Bu chaqiriq bugun mamlakat kelajagi uchun oʻzini javobgar his etgan xar bir yurtdoshimiz qalbida jaranglamoqda. Ichki ishlar vazirligi va xalq taʼlimi vazirligi hamkorligida oʻtkazilgan Qoʻshma Hayʼat majlisining bosh gʻoyasi xam aynan umumtaʼlim maktablarida huquqbuzarliklar va jinoyatlar profilaktikasini taʼminlash masalasi boʻldi. Majlisda ichki ishlar va xalq taʼlimi vazirlari, vazir oʻrinbosarlari, sohaga masʼul rahbarlar ishtirok etgan boʻlsa, viloyat boshqarmalari va tuman boʻlimlari vakillari joylardan onlayn tarzda qatnashishdi. Ichki ishlar vaziri general-leynenant Poʻlat Bobojonov ikki hamkor vazirliklarning tarixiy uchrashuvi sifatida etirof etilgan mazkur xayat majlisida Uchinchi renessans poydevori boʻlgan yoshlarning taʼlim olishlari uchun zaruriy barcha choralarni koʻrish, yoshlar oʻrtasidagi jinoyatchilikka qarshi kurash va huquqbuzarliklarga nisbatan murosasiz munosabatda boʻlish, joylarda ichki ishlar va xalq taʼlimi boʻlimlari oʻrtasida oʻzaro hamkorlik va maʼlumot almashinuvini mustahkamlash kabi masalalar bugungi kunning eng dolzarb vazifasi sifatida belgilanganligini aytib oʻtdi.
Shundan soʻng soʻz ichki ishlar vazirligi Huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi boshligʻi polkovnik Baxtiyor Berdialiyevga berildi. Voyaga yetmaganlar va maktab oʻquvchilari oʻrtasida sodir etilgan jinoyat va huquqbuzarliklar tahliliga toʻxtalib oʻtgan polkovnik Berdilaiyev, maktablarda davomat tadbirlarini oʻtkazishda sustkashliklarga yoʻl qoʻyilishi, oʻquvchilarni nazoratsiz qoldirish hamda profilaktika inspektorlari va maktab rahbariyatining oʻzaro hamkorlik olib bormaganligi oqibatida yoʻq qoʻyilgan ogʻir va oʻta ogʻir turdagi jinoyatlarga eʼtibor qaratdi. Toshkent, Namangan, Fargʻona, Surxondaryo viloyatlari, Qoraqalpogʻiston Respublikasida yuz bergan holatlar, oʻquvchilar tomonidan qoʻl urilgan jinoyatlar va uning oqibatlari muhokama qilindi. Kelgusida bu kabi holatlarni yuzaga kelishiga yoʻl qoʻymaslik borasida viloyat ichki ishlar va xalq taʼlimi boshqarmalarining oʻzaro hamkorlikdagi yoʻl xaritalarini ishlab chiqish, nazoratsiz qolgan oʻquvchilarni dars mashgʻulotlariga qaytarish, profilaktik tadbirlarni muntazam ravishda oʻtkazib borish borasida kelishib olindi.
Shuningdek Toshkent shahrida maktab oʻquvchilari oʻrtasida giyohvand moddalari va psixotrop vositalarini tarqalishi kabi salbiy holatlarga yoʻl qoʻymaslik, alohida nazorat talab etilgan maktablarga xodilmarni biriktirish masalasida zaruriy choralar koʻrish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov ham oʻzaro hamkorlik natijasida birinchi navbatda kelajak avlod, maktablarda tahsil olayotgan oʻquvchilar uchun zaruriy sharoitlar yaratilishi koʻzda tutilganligini taʼkidlab oʻtdi. Shuningdek maktablar birinchi oʻrinda jamiyatdagi shaxslar tarbiyalovchi maskan. Agar taʼlim toʻlaqonli va samarali amalga oshirilsa bu oʻz navbatida jamiyatda jinoyatchilikning kamayishi, turli koʻngilsizliklarning yuzaga kelmasligiga bosh omil boʻlib xizmat qilishi eʼtirof etildi.
