Joriy yilning 9-avgust kuni Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi binosida Ichki ishlar vaziri oʻrinbosari B. Abdullayev raisligida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Bola huquqlari boʻyicha vakil (Ombudsman) A. Yusupova va Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari V.Rajapov ishtirokida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 3-avgustdagi “Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam koʻrsatishni yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 490-son qarori ijrosiga bagʻishlangan videoselektor shaklida qoʻshma seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda hududlardan xalq taʼlimi boshqarmalari boshliqlari, ichki ishlar organlari jamoat xavfsizligi xizmati boshliqlari, voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam koʻrsatish markazlari boshliqlari, Mahalla va oilani qoʻllab quvvatlash, Sogʻliqni saqlash, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirliklarining hududiy boshqarmalari masʼul rahbarlari va qarorda belgilab berilgan ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari rahbarlari ishtirok etdi.
Soʻzga chiqqanlar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam koʻrsatishni yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 490-son qarorining mohiyati hamda mamlakatimizda soʻnggi yillarda bola huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish tizimini yana-da takomillashtirish, bola huquqlarining kafolatlarini taʼminlash va ushbu sohadagi xalqaro majburiyatlarni bajarishning taʼsirchan tizimini yaratish borasida katta yutuqlarga erishayotganligi taʼkidlandi.
Xususan, Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari V.Rajapov oʻz maʼruzasida Vazirlar Mahkamasining mazkur qarori ijrosini xalq taʼlimi tizimida taʼminlash yuzasidan kerakli tavsiya va koʻrsatmalarni masʼullarga tushuntirib berdi.

ОБСУЖДЕНА НОВАЯ СИСТЕМА СОЦИАЛЬНО-ПРАВОВОЙ ПОМОЩИ НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНИМ
9 августа этого года в здании МВД Республики Узбекистан заместитель министра внутренних дел Б. Председатель Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам ребенка (омбудсмен) А.Абдуллаев Юсупова и заместитель министра народного образования В.Раджапов организовали совместную видеоконференцию, посвященную реализации Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 августа 2021 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию оказания социально-правовой помощи несовершеннолетние» № 490.
В семинаре приняли участие руководители отделов народного образования, руководители служб общественной безопасности правоохранительных органов, руководители центров социально-правовой помощи несовершеннолетним, руководители районных управлений Министерств соседства и поддержки семьи, Здравоохранения, Высшего и Среднего специального образования, занятости и трудовых отношений и руководителей специализированных учебных заведений, указанных в постановлении.
Выступившие обсудили суть Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №490 «О мерах по дальнейшему совершенствованию оказания социально-правовой помощи несовершеннолетним» и дальнейшему совершенствованию системы защиты прав детей, свобод и законных интересов.Отмечено, что достигнут значительный прогресс в создании эффективной системы выполнения международных обязательств в этой сфере.
В частности, заместитель министра народного образования В.Раджапов в своем докладе разъяснил должностным лицам необходимые рекомендации и указания по обеспечению реализации данного постановления Кабинета Министров в системе народного образования.
По итогам семинара Министерства народного образования и внутренних дел договорились о создании специальной рабочей группы для контроля за выполнением данного решения и анализа механизмов реализации решения на примере Хорезмской области.