SAMARQAND VILOYATIDA DASTLABKI MANZIL TOYLOQ TUMANI BO‘LDI
Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari joylardagi muammolarni va sohadagi islohotlarning natijadorligini o‘rganish maqsadida Samarqand viloyatida bo‘lib turibdi.
s3.jpg
Dastlabki manzil Toyloq tumani 4- va 21-maktab bo‘lib, bitiruvchi sinf o‘quvchilarining dars jarayonlarida ishtirok etildi. Baxtiyor Saidov deyarli oxirlab qolgan o‘quv yilida o‘quvchilarning 11 yil davomida maktabda olgan bilimlari, kelajakdagi kasblari bilan qiziqdi. Ertangi hayotda o‘zining munosib o‘rnini topishi uchun tanlagan kasbi muhimligi, farovon turmushga ega bo‘lish, qolaversa mamlakat taraqqiyoti uchun ham turli kasblarni egallashlari hayotiy misollarda tushuntirildi.
s4.jpg
Shuningdek, 4-maktabda tarix fanidan “Mobil metodik guruh” o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etayotgan o‘qituvchilar bilan suhbatlashildi. Muloqot davomida yaqinda qabul qilingan xalq taʼlimini rivojlantirishning 5 yillik milliy dasturi mazmun-mohiyati tushuntirildi. Kelajagimiz o‘qituvchilar qo‘lida ekanligi, buning zamirida katta masʼuliyat borligi taʼkidlandi. Sohani rivojlantirish bo‘yicha o‘qituvchilarning takliflari tinglandi.

Самаркандскую область посещают представители Министерства народного образования для изучения проблем на местах и эффективности реформ в этой сфере.
Первым адресом стали 4-я и 21-я школы Тайлинского района, где выпускники приняли участие в учебном процессе. Бахтиёра Саидова интересовали знания, полученные учащимися в школе за 11 лет, и их будущая профессия в прошлом учебном году. На примерах из жизни разъяснялась важность выбранной профессии для того, чтобы найти достойное место в жизни завтрашнего дня, иметь благополучную жизнь, а также занимать различные профессии для развития страны.
Также были проведены беседы с учителями-участниками «Мобильной методической группы» по истории в школе 4. В ходе беседы разъяснена суть недавно принятой 5-летней национальной программы развития народного образования. Было подчеркнуто, что наше будущее в руках учителей, и за этим стоит большая ответственность. Были услышаны предложения педагогов по развитию направления.