Joriy yilning 23 fevralь kuni Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan “Umumtaʼlim maktab oʼqituvchilari tomonidan oʼquvchilarga nisbatan qoʼllanilishi mumkin boʼlgan choralar va ragʼbatlantirish" mavzusida Matbuot anjumani oʼtkazildi. Unda Xalq taʼlimi vazirligi masʼul xodimlari, psixologlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Xabaringiz bor, soʼnggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda umumtaʼlim maktablarining ayrim oʼqituvchilari tomonidan oʼquvchilarga nisbatan qoʼllanilgan choralar koʼplab muhokamalarga sabab boʼlmoqda. Matbuot anjumanida taʼlim jarayonida oʼqituvchi, oʼquvchi hamda ota-onalarga qoʼyilgan talablar, barcha uchun amal qilishi lozim boʼlgan odob-axloq qoidalari, oʼquvchilarga nisbatan qoʼllanilishi mumkin boʼlgan choralar va ragʼbatlantirishlar toʼgʼrisida batafsil maʼlumotlar berildi.
Davlat umumtaʼlim maktablarida pedagog xodimlar va oʼquvchilar oʼrtasidagi oʼzaro munosabatlar 2020 yilning 28 may sanasidagi vazirlikning 131-sonli buyrugʼi bilan tasdiqlangan “Umumiy oʼrta taʼlim muassasasining ichki tartib va odob-axloq qoidalari” bilan tartibga solingan.
Qoidalarning maqsadi taʼlim muassasasida sogʼlom ijtimoiy-psixologik muhitni shakllantirish, oʼquvchilarga zamon talablari va milliy qadriyatlar asosida taʼlim-tarbiya berish, shaxs va uning huquqlarini hurmat qilish, odob-axloq madaniyati va muloqot qobiliyatini rivojlantirish, yuksak maʼnaviy-axloqiy fazilatlarini shakllantirish, oʼquvchilar sogʼligini saqlash, taʼlim muassasasi mulki, oʼquv jihozlari va xodimlar xavfsizligini taʼminlashga imkon beradigan doʼstona ish muhitini yaratishdan iborat.
Mazkur qoidalar Oʼzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, "Taʼlim toʼgʼrisida"gi Qonun, "Kadrlar tayyorlash milliy dasturi", "Bola huquqlarining kafolatlari toʼgʼrisida"gi Qonun va Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining "Yoshlarni maʼnaviy-axloqiy va jismoniy barkamol etib tarbiyalash, ularga taʼlim-tarbiya tizimini sifat jihatidan yangi bosqichga koʼtarish chora-tadbirlari toʼgʼrisida" va "Maʼnaviy-maʼrifiy ishlar samaradorligini oshirish boʼyicha qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida"gi qarorlari hamda Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Аdministratsiyasining topshirigʼi ijrosini taʼminlash maqsadida ishlab chiqilgan.
Taʼkidlash joizki, mazkur qoidalar davlat umumtaʼlim muassasalarida tatbiq etiladi, nodavlat taʼlim muassasalari uchun tavsiyaviy xususiyatga ega. Ushbu qoidalarning 11-bandiga muvofiq oʼqituvchilarga oʼquvchilarning shaxsiyati va qadr qimmatini kamsitish taqiqlanadi.
Maktabning ichki tartib qoidalarini buzgan oʼquvchilarga nisbatan taʼlim muassasasining ichki mehnat tartibi qoidalari asosida intizomiy jazo choralari qoʼllaniladi. Ushbu choralarga koʼra, oʼqituvchi oʼquvchining qogʼoz yoki elektron kundaligiga tanbeh yozishi, qoida buzilish takroran kuzatilsa oʼquvchini maktab ichki nazorat roʼyxatiga olishi mumkin. Oʼquvchilar bilan yakka tartibda shugʼullanib, sinf jamoasi orasida muhokama qilish ham belgilab berilgan. Shuningdek, ichki tartibga rioya qilmagan oʼquvchilarni boshqa sinfga oʼtkazish hamda ota-onasini maktabga taklif qilib "Oila-mahalla-taʼlim muassasasi" hamkorligi jamoat kengashi doirasida muhokama qilishi qayd etilgan.
Matbuot anjumani doirasida oʼquvchilarga nisbatan qoʼllanilishi mumkin boʼlgan choralar va ragʼbatlantirish boʼyicha batafsil maʼlumot berildi. Аnjuman soʼngida ommaviy axborot vositalari xodimlarining barcha savollariga mutasaddilar tomonidan batafsil javob berildi.

23 февраля в Министерстве народного образования состоялась пресс-конференция на тему «Меры и меры поощрения, которые могут быть применены к учащимся учителями общеобразовательных школ», в которой приняли участие должностные лица Министерства народного образования, психологи и представители СМИ.
Как известно, меры, предпринятые в отношении учащихся некоторыми учителями общеобразовательных школ в последние дни, вызвали большое обсуждение в социальных сетях. На пресс-конференции была представлена подробная информация о требованиях к учителям, ученикам и родителям в образовательном процессе, правилах этики, которые должны распространяться на всех, мерах, которые могут быть применены к ученикам и поощрениях.
Отношения между учителями и учащимися в государственных общеобразовательных школах регулируются «Правилами внутреннего распорядка и этики общего среднего образования», утвержденными приказом Министерства № 131 от 28 мая 2020 года.
Целью правил является создание здоровой социально-психологической среды в образовательном учреждении, воспитание обучающихся в соответствии с современными требованиями и национальными ценностями, уважение к личности и ее правам, развитие нравственной культуры и коммуникативных навыков, формирование высоких моральных и духовных качеств, собственность образовательного учреждения, создание доброжелательной рабочей обстановки, позволяющей обеспечить сохранность учебного оборудования и персонала.
Эти положения соответствуют Конституции Республики Узбекистан, Закону «Об образовании», «Национальной программе подготовки кадров», Закону «О гарантиях прав ребенка» и Закону Президента Республики Узбекистан. Республики Узбекистан «О нравственном и физическом воспитании молодежи», «О мерах по поднятию ее на новый уровень» и «О дополнительных мерах по повышению эффективности духовно-воспитательной работы» и обеспечении выполнения поручений Администрации Президента Республики Узбекистан. Республика Узбекистан.
Следует отметить, что данные правила применяются в общеобразовательных школах, а для негосударственных образовательных учреждений носят рекомендательный характер. В соответствии с пунктом 11 настоящих правил учителям запрещается дискриминация личности и достоинства учащихся.
Учащиеся, нарушающие правила внутреннего распорядка школы, подлежат дисциплинарному взысканию в соответствии с правилами внутреннего трудового распорядка образовательного учреждения. В рамках этих мер учитель может написать выговор в бумажном или электронном дневнике учащегося, а при повторном нарушении учащийся может быть поставлен на внутренний контроль школы. Также запланированы индивидуальные встречи со студентами и обсуждение в классе. Также было отмечено, что перевод учащихся, не соблюдающих правила внутреннего распорядка, в другой класс, а также приглашение родителей в школу будут обсуждаться в рамках общественного совета «Семья-соседство-образовательное учреждение».
На пресс-конференции была представлена подробная информация о возможных мерах и стимулах для студентов. В завершение конференции на все вопросы представителей СМИ подробно ответили официальные лица.