MAKTABGA 110 MILLION SOʻM DAROMAD KELTIRGAN TOʻGARAK
Yashnobod tumanidagi 255-maktabda 1905 nafar oʻquvchi taʼlim olmoqda. Shulardan 913 nafarini qiz bolalarni tashkil etadi. Joriy yilda Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan maktabga davlat dasturi doirasida 16 ta tikuv mashinasi hamda 2 ta overlok mashinasi taqdim etilgan. Maktab mazkur tikuv mashinalaridan unumli foydalanayotganini bugun Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan Prezidentimizning 5 ta muhim tashabbusi doirasida maktablarda amalga oshirilgan ishlarga bagʻishlab oʻtkazilgan press-turda guvohi boʻldik.
Taʼlim maskanida 5 tashabbus doirasida “Yosh tikuvchi” toʻgaragi tashkil etilgan boʻlib, toʻgarakda 7-sinfdan boshlab 30 nafar qizga “Ustoz-shogird” asosida tikish va bichish sirlari oʻrgatilmoqda. Bugun toʻgarakda choyshab hamda yostiq jildlari tikilib, qizlarga hunar oʻrgatish barobarida maktabga moddiy tomondan ham daromad ham keltirmoqda.
Toʻgarak ish boshlaganiga koʻp boʻlmaganiga qaramay maktab hisob-raqamiga 110 million soʻm daromad keltirgan. Ushbu mablagʻ toʻgarakda tikilayotgan choyshab hamda yostiq jildlarini sotuvga chiqarish orqali toʻplandi.
Toʻgarak rahbari Dilnoza Alimova bu mablagʻni yil davomida 1 milliardga yetkazishni rejalashtirmoqda:
— Dastlab toʻgarak ish faoliyati uchun maktab rahbari Dilora Joʻrayeva tomonidan mablagʻ ajratildi. Shundan soʻng barchamiz birgalashib, toʻgarak ish faoliyati uchun aniq rejalar belgilab oldik. Hozirda mavjud ikkita overlok mashinamiz ishlatilmayapti sababi hozir tikayotgan mahsulotimizga u ishlatilmaydi, shu sababli kelgusida chaqaloqlarga kiyimlar ishlab chiqarish orqali maktabdagi tikuvchilik toʻgaragida ushbu mahsulotni tikishni ham yoʻlga qoʻyishni rejalashtirdik.

КРУЖОК, КОТОРЫЙ ПРИНЕС ШКОЛЕ ДОХОД В РАЗМЕРЕ 110 МИЛЛИОНОВ СУМОВ
В 255-й школе Яшнабадского района обучается 1905 учеников. 913 из них девочки. В этом году Министерство народного образования в рамках государственной программы предоставило школе 16 швейных машин и 2 оверлока. Сегодня мы стали свидетелями эффективного использования этих швейных машин Министерством народного просвещения в пресс-туре, посвященном работе, проводимой в школах в рамках 5 важных инициатив Президента. В рамках 5-ти инициатив в школе создан кружок «Молодой портной», где 30 девочек 7-го класса обучают секретам шитья и кройки по принципу «Учитель-ученик». Сегодня в клубе шьют простыни и наволочки, что не только учит девочек ремеслу, но и приносит школе финансовый доход. Несмотря на то, что клуб давно не работает, школа заработала 110 миллионов сумов. Эти деньги были собраны за счет продажи простыней и наволочек, сшитых в кружке.
Глава клуба Дилноза Алимова планирует увеличить эту сумму до 1 миллиарда в год: - Изначально средства на деятельность клуба выделяла руководитель школы Дилора Джураева. После этого мы все собрались вместе и наметили четкие планы деятельности кружка. Имеющиеся у нас на данный момент два оверлока не используются, так как они не используются в изделии, которое мы шьем сейчас, поэтому в будущем мы планируем начать шить это изделие в школьном швейном кружке, производя одежду для малышей.