Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov Buxoro viloyatidagi maktablar faoliyatini o‘rganish jarayonida viloyatning uzoq tumanlaridan biri bo‘lgan Peshku tumanida bo‘ldi.
Dastavval tumandagi 43-umumtaʼlim maktabida o‘quvchilarning sifatli taʼlim-tarbiya olishlari uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.
Tuman markazidan 10 km uzoqlikda joylashgan 260 o‘rinli mazkur taʼlim muassasasi 1973-yilda qurilgan bo‘lib, 2012-yilda rekonstruksiya qilingan. Ayni paytda bu yerda 332 nafar o‘quvchi tahsil olmoqda.
Vazir maktabning bitiruvchi sinf o‘quvchilari bilan muloqotda bo‘lib, ularning kelajak tanlovlari va orzu-maqsadlari bilan qiziqdi.
Bilim insonni yuksaklikka ko‘taruvchi kuch. Qayerda va qanday muhitda yashashingizning hech qanday ahamiyati yo‘q. Shu bois ham o‘zingiz qiziqqan sohani tanlab, oldingizga yuksak maqsadlar qo‘ying va hech qachon maqsadingizdan chekinmang, – deya o‘quvchilarni yuksak marralarni ko‘zlashga undadi vazir.
Fan olimpiadalari va ko‘rik-tanlovlarda yuqori natijalarni qo‘lga kiritayotgan o‘quvchilarga noutbuk taqdim qilindi.
O‘qituvchilar bilan o‘tgan samimiy va ochiq muloqot jarayonida esa ustozlarga kelajagimiz egalari bo‘lgan farzandlar tarbiyasi o‘qituvchilar qo‘lida ekanligini alohida taʼkidladi.
– Ustozlik juda ulug‘ va sharafli kasb. Bu kasbning masʼuliyati ham juda og‘ir. Har bir pedagog ana shu masʼuliyatni yurakdan his qilmog‘i kerak, –deya taʼkidladi vazir.

Министр народного образования Бахтиёр Саидов посетил Пешкунский район, один из самых отдаленных районов Бухарской области, для изучения деятельности школ области.
В первую очередь он ознакомился с условиями, созданными для получения учащимися качественного образования в 43-й общеобразовательной школе района.
Расположенная в 10 км от районного центра, школа на 260 мест была построена в 1973 году и отремонтирована в 2012 году. В настоящее время здесь обучается 332 студента.
Министр поговорил с выпускниками школы и поинтересовался их будущим выбором и стремлениями.
Знание – это сила, которая возносит человека к величию. Неважно, где вы живете и какое у вас окружение. Поэтому выбирайте ту сферу, которая вам интересна, ставьте перед собой высокие цели и никогда не сдавайтесь, - сказал министр, призвав студентов стремиться к высоким целям.
Ноутбуки были вручены студентам, добившимся высоких результатов в научных олимпиадах и конкурсах.
Во время сердечного и открытого диалога с учителями он подчеркнул учителям, что воспитание детей, которые являются хозяевами нашего будущего, находится в руках учителей.
- Учитель - великая и почетная профессия. Обязанности этой профессии также очень тяжелы. «Каждый педагог должен чувствовать эту ответственность всем сердцем», — сказал он.