Xalq taʼlimi vazirligi masʼullari tomonidan Samarqand shahridagi navbatdagi taʼlim muassasalari muammolari o‘rganildi.
Jumladan, shahardagi 24-maktabda bo‘lib, 11-sinf bitiruvchilari bilan maktabni tamomlash arafasida samimiy muloqot qilinib, ertangi mustaqil hayotga qadam qo‘yishda egallaydigan kasblari, turmush tarzi va hayoti farovon bo‘lishi uchun to‘g‘ri kasb tanlanganligi muhimligi tushuntirib berildi.
O‘quvchilar bilan turli fanlardan savol-javob qilinib, faol qatnashgan 2 nafar o‘quvchiga noutbuk taqdim etildi.
Viloyat xalq taʼlimi boshqarmasiga maktabda ijtimoiy-maʼnaviy muhitni sog‘lomlashtirish, pedagoglarning o‘z ishiga nisbatan masʼuliyatini oshirish, o‘quvchilarga sifatli taʼlim berish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Mutasaddilar 19-maktabda ham bo‘lib, 8-sinf o‘quvchilarning dars jarayonlarida ishtirok etildi. Matematika, tarix, fizika fanlaridan o‘zlashtirishi, kasblar haqida tushunchalari yuzasidan suhbatlashildi. Mazkur maktabda ham 2 nafar faol o‘quvchiga noutbuk, tengdoshlariga kitoblar jamlanmasi, maktab jamoasiga televizor taqdim etildi.
Mazkur maktab 380 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, amalda 640 nafardan ortiq o‘quvchi qariyb 2 koeffitsiyentda taʼlim olmoqda. Viloyat hokimligi bilan birgalikda kelgusida aholisi soni o‘sishini inobatga olib, qo‘shimcha bino qurish uchun joy, dastlabki loyiha va hisob-kitoblarni amalga oshirish to‘g‘risida hududiy boshqarmaga ko‘rsatma berildi.
Shuningdek, 1-sonli alohida taʼlim ehtiyojlari mavjud maktabda bo‘lib, bu yerda o‘quvchilarga sharoitlarni yana-da yaxshilash uchun olib borilayotgan qurilish ishlari bilan tanishildi.
Maktabga televizor taqdim etilib, o‘quvchilarga alohida mehr ko‘rsatish, ularni jamiyatga moslashib ketishlari uchun korreksion taʼlim jarayonlariga alohida eʼtibor qaratish zarurligi takidlandi.

Чиновники Министерства народного просвещения изучили проблемы ближайших учебных заведений Самарканда.
В частности, он посетил 24-ю школу города, провел душевную беседу с выпускниками 11-х классов накануне выпуска и объяснил важность выбора профессии для их будущей карьеры, образа жизни и благополучия.
Студентам были заданы вопросы и ответы по различным предметам, а ноутбуки были переданы 2 студентам, которые активно участвовали.
Областному управлению народного образования поручено улучшить социально-духовную среду в школе, повысить ответственность учителей за свою работу, обеспечить качественное образование учащихся.
Чиновники также посетили 19-ю школу и приняли участие в учебном процессе учащихся 8-х классов. Рассказывали о своих знаниях по математике, истории, физике, профессиям. В этой школе 2 активных ученика были обеспечены ноутбуками, набором книг для сверстников и телевизором для школьного сообщества.
Школа рассчитана на 380 мест, а на практике обучается более 640 учеников примерно на 2 коэффициента. Совместно с областной администрацией обладминистрации поручено выполнить площадку, эскизный проект и расчеты по строительству пристройки с учетом будущего роста населения.
Он также посетил школу с особыми образовательными потребностями №1, где учащихся ознакомили с проводимыми строительными работами для дальнейшего улучшения условий.
Школе был предоставлен телевизор, и было подчеркнуто, что особое внимание следует уделить коррекционно-образовательному процессу, чтобы проявить особую любовь к учащимся и помочь им адаптироваться в обществе.