Oʻzbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi hamda Xalq taʼlimi vazirligi hamkorligida noyabr-dekabr oylarida barcha umumtaʼlim maktablarida 10-11-sinf oʻquvchilari oʻrtasida “Mening Prezidentim” mavzusida respublika ijodiy ishlar tanlovi oʻtkazildi.
Mazkur tanlovning maktab, tuman (shahar) va viloyat bosqichlarida jami 600 ming nafardan ortiq oʻquvchilar ishtirok etdi.
Tanlovning asosiy maqsadi oʻquvchilarda soʻngi yillarda Yurtimizda amalga oshirilgan islohotlarni teran idrok etish va ular toʻgʻrisida mulohaza yuritish koʻnikmalarini, Vatanimiz taqdiri, ertangi kuni va istiqboliga daxldorlik tuygʻusini rivojlantirish, ularda ijodiy, tanqidiy, nostandart fikrlash, notiqlik, moslashuvchanlik, oʻz fikrini ijodkorona yetkazib bera olish koʻnikmalarini shakllantirish, uning kelajagiga nisbatan daxldorlik hissini shaklantirishdan iborat.
Ushbu ijodiy ishlar tanlovining respublika bosqichi joriy yilning 21-24-dekabr kunlari Toshkent shahridagi “Chinobod Plaza” sihatgohida tashkil etilib, mazkur bosqichda hududlarda gʻoliblikni qoʻlga kiritgan 45 nafar oʻquvchilar ishtirok etdi.
Joriy yilning 23-dekabr kunida respublika bosqichida oʻquvchilar “Mening Prezidentim” mavzusida insho yozdilar.
Hakamlarning qaroriga koʻra Toshkent viloyatining Parkent tumanidagi 5-ixtisoslashtirilgan davlat umumtaʼlim maktabining 10-sinf oʻquvchisi Raʼno Abduhamidova – 1 oʻrinni, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Boʻzatov tumanidagi 13-umumiy oʻrta taʼlim maktabining 11-sinf oʻquvchisi Gulferuz Saribayeva va Buxoro viloyati Jondor tumanidagi 3-umumiy oʻrta taʼlim maktabining 11-sinf oʻquvchisi Jasmina Toʻrayeva – 2 oʻrinni, Xorazm viloyati Hazorasp tumanidagi 2-umumiy oʻrta taʼlim maktabining 11-sinf oʻquvchisi Marvarid Rustamova hamda Samarqand viloyati Paxtachi tumanidagi 6-umumiy oʻrta taʼlim maktabining 10-sinf oʻquvchisi Chinnigul Ismatillayeva – 3 oʻrinni qoʻlga kiritdilar.
Bundan tashqari 10 nafar respublika bosqichi ishtirokchilari turli xil nominatsiyalarda gʻoliblikni qoʻlga kiritib qimmatbaho sovgʻalarga ega boʻldilar.
Shuningdek Respublika bosqichi ishtirokchilarining barchasiga 1 tadan noutbuk topshirildi.
Ushbu bosqichda gʻoliblikni qoʻlga kiritgan oʻquvchilar (1-,2-,3-oʻrin) 2022-2023 yoki 2023-2024-oʻquv yilida respublikadagi oliy taʼlim muassasalariga kirish imtihonlari natijalariga koʻra toʻlov-shartnoma asosida talabalikka qabul qilingan taqdirda, ularning mos ravishda 1-oʻrin sohibiga 4 yillik toʻlov-shartnoma mablagʻlarini, 2-oʻrin sohibiga 3 yillik toʻlov-shartnoma mablagʻlarini, 3-oʻrin sohibiga 2 yillik toʻlov-shartnoma mablagʻlarini toʻlab berish yoki grant asosida talabalikka qabul qilinsa mos ravishda 1-oʻrin sohibiga 4 yillik toʻlov-shartnoma mablagʻlari, 2-oʻrin sohibiga 3-yillik toʻlov-shartnoma mablagʻlari, 3-oʻrin sohibiga 2-yillik toʻlov-shartnoma mablagʻlari miqdorida mukofotlanadilar.
