Prezidentimizning barcha islohotlar “Inson qadri uchun” tamoyili asosida amalga oshirilayotgani barchamizga maʼlum. Bugun vazirlar, xokimlar, sektor rahbarlari pastga tushib, mahallabay muammolar o‘rganilib, o‘zgarishlarni mahallalarda amalga oshirmoqda.
Xalq talimi sohasida ham muammolar “maktabbay” o‘rganilib, yechimi hal etilmoqda. Bu borada ijtimoiy tarmoqlar orqali yurtdoshlarimizning faolligi oshib, o‘z munosabat va takliflarini bermoqda.
Bugun Xalq talimi vazirligi mutasaddilari Chortoq tumanidagi 1-sonli maktabda bo‘ldi. Maktab jamoasi va o‘quvchilar bilan uchrashib, maktab muammolari o‘rganildi.
10-sinf o‘quvchilari bilan suhbatda ko‘proq kasblar haqida tanishtirish, faqat 5-6 ta kasb bilan chegaralanmasdan, xizmat ko‘rsatish, ishlab chiqarish, sanoat sohalari bilan xam tanishtirib borishi zarurligi, buning uchun chuqurroq talim olishi, ko‘proq kitob o‘qishlari targ‘ib qilindi.
Maktabning 2 nafar isteʼdodli ijodkor o‘quvchisiga noutbuk, maktabga elektron doska sovg‘a qilindi. Shuningdek, vazirlik ishchi guruhi Uychi tumanidagi 7- va 22-sonli maktablarda ham bo‘lib, yaratilgan sharoitlar bilan tanishildi.
O‘rganilgan maktablarni 2023 yilda Investitsiya dasturiga kiritgan xolda mukammal tamirlash, o‘quvchi soni o‘sishini inobatga olib, qo‘shimcha bino qurish taklifi bildirildi. 22-maktabga 2 ta kompyuter sinfi, 7-maktabga televizor va fanga oid videodarslar taqdim etildi.

We all know that all the reforms of our President are carried out on the principle of "for the dignity of man." Today, ministers, governors, sector leaders are coming down, studying neighborhood issues and making changes in neighborhoods.
Problems in the field of public education are also being studied and solved. In this regard, the activity of our compatriots through social networks is growing, giving their views and suggestions.
Today, officials of the Ministry of Public Education visited school No. 1 in Chartak district. School problems were explored by meeting with the school community and students.
In conversations with 10th grade students, it was suggested that they should be introduced to more professions, not only 5-6 professions, but also services, manufacturing, industry, to get a deeper education, to read more books.
Two talented creative students of the school were presented with laptops and electronic whiteboards. The working group of the ministry also visited schools No. 7 and 22 in Uychi district and got acquainted with the conditions created.
It was suggested that the surveyed schools be overhauled and included in the Investment Program in 2023, and that an additional building be built, taking into account the growing number of students. School No. 22 was provided with 2 computer classes, and School No. 7 was provided with television and science video lessons.