение мероприятия была обсуждена деятельность региональных комиссий. При этом внесены предложения по повышению эффективности работы по защите прав детей, обеспечению их законных интересов.
photo2022-05-2617-54-23.jpg
Для справки: На сегодняшний день построены 10 детских домов, 4 детских городка, 2 детских дома и функционируют 6 детских домов «Милосердие», 11 малых детских домов, 3 детские махалли SOS, 121 семейный детский дом.