Tanlovning toʻrtinchi bosqichda 1-,2-,3-oʻrinni egallagan gʻoliblarning umumtaʼlim muassasasidagi ustozlari mos ravishda 30 mln., 20 mln. va 10 mln. soʻm pul mablagʻlari bilan mukofotlandilar. Shuningdek, respublika bosqichi gʻoliblari (1-, 2-, 3-oʻrin) taʼlim olayotgan umumtaʼlim maktablari direktorlariga bittadan noutbuk topshirildi.
Bundan tashqari, tanlov davomida oʻquvchilar uchun mamlakatimizning koʻzga koʻringan siyosat, madaniyat, jamoat arboblari ishtirokida treninglar, poytaxtimizda soʻnggi yillarda bunyod etilgan obyektlariga sayohatlar va boshqa koʻngilochar tadbirlar ham tashkil etildi.

В ноябре-декабре Федерацией профсоюзов Узбекистана и Министерством народного образования был проведен республиканский конкурс творческих работ на тему «Мой Президент» среди учащихся 10-11 классов всех общеобразовательных школ.
Всего в школьном, районном (городском) и областном этапах конкурса приняли участие более 600 000 школьников.
Основной целью конкурса является развитие у учащихся способности к осмыслению и осмыслению реформ, осуществленных в нашей стране за последние годы, чувство сопричастности судьбе, будущему и перспективам нашей страны, творческое, критическое, нестандартное мышление. , красноречие, гибкость, творческое самовыражение, формирование, формирование чувства причастности к своему будущему.
Республиканский этап конкурса прошел 21-24 декабря на базе отдыха Chinobod Plaza в Ташкенте, в нем приняли участие 45 студентов, победивших в регионах.
23 декабря текущего года на республиканском этапе студенты написали сочинение на тему «Мой президент».
По решению судей Рано Абдухамидова, ученица 10 класса 5-й государственной специальной общеобразовательной школы Паркентского района Ташкентской области, заняла 1 место, Гульферуз Сарибаева, ученица 11 класса 13-й общеобразовательной школы Бозатовского района Каракалпакстана. , и ученица 3 класса Жондорского района Бухарской области ученица 11 класса Тураева Жасмина - 2 место, ученица 11 класса 2 общеобразовательной школы Хазараспского района Хорезмской области Рустамова Марварид и ученица 10 класса 6 общеобразовательной школы Пахтачинского района г.Самарканда области Чиннигуль Исматиллаева - 3 место.
Кроме того, 10 участников республиканского этапа заняли призовые места в различных номинациях и получили ценные призы. Также всем участникам Республиканского этапа вручили по 1 ноутбуку.
Обучающиеся, победившие на данном этапе (1, 2, 3 место) в 2022-2023 или 2023-2024 учебном году, при зачислении на платной основе по результатам вступительных испытаний в высшие учебные заведения республики, их 1 место, соответственно 4 года платежно-договорных средств победителю 1 места, 3 года платежно-договорных средств победителю 2 места, 2 года платежно-договорных средств победителю 3 места или 4 года средства платежного контракта победителю 1-го места соответственно.Победитель 2-го места будет награжден в размере 3-летнего платежного контракта, победитель 3-го места будет награжден в размере 2-летнего платежного контракта.
Обладатели 1, 2 и 3 мест в четвертом этапе конкурса получат по 30 млн долларов и 20 млн долларов соответственно от учителей общеобразовательной школы. и 10 млн. сумов. Также победители республиканского этапа (1, 2, 3 место) получили по одному ноутбуку от директоров общеобразовательных школ.
Кроме того, во время конкурса для студентов были организованы тренинги с участием видных политиков, деятелей культуры, общественных деятелей страны, поездки на объекты, построенные в последние годы в столице, и другие зрелищные мероприятия.