XALQ TAʼLIMI VAZIRLIGI ICHKI AUDIT XIZMATI TOMONIDAN ANIQLANGAN VA BARTARAF ETILGAN XATO-KAMCHILIKLAR TO‘G‘RISIDA HISOBOT BERILDI
25-fevral 2022-yil
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Xalq taʼlimi vazirligi Ichki audit xizmati faoliyatining yillik natijalari sarhisob qilindi.
Ichki audit xizmati faoliyatida asosiy eʼtibor moliyaviy xato va kamchiliklarni oldini olish bo‘yicha profilaktika chora-tadbirlariga qaratilmoqda.
Xususan, 2021 yilda taʼlim muassasalarining xarajatlar smetasi hamda shtatlar jadvaliga muvofiq rejalashtirilgan mablag‘lardan 143 mlrd. so‘mi maqbullashtirilgan.
2022 yilning 15 fevralga qadar vazirlik tomonidan mazkur yo‘nalishda amalga oshirilgan tezkor chora-tadbirlar natijasida 142 mlrd. so‘mlik mablag‘lar maqbullashtirilib, bugungi kunda ushbu ishlar Moliya vazirligining Davlat moliyaviy nazorat departamenti bilan birgalikda davom ettirilmoqda.
photo2022-02-2513-18-19.jpg
Aniqlanayotgan kamchiliklardan kelib chiqib hamda ularni kelgusida takrorlanmasligini oldini olish maqsadida quyidagi ishlar amalga oshirilmoqda:
Birinchidan, Hisob palatasi ko‘rsatmalariga asosan Moliya vazirligi bilan hamkorlikda inson omilini kamaytirish va rejalashtirishdagi kamchiliklarni oldini olish bo‘yicha “UzASBO” dasturiy majmuasiga o‘zgartirishlar kiritilib, yangi modul va avtomatik cheklovlar joriy etildi.
Ikkinchidan, “Xalq taʼlimi tizimidagi muassasalarni boshqarish bo‘yicha yagona elektron dasturiy majmua – erp.maktab.uz” axborot tizimi ishlab chiqildi. Mazkur tizimda maktablar, ulardagi o‘qituvchi va o‘quvchilarga tegishli bo‘lgan barcha ko‘rsatkichlar kiritilishi hamda ularga tegishli maʼlumotlarni inson omilini cheklash uchun boshqa tizimdagi maʼlumotlar bazalari bilan integratsiyalash nazarda tutilgan. Hozirgi kunda ushbu dasturiy majmuani joriy etish ishlari olib borilmoqda.
4096-2731-max.jpg
Uchinchidan, Vazirlikning Ichki audit xizmati faoliyatini tashkil etishda byudjet mablag‘larining noqonuniy sarflanishi holatlarining profilaktikasi kuchaytirilmoqda, yaʼni noqonuniy xarajatlarni amalga oshirish riski mavjud bo‘lgan hududlar bo‘yicha alohida “qizil” ro‘yxat shakllantirib ushbu “qizil” hududlarda ish haqini moliyalashtirilishi hamda qo‘shimcha mablag‘ ajratilishi jarayonlarini doimiy nazorat va kuzatuvga olish choralari ko‘riladi.
To‘rtinchidan, tizimda amalga oshirilayotgan davlat xaridlari monitoringini olib borish bo‘yicha elektron dastur ishlab chiqildi.
Ushbu dasturni “O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasi” va boshqa tegishli idoralar maʼlumotlar bazalari bilan integratsiyasini taʼminlagan holda tizimga joriy etish ishlari olib borilmoqda.
Bundan tashqari, joriy yilning I choragi davomida Xalq taʼlimi vazirligi tizimida qonun buzilish holatlarini aniqlash hamda korrupsiyaga oid xatti-harakatlarni oldini olish maqsadida Hisob palatasi, Bosh Prokuratura, Moliya vazirligi bilan birgalikda kompleks o‘rganish tadbirlari o‘tkazilishi belgilangan.
