Dastlabki manzil Xovos tumanidagi taʼlim muassasalari boʻldi va ushbu hududdagi taʼlim sifati past boʻlgan qizil toifadagi 16- va 23-umumtaʼlim maktablari hamda 1-sonli ixtisoslashgan davlat umumtaʼlim maktablari faoliyati bilan tanishishdan boshlandi.
Tashrif davomida taʼlim sifati past boʻlgan 23-maktabga yangidan qurilgan qoʻshimcha bino holati va undagi jihozlash jarayonlari, sport maydonchalari hamda 16-maktabdagi yangi oʻquv yiliga tayyorgarlik holatini koʻzdan kechirdi.
Xalq taʼlimi vaziri mutasaddilarga qizil toifadagi va olis hududdagi maktablarga “Yangi Oʻzbekiston ustozlari” loyihasi doirasida boshqa hududlardan mahoratli oʻqituvchilarni jalb etish, viloyatda taʼlim sifatini koʻtarish lozimligini taʼkidladi va qizil toifadagi maktablar sonini kamaytirish boʻyicha oʻz tavsiyalarini berdi.
Vazir Xovos tumanidagi tashrif buyurgan maktablariga kompyuter jihozlari va kutubxona uchun kitoblar jamlanmasi sovgʻa qildi.
Shuningdek, Sherzod Shermatov Sirdaryo viloyati hududiy malaka oshirish markazida pedagoglar uchun tashkil etilgan “Umumiy oʻrta taʼlimning Milliy oʻquv dasturini 1-2-sinflarda amaliyotga joriy etish” boʻyicha viloyat oʻquv seminarida ham qatnashdi.
Mazkur seminarda bevosita vazir ishtirokida Milliy oʻquv dasturi yuzasidan fikr-mulohazalar almashildi va ushbu dasturni yana-da rivojlantirish boʻyicha pedagoglarning takliflari tinglandi.

МИНИСТР НАРОДНОГО ОБРАЗОВАНИЯ ОЗНАКОМИЛСЯ С СОСТОЯНИЕМ ШКОЛ В СЫРДАРЬЕ
Министр народного образования Шерзод Шерматов, вернувшийся вчера из Джизака, 3 августа посетил Сырдарьинскую область. Министр изучает состояние подготовки образовательных учреждений области к новому учебному году и осенне-зимнему сезону, строительство новых общеобразовательных школ, их созидательную, строительно-ремонтную работу.
photo2021-08-0321-59-27.jpg
Первым направлением стали образовательные учреждения Хавасского района, который начался с осмотра малокомплектных общеобразовательных школ № 16 и 23 и государственных специальных общеобразовательных школ № 1 области.
photo2021-08-0321-31-43.jpg
В ходе визита он осмотрел состояние вновь построенной пристройки к школе №23 и ход ее оснащения, спортивных площадок и состояние подготовки к новому учебному году в школе №16.
photo2021-08-0321-59-31.jpg
Министр народного образования подчеркнул необходимость привлечения квалифицированных учителей из других регионов для повышения качества образования в регионе и дал рекомендации по сокращению количества школ красной категории.
Министр передал посещенным школам Хавасского района компьютерную технику и комплект книг для библиотеки.
photo2021-08-0321-31-48.jpg
Шерзод Шерматов также принял участие в областном обучающем семинаре для учителей на тему «Реализация Национальной учебной программы общего среднего образования в 1-2 классах», организованном для учителей Сырдарьинского областного центра повышения квалификации.
photo2021-08-0321-59-28.jpg
На семинаре при непосредственном участии министра состоялся обмен мнениями о Национальной учебной программе и выслушаны предложения учителей по дальнейшему развитию этой программы.