Xalq taʼlimi sohasidagi islohotlarning eng chekka hududlardagi maktablargacha yetib borishini taʼminlash, o‘qituvchilarning jamiyat rivoji, mamlakat taraqqiyoti va kelajak avlod oldidagi masʼuliyatini oshirish, maktablarda o‘quvchilarning sifatli taʼlim-tarbiya olishi uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishish hamda mavjud muammolarni bartaraf etish maqsadida xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari Toshkent viloyatida bo‘lib turibdi.
Aytish joizki, viloyatda bugungi kunda taʼlim sohasini tubdan isloh qilish, davlatimiz rahbari tomonidan taʼlim taraqqiyoti yo‘lida qo‘yilayotgan vazifalarni oqilona bajarish hamda taʼlim sifatini oshirish borasida bir qator loyihalar ishlab chiqilib, amaliyotga tatbiq etilmoqda.
Vazirlik mutasaddilari dastlab Yuqori Chirchiq tumanidagi 23-sonli maktabda bo‘lib, pedagog xodimlar va o‘quvchilar uchun yaratilgan sharoitlarni o‘rganishdi. O‘qituvchi va maktabning yuqori sinf o‘quvchilari bilan suhbatlashishdi. Suhbat davomida ularning kasbga tayyorlash ko‘nikmalari bilan tanishishdi. Ularga zarur tavsiyalar berildi.
Shu o‘rinda vazir “O‘qituvchining salohiyati ular taʼlim berayotgan o‘quvchilarda yuzaga chiqadi. Pedagog jamiyat taraqqiyotiga hissa qo‘shuvchi eng muhim shaxs hisoblanib, shunga yarasha harakat qilishi zarur”, deya taʼkidladi. Shu bilan birga ota-onalar masʼuliyatini oshirish orqali o‘quvchilarning taʼlimga, kasb-hunarga qiziqishini oshirish hamda oliy taʼlimga qamrovini kengaytirish borasida ham muxim ko‘rsatmalar berdi.
Tashrif davomida maktab uchun kitoblar jamlanmasi, hamda zaruriy texnikalarni taqdim qildi.
O‘rganish jarayoni O‘rta Chirchiq tumani “Mustaqillik” mahalla fuqarolar yig‘inida joylashgan 124-sonli ixtisoslashtirilgan yordamchi maktab-internat hamda “Mashʼal” MFYdagi 65-sonli umumtaʼlim maktablarida davom etdi.
Tuman hokimining yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari Anvar Xonto‘rayev, viloyat Xalq taʼlimi boshqarmasi boshlig‘i Azamat Kamolov hamda tuman xalq taʼlimi bo‘limi mudiri Arif Dadajonovlar vazirga hamrohlik qildi.
Dastavval tumandagi 124-sonli ixtisoslashtirilgan yordamchi maktab internatida o‘quvchilarning sifatli taʼlim-tarbiya olishlari uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.
Shundan so‘ng, mutasaddilar 65-sonli umumtaʼlim maktabi tomon yo‘l oldilar. “Mashʼal” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida joylashgan, 784 o‘ringa mo‘ljallangan mazkur taʼlim muassasasi 1989 yilda qurilgan bo‘lib, hozirda 727 nafar o‘quvchilarni o‘zida jamlagan. Bu yerda turli xil fanlardan jami 50 nafar o‘qituvchi yosh avlodga bilim berib kelmoqda.
Vazir maktabning bitiruvchi 11-sinf o‘quvchilari bilan muloqotda bo‘lib, ularning bilimga bo‘lgan intilishlari, kelgusidagi sohani tanlash rejalari bilan qiziqdi.
Kim qaysi kasb egasi bo‘lishni istashi, nima uchun aynan mana shu yo‘nalishni tanlamoqchi ekani to‘g‘risida suhbat o‘tkazib, hozirgi globallashuv va keskin rivojlanish davrida zamon talabi ortib borayotgan sohalar yuzasidan fikrlar bildirdi.
