MATEMATIKA FANI OʻQITUVCHILARI OʻRTASIDA 1-RESPUBLIKA OLIMPIADASI OʻTKAZILMOQDA
Joriy yilning 22-dekabr kuni Buxoro viloyatida matematika fani oʻqituvchilari oʻrtasida oʻtkazilayotgan 1-Respublika olimpiadasi start oldi. Olimpiadani oʻtkazishdan asosiy maqsad taʼlim muassasalarining pedagog-oʻqituvchilari orasidan matematika fani boʻyicha ilgʻor, tashabbuskor va ijodkor pedagoglarni aniqlash, ulardagi qobiliyatlar, kasbiy mahoratni roʻyobga chiqarishga koʻmaklashish hamda ularni qoʻllab-quvvatlashdan iborat.
Qorakoʻl Xalqaro matematika maktabida boʻlib oʻtayotgan mazkur olimpiada ikki kun davomida oʻtkazilishi belgilangan. Birinchi kun, yaʼni bugun 23-dekabrda ishtirokchilarga jami 5 ta topshiriqdan iborat yozma ish beriladi va 180 daqiqa vaqt ajratiladi. Topshiriqlardan dastlabki 2 ta masala 8 baldan, keyingi 2 ta masala 10 baldan, oxirgi masala esa 14 baldan jami 50 ball bilan baholanadi.
Ikkinchi kun - 24-dekabr olimpiadaning metodik qismi oʻtkaziladi. Mazkur jarayonda yechimlari keltirilgan misol va masalalarni toʻgʻri yoki notoʻgʻri yechilganligini izohlab, har bir masalani baholash hamda ijodiy yondashuv asosida shartga koʻra yangi masala tuzish talab etiladi. Buning uchun ishtirokchilarga 120 daqiqa vaqt ajratiladi.Barcha ishtirokchilar ikki turda ham qatnashadi.
Respublika bosqichida ballar ketma-ketligida eng yuqori natijalarni qoʻlga kiritgan 10 nafar ishtirokchilar gʻolib va sovrindor hisoblanadi. Gʻolib va sovrindorlarni aniqlashda ularning ballari bir xil boʻlgan taqdirda ularga qoʻshimcha 10 ta ochiq test taqdim etiladi va gʻolib aniqlanadi.

22 декабря в Бухарской области стартовала I Республиканская олимпиада среди учителей математики. Основной целью олимпиады является выявление наиболее продвинутых, предприимчивых и творческих учителей математики среди педагогов общеобразовательных учреждений, помощь и поддержка их способностей, реализации профессиональных навыков.
Олимпиада, которая проходит в Каракульской международной школе математики, продлится два дня. В первый день, сегодня, 23 декабря, участникам будет дано письменное задание, состоящее всего из 5 заданий, на которое будет отведено 180 минут. Первые 2 вопроса оцениваются в 8 баллов, следующие 2 вопроса - в 10 баллов, а последний вопрос - в 14 баллов, всего 50 баллов.
Второй день - 24 декабря пройдет методическая часть олимпиады. В этом процессе необходимо оценивать каждую задачу и создавать новую задачу на основе творческого подхода, объясняя, правильно или неправильно решены примеры и задачи. На выполнение участникам дается 120 минут, все участники примут участие в обоих турах.
Победителями и призерами становятся 10 участников, добившихся наивысших результатов по серии очков на республиканском этапе. В случае совпадения их баллов при определении победителей и призеров им дается дополнительно 10 открытых тестов и определяется победитель.