Ayni vaqtda besh tashabbus doirasida barcha maktablar internet bilan taʼminlanmoqda. Oʻquvchilarni nazorat qilish va ota-onalar bilan oʻzaro hamkorlikni yanada kuchaytirish maqsadida maktablarda Feys AyDi tizimini joriy etish, taʼlim sifatini oshirish maqsadida sinf xonalariga ovozli kameralar oʻrnatish va ularni ichki ishlar organlari hamda profilaktika inspektorlari bilan integratsiyalashuvini taʼminlash masalalariga alohida eʼtibor qaratiladi.

МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ ПРОВЕЛИ СОВМЕСТНОЕ ЗАСЕДАНИЕ КОЛЛЕГ
Этот призыв сегодня находит отклик в сердцах каждого гражданина, чувствующего ответственность за будущее страны. Основной идеей заседания Объединенной коллегии, проведенного совместно с МВД и Министерством народного просвещения, было обеспечение профилактики правонарушений и правонарушений в общеобразовательных школах. В совещании приняли участие министры внутренних дел и народного просвещения, заместители министров, руководители секторов, а также представители областных администраций и районных управлений. Признанная исторической встреча двух партнерских министерств, министр внутренних дел генерал-лейтенант Пулат Бобожонов заявил, что должны быть приняты все необходимые меры для воспитания молодежи Третьего Возрождения, борьбы с преступностью и нетерпимостью среди молодежи, местной полиции и общественности. В качестве наиболее актуальных задач сегодня определены такие вопросы, как укрепление сотрудничества и обмена информацией между ведомствами.
Затем слово было предоставлено начальнику Главного управления по профилактике правонарушений МВД полковнику Бахтиёру Бердиалиеву. Касаясь анализа преступлений и правонарушений, совершенных среди несовершеннолетних и школьников, полковник Бердилаев обратил внимание на тяжкие и особо тяжкие преступления, которые были устранены за счет опозданий в школы, оставления учащихся без присмотра и отсутствия взаимодействия между инспекторами профилактики и администрацией школ. Обсуждены события в Ташкентской, Наманганской, Ферганской, Сурхандарьинской областях, Республике Каракалпакстан, преступления, совершенные студентами, и их последствия. В целях предотвращения подобных инцидентов в будущем решено разработать совместные дорожные карты областных управлений внутренних дел и народного образования, возвращать на занятия беспризорных учащихся, проводить регулярные профилактические мероприятия.
Также поручено принять необходимые меры по недопущению распространения наркотических средств и психотропных веществ среди школьников Ташкента, прикрепить сотрудников к школам, требующим особого контроля.
Министр народного образования Шерзод Шерматов также отметил, что в результате сотрудничества в первую очередь планируется создать необходимые условия для подрастающего поколения, учащихся, обучающихся в школах. Школы также в первую очередь являются местами, где получают образование отдельные члены сообщества. Было признано, что если образование будет осуществляться полноценно и эффективно, то оно, в свою очередь, послужит ключевым фактором снижения преступности в обществе, предупреждения различных несчастий.
В настоящее время все школы обеспечены Интернетом по пяти инициативам. В целях контроля за учащимися и укрепления сотрудничества с родителями особое внимание будет уделено внедрению Facebook в школах, установке звуковых камер в классах для повышения качества обучения и их интеграции с правоохранительными органами и инспекторами по профилактике.
В завершение заседания Объединенной коллегии были заслушаны предложения руководителей региональных управлений. Май был определен как актуальный месяц для дальнейшего укрепления сотрудничества. До начала нового учебного года министр внутренних дел проведет ремонт и благоустройство около 220 школ при ОВД в 3 секторе, организацию кабинетов безопасности дорожного движения и профилактики правонарушений, дорожных знаков, полос и пешеходных дорожек. переходы возле школ, даны контрольные задания. На основе обсужденных вопросов были согласованы задачи, которые будут выполняться в будущем.