O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2026 yillarda xalq taʼlimini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”dagi Farmoni, “Xalq taʼlimini rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq o‘quvchilarning qiziqishi va qobiliyatlarini aniqlash bo‘yicha yagona elektron platforma yaratiladi hamda har bir 5-11-sinf o‘quvchisi uchun elektron “Ish daftari” joriy etiladi.O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2026 yillarda xalq taʼlimini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”dagi Farmoni, “Xalq taʼlimini rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq o‘quvchilarning qiziqishi va qobiliyatlarini aniqlash bo‘yicha yagona elektron platforma yaratiladi hamda har bir 5-11-sinf o‘quvchisi uchun elektron “Ish daftari” joriy etiladi.
Shuningdek, o‘quvchilarning qiziqish va qobiliyatlaridan kelib chiqqan holda ular kasbga yo‘naltiriladi va o‘qitiladi.
O‘quvchilarni kasb-hunarga tayyorlash 2022-2023 o‘quv yilidan boshlab 9-11-sinflarda, 2023-2024 o‘quv yilidan esa 11-sinf o‘quvchilarida tashkil etiladi.
Shu maqsadda 2022-2023 o‘quv yilidan boshlab, umumtaʼlim maktablarining 10- va 11-sinf o‘quvchilariga "Ishga marhamat" monomarkazlari, kasb-hunarga o‘qitish markazlari, mahalla aholisini kasb-hunarga o‘qitish maskanlari, qisqa muddatli kurslar ochilgan taʼlim muassasalarida kasb o‘rgatiladi.
Ayni vaqtda hududlardagi o‘sish nuqtalari (“drayver” sohalari), mehnat bozoridagi ishchi kasblarga bo‘lgan ehtiyojlardan kelib chiqib, umumtaʼlim maktab o‘quvchilarini o‘qitishga ehtiyoj mavjud bo‘lgan 62 ta kasblar ro‘yxati shakllantirildi hamda Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi bilan hamkorlikda 62 ta kasblar ro‘yxati asosida kasb-hunarga tayyorlashga qo‘yiladigan malaka talablari, o‘quv-metodik hujjatlari, o‘quv rejalari va o‘quv dasturlari ishlab chiqilmoqda.

In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On approval of the National Program for the Development of Public Education in 2022-2026", the Resolution "On Additional Measures for the Development of Public Education" a single electronic platform for determining the interests and abilities of students An electronic "Workbook" will be introduced for the student of the class.
They are also professionally oriented and trained based on the interests and abilities of the students.
Vocational training of students will be organized in grades 9-11 from the 2022-2023 academic year, and in the 11th grade from the 2023-2024 academic year.
For this purpose, starting from the 2022-2023 academic year, 10th and 11th grade students of secondary schools will be trained in mono-centers "Welcome to Work", vocational training centers, vocational training centers, short-term courses.
At present, based on the growth points in the regions ("driver" areas), the need for working professions in the labor market, a list of 62 professions in need of training secondary school students has been formed and in cooperation with the Ministry of Higher and Secondary Special Education. Qualification requirements for training, teaching materials, curricula and study programs are being developed.