Afsuski, moliyaviy xato va kamchiliklarni oldini olish bo‘yicha ishlar amalga oshirilayotgan bo‘lsada, vazirlikning Ichki audit xizmati tomonidan 2021 yil davomida tizim taʼlim muassasalarida 91,1 mlrd. so‘mlik moliyaviy xato-kamchiliklar, shundan 27,1 mlrd. so‘m (jami moliyaviy xato va kamchiliklarning 30 foizi) mablag‘ o‘zlashtirilganligi aniqlandi.
photo2022-02-2513-18-20.jpg
Misol uchun, Hisob palatasi boshchiligida o‘tgan yili Andijon viloyati Andijon shahrida o‘tkazilgan tekshirishda, xodimlarning daromad solig‘ini Davlat byudjetiga o‘tkazmasdan, tizimda ishlamaydigan begona shaxslarning plastik kartalariga o‘tkazish orqali 11,5 mlrd.so‘m mablag‘ o‘zlashtirilganligi aniqlangan. (2020 yilda vazirlik tomonidan Andijon shahrida 28,4 mlrd. so‘m mablag‘ naqd pul mablag‘larini kassaga kirim qilmasdan va ishlamaydigan xodimlarga to‘lash orqali o‘zlashtirilganligi aniqlanib, huquq-tartibot organlariga taqdim etilgan edi).
Maʼlumot uchun: 2020-yilning hisobot ko‘rsatkichlariga nisbatan jami qonunbuzilish holatlari (228,3 mlrd. so‘m) 1,5 baravarga, kamomad va o‘zlashtirish holatlari (70,7 mlrd. so‘m) 2,6 baravarga kamaygan.
Tarkibida jinoyat alomatlari bo‘lgan 161 ta 76 mlrd. so‘mlik o‘rganish materiallari huquqiy baho berish va qonuniy choralar ko‘rish maqsadida huquq-tartibot organlariga taqdim etilgan.

Годовые итоги работы Службы внутреннего аудита Министерства народного образования подведены на пресс-конференции в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан.
В деятельности Службы внутреннего аудита основное внимание уделяется превентивным мерам по недопущению финансовых ошибок и упущений.
В частности, в 2021 году, согласно смете расходов образовательных учреждений и штатному расписанию, из запланированных средств будет выделено 143 млрд сумов. сумма оптимизирована.
По состоянию на 15 февраля 2022 года в результате неотложных мер, принятых Министерством в этом направлении, будет выделено 142 млрд сумов. Сегодня эта работа ведется совместно с Департаментом государственного финансового контроля Министерства финансов.
На основании выявленных недостатков и с целью предотвращения их повторения в будущем проводятся следующие работы:
Во-первых, в соответствии с поручением Счетной палаты совместно с Министерством финансов внесены изменения в программный комплекс «УзАСБО» для снижения человеческого фактора и предотвращения недостатков планирования, внедрены новые модули и автоматические ограничения.
Во-вторых, разработана информационная система «erp.maktab.uz» - единый электронный программный комплекс для управления народным образованием. Система предусматривает включение всех показателей, относящихся к школам, их учителям и ученикам, и интеграцию соответствующей информации с базами данных в других системах для ограничения человеческого фактора. В настоящее время ведутся работы по внедрению данного программного комплекса.
В-третьих, усиливается профилактика случаев нецелевого использования бюджетных средств в организации Службы внутреннего аудита Министерства, т. е. сформирован отдельный «красный» список направлений, подверженных риску неправомерных расходов, будут приняты контрольные меры.
В-четвертых, в системе разработана электронная программа мониторинга госзакупок.
Ведутся работы по интеграции данной программы в систему, обеспечив ее интеграцию с базами данных Республиканской товарной биржи Узбекистана и других профильных ведомств.
Кроме того, в первом квартале текущего года Минобрнауки проведет комплексное исследование со Счетной палатой, Генеральной прокуратурой и Минфином по выявлению нарушений и предотвращению коррупции.
К сожалению, несмотря на проводимую работу по недопущению финансовых ошибок и недочетов, Служба внутреннего аудита Министерства в 2021 году заявила, что система израсходует 91,1 млрд сумов в образовательных учреждениях. сум, в том числе 27,1 млрд. сум. сумов (30% от общего количества финансовых ошибок и упущений).
Например, проверка, проведенная в прошлом году в Андижане Андижанской области под руководством Счетной палаты, выявила незаконное присвоение 11,5 млрд сумов путем перечисления подоходного налога с работников на пластиковые карты неработающих в системе без перечисления их государству. бюджет. (В 2020 году 28,4 млрд сумов были присвоены министерством в Андижане без выплаты наличных денег и выплаты безработным и переданы в правоохранительные органы).
Для справки: по сравнению с отчетным периодом 2020 года общее количество нарушений (228,3 млрд сумов) уменьшилось в 1,5 раза, дефициты и незаконные присвоения (70,7 млрд сумов) уменьшились в 2,6 раза.
161 76 миллиардов с криминальными элементами. Материалы исследования переданы в правоохранительные органы для правовой оценки и судебного преследования.