Prezidentimizning barcha islohotlar “Inson qadri uchun” tamoyili asosida amalga oshirilayotgani barchamizga maʼlum. Bugun vazirlar, xokimlar, sektor rahbarlari pastga tushib, mahallabay muammolar o‘rganilib, o‘zgarishlarni mahallalarda amalga oshirmoqda.
Xalq talimi sohasida ham muammolar “maktabbay” o‘rganilib, yechimi hal etilmoqda. Bu borada ijtimoiy tarmoqlar orqali yurtdoshlarimizning faolligi oshib, o‘z munosabat va takliflarini bermoqda.
Bugun Xalq talimi vazirligi mutasaddilari Chortoq tumanidagi 1-sonli maktabda bo‘ldi. Maktab jamoasi va o‘quvchilar bilan uchrashib, maktab muammolari o‘rganildi.
10-sinf o‘quvchilari bilan suhbatda ko‘proq kasblar haqida tanishtirish, faqat 5-6 ta kasb bilan chegaralanmasdan, xizmat ko‘rsatish, ishlab chiqarish, sanoat sohalari bilan xam tanishtirib borishi zarurligi, buning uchun chuqurroq talim olishi, ko‘proq kitob o‘qishlari targ‘ib qilindi.
Maktabning 2 nafar isteʼdodli ijodkor o‘quvchisiga noutbuk, maktabga elektron doska sovg‘a qilindi. Shuningdek, vazirlik ishchi guruhi Uychi tumanidagi 7- va 22-sonli maktablarda ham bo‘lib, yaratilgan sharoitlar bilan tanishildi.
O‘rganilgan maktablarni 2023 yilda Investitsiya dasturiga kiritgan xolda mukammal tamirlash, o‘quvchi soni o‘sishini inobatga olib, qo‘shimcha bino qurish taklifi bildirildi. 22-maktabga 2 ta kompyuter sinfi, 7-maktabga televizor va fanga oid videodarslar taqdim etildi.

Все мы знаем, что все реформы нашего Президента проводятся по принципу «во имя достоинства человека». Сегодня министры, губернаторы, руководители секторов приезжают, изучают проблемы соседей и вносят изменения в районы.
Также изучаются и решаются проблемы в сфере народного образования. В связи с этим растет активность наших соотечественников через социальные сети, высказывающих свои мнения и предложения.
Сегодня сотрудники Министерства народного образования посетили школу №1 Чартакского района. Школьные проблемы были изучены путем встреч со школьным сообществом и учащимися.
В беседах с учащимися 10-х классов было предложено познакомить их с большим количеством профессий, не только с 5-6 профессиями, но и с услугами, производством, промышленностью, получить более глубокое образование, больше читать книг.
Двум талантливым творческим ученикам школы были вручены ноутбуки и электронные доски. Рабочая группа министерства также посетила школы №7 и 22 Уйчинского района и ознакомилась с созданными условиями.
Предложено провести капитальный ремонт обследованных школ и включить их в Инвестиционную программу в 2023 году, а также построить дополнительный корпус с учетом растущего числа учащихся. В школе № 22 были обеспечены 2 компьютерных класса, а в школе № 7 – телевизионные и видеоуроки по естественным наукам.