Vazir o‘quvchilarning yana-da ko‘proq kitob mutolaa qilishlari, kitob o‘qish orqali har qanday yuksak marralarga erishish mumkinligini bildirib, ularga jahon adabiyoti durdonalaridan bo‘lgan turli xildagi badiiy va adabiy asarlar to‘plamlarini tuhfa qildi.
Vakillar sinf xonalarining taʼmirtalablik holatini, shuningdek, moddiy-texnik vositalarning yetarlilik darajasini o‘rganib chiqdilar. O‘qituvchilar bilan suhbat jarayoni tashkillashtirildi.
Ustozlar tomonidan bildirib o‘tilgan fikrlardan so‘ng, dars jarayonlarini yana-da qulaylashtirish va o‘quvchilarga tushunarlilik darajasini oshirish maqsadida maktabga televizor taqdim qildi.
Shuningdek, viloyat Xalq taʼlim boshqarmasi boshlig‘i Azamat Kamolovga belgilangan muddatlar ichida vazirlik qoshidagi taʼlim taʼminoti bo‘limi dasturiga kiritilgan tumandagi 20 ta maktab uchun 300 ta kompyuter jihozlarini yetkazilishini kuchli nazoratga olish topshirildi.

В целях обеспечения того, чтобы реформы народного образования дошли до школ в самых отдаленных районах, повышения ответственности учителей за развитие общества, страны и будущих поколений, ознакомления с условиями, созданными для качественного образования в школах, провинция.
Следует отметить, что в регионе разрабатывается и реализуется ряд проектов по коренному реформированию системы образования, рациональному выполнению поставленных Президентом задач по развитию образования и повышению качества образования.
Представители министерства впервые посетили школу № 23 Юкори-Чирчикского района, чтобы ознакомиться с условиями, созданными для учителей и учащихся. Были опрошены учитель и старшеклассники школы. Во время интервью им рассказали об их профессиональном обучении. Им были даны необходимые рекомендации.
В связи с этим министр сказал: «Потенциал учителей заключается в учениках, которых они обучают. Воспитатель — это самый важный человек, который вносит свой вклад в развитие общества и должен действовать соответственно», — сказал он. В то же время он дал важные указания по повышению интереса учащихся к образованию, профессии и расширению их охвата высшим образованием за счет повышения родительской ответственности.
В ходе визита он подарил набор книг для школы, а также необходимое оборудование.
Учебный процесс продолжился в специализированной вспомогательной школе-интернате №124, расположенной в махалле «Мустакиллик» Орта-Чирчикского района и в средней школе №65 фермерского хозяйства «Машал».
Министра сопровождали заместитель хокима района по молодежной политике, социальному развитию и духовно-просветительской работе Анвар Хантураев, начальник областного управления народного образования Азамат Камолов и начальник районного управления народного образования Ариф Дадажонов.
Сначала он ознакомился с условиями, созданными для получения учащимися качественного образования в специализированной школе-интернате №124 района.
После этого чиновники направились в 65-ю общеобразовательную школу. Школа на 784 места, расположенная на территории махалли «Машал», была построена в 1989 году и в настоящее время в ней обучается 727 учащихся. Всего здесь обучают подрастающее поколение 50 преподавателей разных специальностей.
Министр пообщался с выпускниками 11-х классов школы и поинтересовался их стремлениями к знаниям и планами по выбору будущей специальности.
Он рассказал о том, кто хочет быть профессионалом, почему хочет выбрать именно это направление, и высказал свое мнение о сферах растущего спроса в нынешнюю эпоху глобализации и стремительного развития.
Министр отметил, что учащиеся могут читать больше книг, что любых высоких достижений можно добиться благодаря чтению книг, и подарил им разнообразные коллекции произведений искусства и литературы из шедевров мировой литературы.
Представители осмотрели состояние учебных аудиторий, а также адекватность логистики. Были организованы беседы с учителями.
По отзывам учителей школе был предоставлен телевизор, чтобы еще больше облегчить процесс урока и повысить уровень понимания среди учеников.
Также начальнику областного управления народного образования Азамату Камолову поручено строго контролировать поставку 300 единиц компьютерной техники для 20 школ района, которые включены в программу управления образования при Министерстве.