NAVOIY VILOYATINING OLIS TOMDI TUMANI MAKTABLARIDAGI MAVJUD MUAMMOLARNI BARTARAF ETISH BO‘YICHA O‘RGANISHLAR OLIB BORILMOQDA
6-may 2022-yil
Kuni kecha Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari tuman hokimi va sektor rahbarlari bilan birgalikda Navoiy viloyati markazidan qariyb 300 km olisda joylashgan Tomdi tumanidagi maktablarda mavjud muammolarni o‘rganmoqda.
a1.jpg
Xususan, sektor rahbarlari bilan birgalikda 1-, 6-,12-sonli maktablarda o‘quvchilar uchun yaratilgan sharoitlar, maktab moddiy-texnik bazasi va infratuzilmasidagi sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha vazifalar belgilab olindi. Jumladan, yil yakuniga qadar 1-sonli maktab binosi “Obod qishloq” dasturi asosida, 12-sonli maktabga esa mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan yangi bino barpo etilishi rejalashtirildi.
Shuningdek, maktablarda yuqori sinf o‘quvchilari va pedagoglar bilan muloqotlarda o‘quvchilarning turli fanlar bo‘yicha bilimlari savol-javob qilinib, bitiruvchilarning tanlagan kelajak kasblari o‘rganildi. Muloqotlar davomida Tomdi tumani aholisi turmush darajasini yana-da yaxshilash uchun istiqboli mavjud kasblarni (sanoat, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish, qurilish va boshqa sohalarni) tanlash oddiy misollar orqali tushuntirildi.
a3.jpg
Maktabda olgan bilimlarini hayotda qo‘llay olish ko‘nikmasiga ega bo‘lishlari, ayniqsa, kimyo, fizika, matematika kabi qator fanlarni chuqur o‘zlashtirishi zarurligi taʼkidlandi.
Pedagoglarga esa buning uchun avvalo kasblar ahamiyati haqida o‘quvchilarni kengroq tanishtirib borishlari lozim ekanligi qayd etildi.
Bugungi kunda Tomdi tumani maktablarini malakali pedagoglar bilan taʼminlash va taʼlim sifatini oshirish maqsadida boshqa hududlardan 20 nafardan ortiq pedagog jalb etilgan. Shunday pedagoglardan biri Dilafro‘z Jumayeva Buxoro viloyatidan kelib, kimyo fanidan dars bermoqda.
a2.jpg
Shuningdek, ushbu tumandagi 1-sonli maktabning ingliz tili o‘qituvchisi Zarina Murodovaga maktabda taʼlim sifatini yana-da oshirishda o‘z hissasini qo‘shayotgani, qolaversa, mazkur muassasadan iqtidorli va aʼlochi o‘quvchilarni tayyorlab, samarali mehnat qilayotganligi uchun noutbuk taqdim qilindi.

ПРОВОДЯТСЯ ИССЛЕДОВАНИЯ ПО УСТРАНЕНИЮ СУЩЕСТВУЮЩИХ ПРОБЛЕМ В ШКОЛАХ ДАЛЕКОГО ТОМДИНСКОГО РАЙОНА НАВОИЙСКОЙ ОБЛАСТИ
6 май 2022 год
Вчера сотрудники Министерства народного образования совместно с хакимом района и руководителями секторов изучают проблемы в школах Томдинского района, примерно в 300 км от центра Навоийской области.
a1.jpg
В частности, совместно с руководителями секторов определены задачи по улучшению условий, созданных для учащихся в школах 1, 6, 12, материально-технической базы и инфраструктуры школы. В частности, до конца года планируется построить новый корпус для школы №1 на основе программы «Благополучное село», а новый корпус для школы №12 за счет средств местного бюджета.
Кроме того, в беседах со старшеклассниками и учителями в школах ставились под сомнение знания учащихся по различным предметам, изучались будущие профессии, выбранные выпускниками. В ходе переговоров на простых примерах объяснялся выбор перспективных профессий (промышленность, производство, сфера услуг, строительство и другие отрасли) для дальнейшего повышения уровня жизни населения Томдинского района.
a3.jpg
Было подчеркнуто, что они должны уметь применять полученные в школе знания, особенно по химии, физике и математике.
Отмечено, что педагоги должны в первую очередь знакомить учащихся с важностью профессий.
Сегодня для обеспечения школ Томдинского района квалифицированными учителями и повышения качества образования привлечено более 20 учителей из других регионов. Одним из таких учителей является Дилафроз Джумаева из Бухарской области, которая преподает химию.
a2.jpg
Зарине Мурадовой, учителю английского языка школы №1 района, также был вручен ноутбук за вклад в повышение качества образования в школе, а также за подготовку талантливых и отличников.