Anjuman avvalida Usmon Sharifxodjayev Davlat dasturida belgilangan vazifalar bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan batafsil maʼlumot berib o‘tdi. Xususan, taʼlim mazmunini yangilash va pedagoglarning bilimini yaxshilashga alohida urg‘u berilganini taʼkidladi.
Shuningdek, 2022 yilda 296 nomdagi yangi darsliklar, mashq daftarlari, o‘qituvchi metodika kitoblarini yaratish belgilangan bo‘lib, hozirgi kunga qadar 3-sinflar uchun 77 nomdagi darslik, mashq daftari va o‘qituvchi metodik qo‘llanmalari hamda 3-sinflar uchun 6 fandan 26 nomdagi multimediali ilovalar yaratilganini qayd etdi va sohada olib borilayotgan qator islohotlarga to‘xtalib o‘tildi.
Anjuman so‘ngida OAV xodimlari tomonidan berilgan savollarga Xalq taʼlimi vazirligi masʼullari tomonidan batafsil javob berildi.

22 апреля в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная работе, проделанной Министерством народного просвещения в первом квартале текущего года в соответствии с задачами, поставленными в Государственной программе. В мероприятии приняли участие первый заместитель министра народного образования Усмон Шарифходжаев и представители СМИ.
В начале конференции Усмон Шарифходжаев проинформировал о проделанной работе по задачам, поставленным в Государственной программе. В частности, он подчеркнул необходимость обновления содержания образования и повышения квалификации учителей.
Также в 2022 году планируется создать 296 новых учебников, тетрадей, методических пособий.На сегодняшний день выпущено 77 учебников, тетрадей и методических пособий для 3-х классов и 6 для 3-х классов. науки и коснулся ряда реформ в этой области.
В завершение конференции на вопросы представителей СМИ подробно ответили представители Министерства народного образования.