Britaniyada bo‘lib o‘tayotgan Butunjahon taʼlim forumi doirasida Xalq taʼlimi vazirining birinchi o‘rinbosari Usmon Sharifxodjayev "York Press" nashriyoti bilan hamkorlik bo‘yicha shartnoma imzoladi.
Avval xabar berganimizdek, Xalq taʼlimi vazirining birinchi o‘rinbosari "York Press" nashriyoti mutaxassislari bilan xalqaro miqyosda tan olingan zamonaviy darsliklarni yaratish, ularni O‘zbekistonga moslashtirish kabi masalalarni muhokama qilgan edi.
Shartnomaga asosan, "York Press" nashriyoti aniq va tabiiy fanlarga oid eng yetakchi darsliklarni Xalq taʼlimi vazirligiga taqdim etib borishi belgilandi.
Shuningdek, "York Press" nashriyoti Xalq taʼlimi vazirligiga biznes tadbirkorlik va sog‘lom turmush tarzini yuritish bo‘yicha maktab yoshidagi bolalarga to‘g‘ri keladigan qo‘llanmalarni taqdim etishini bildirdi.
Bundan tashqari, chet tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish uchun "National Geographic Learning" kurslaridan onlayn foydalanish imkoniyati yaratiladi.
Uchrashuv yakunida Xalq taʼlimi vazirligi va "York Press" nashriyoti tomonidan kelgusidagi hamkorlik ishlari hamda darsliklarni yaratishga oid masalalarni ham ko‘rib chiqilishi rejaga kiritildi.

ПОДПИСАН ДОГОВОР С ИЗДАТЕЛЬСКИМ ДОМОМ YORK PRESS
В рамках Всемирного образовательного форума в Великобритании первый заместитель министра народного образования Усмон Шарифходжаев подписал соглашение о сотрудничестве с газетой York Press.
Как сообщалось ранее, первый заместитель министра народного образования обсудил со специалистами York Press вопросы создания международно признанных современных учебников, их адаптацию для Узбекистана.
По соглашению издательство York Press предоставит Министерству народного просвещения ведущие учебники по точным и естественным наукам.
York Press также заявила, что предоставит Министерству народного образования рекомендации для детей школьного возраста по предпринимательству и здоровому образу жизни.
Кроме того, будет открыт онлайн-доступ к курсам National Geographic Learning для повышения квалификации преподавателей иностранных языков.
photo2022-05-2421-58-40.jpgВ завершение встречи Министерство народного образования и York Press обсудят дальнейшее сотрудничество и создание учебников.