Xalqaro va mintaqaviy fan olimpiadalari gʻoliblarini taqdirlash marosimi
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan poytaxtimizdagi Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda 2023-2024-oʻquv yili davomida xalqaro va mintaqaviy fan olimpiadalarida gʻoliblikni qoʻlga kiritgan oʻquvchilar va ularning ustozlarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova, Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o’rinbosari Shohrux Daliyev, Yoshlar ishlari agentligi direktorining birinchi o’rinbosari Dilnoza Kattaxanova, akademik Shavkat Ayyubov, Kimyosanoat Boshqaruv raisi maslahatchisi Sanobar Abdurahmonova, olimpiada gʻoliblari, ularning ota-onalari va oʻqituvchilari, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda taʼkidlanganidek, 2023-2024-oʻquv yilida maktab oʻquvchilari tomonidan xalqaro fan olimpiadalarida jami 122 medal qoʻlga kiritilgan boʻlib, ushbu natija hozirga qadar eng yuqori koʻrsatkich hisoblanadi.
Bular orasida nufuzga ega, koʻpgina dunyo mamlakatlari va xalqaro darajadagi oliy taʼlim muassasalari tan oladigan xalqaro olimpiadalar mavjud.
Joriy yilda yurtimiz oʻquvchilari eng nufuzli xalqaro olimpiadalarda 11 ta medal (1 ta oltin, 4 ta kumush va 6 ta bronza), xususan:
— Saudiya Arabistonining Ar Riyod shahrida 87 ta davlat (340 nafar oʻquvchi) ishtirokida oʻtkazilgan 56-Xalqaro kimyo olimpiadasida — 1 ta oltin, 2 ta kumush, 1 ta bronza;
— Buyuk Britaniyaning Bat shahrida 110 ta davlat (600 nafar oʻquvchi) ishtirokida oʻtkazilgan 65-Xalqaro matematika olimpiadasida — 2 ta kumush, 3 ta bronza;
— Eronning Isfaxon shahrida 46 ta davlat (230 nafar oʻquvchi) ishtirokida oʻtkazilgan 54-Xalqaro fizika olimpiadasida — 1 ta bronza;
— Misrning Aleksandriya shahrida 91 ta davlat (362 nafar oʻquvchi) ishtirokida oʻtkazilgan 36-Xalqaro informatika olimpiadasida —
1 ta bronza, shuningdek, mintaqaviy xalqaro olimpiadalarda 61 ta (10 ta oltin, 15 ta kumush va 36 ta bronza) medalni qoʻlga kiritdi. Shuningdek:
— Tailandning Bangkok shahrida oʻtkazilgan 20-Xalqaro yoshlar tabiiy fanlar olimpiadasida 5 ta (3 ta kumush va 2 ta bronza);
— Qozogʻistonning Olmaota shahrida oʻtkazilgan 20-Xalqaro Jautikov olimpiadasida 14 ta (2 ta oltin, 3 ta kumush va 9 ta bronza);
— Rossiyaning Adigeya shahrida oʻtkazilgan 9-Kavkaz xalqaro matematika olimpiadasida 4 ta (1 ta oltin, 1 ta kumush va 2 ta bronza);
— Xitoyning Shenjen shahrida oʻtkazilgan 58-Xalqaro Mendeleev olimpiadasida 5 ta (1 ta kumush va 4 ta bronza);
— Bolgariyaning Varna shahrida oʻtkazilgan 41-Bolqon Matematika olimpiadasida 5 ta (2 ta kumush va 3 ta bronza);
— Xitoyning Xanchjou shahrida oʻtkazilgan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi informatika olimpiadasi (APIO)da 1 ta bronza;
— Braziliyada oʻtkazilgan (onlayn) Osiyo-Tinch okeani mintaqasi matematika olimpiadasi (APMO)da 7 ta bronza;
— Buxoro shahrida oʻtkazilgan Abu Ali ibn Sino nomidagi xalqaro biologiya olimpiadasida 12 ta (3 ta oltin, 3 ta kumush va 6 ta bronza);
— Turkiyaning Antaliya shahrida oʻtkazilgan 28-Oʻsmirlar oʻrtasidagi Bolqon matematika olimpiadasi (JBMO)da 6 ta (3 ta kumush va 3 ta bronza);
— Hindistonda oʻtkazilgan Xalqaro matematika musobaqasi (IMC)da 18 ta (3 ta oltin, 4 ta kumush va 11 ta bronza);
— Germaniyada oʻtkazilgan Xalqaro nemis tili olimpiadasida 1 ta oltin;
— Xitoyda oʻtkazilgan Xalqaro iqtisod olimpiadasida 1 ta bronza;
— Eronda oʻtkazilgan Yevropa qizlar xalqaro IT olimpiadasi (EGOI)da 1 ta bronza medallari qoʻlga kiritildi.
Qayd etilganidek, Davlatimiz rahbarining 2024-yil 30 senyabrdagi 346-son qaroriga koʻra, joriy yilgi xalqaro olimpiadalarda 91 ta (11 ta oltin, 24 ta kumush va 56 ta bronza) medalni qoʻlga kiritgan oʻzbekistonlik yoshlar turli darajadagi pul mukofotlari bilan taqdirlandi.
Xususan, eng nufuzli xalqaro olimpiadalardagi medallar uchun:
• oltin medal sohibiga — 187,5 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 168,75 mln. soʻm;
• kumush medal sohibiga — 112,5 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 93,75 mln. soʻm;
• bronza medal sohibiga — 75 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 56,25 mln. soʻm berildi.
Maʼlumot uchun: ushbu medal egalari davlat granti asosida oliy taʼlim muassasalariga qabul qilinadi, ustozlariga esa kelgusi oʻquv yili uchun 200 foizgacha ustama belgilanadi va toʻgʻridan toʻgʻri oliy malaka toifasi taqdim qilinadi.
Bundan tashqari, nufuzli xalqaro olimpiada gʻoliblari keyinchalik taʼlim muassasalarida oʻqituvchi boʻlib gʻolib boʻlgan fanidan dars bergan taqdirda, lavozim maoshiga 150 foiz har oylik ustama oladi.
Taqdirlash marosimida, xalqaro (astronomiya, geografiya, iqtisod va xorijiy tillar) va mintaqaviy xalqaro olimpiadalar sovrindorlari va ularning ustozlari ham mukofotlandi. Xususan:
xalqaro olimpiadalarning:
• oltin medal sohibiga — 56,25 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 18,75 mln. soʻm;
• kumush medal sohibiga — 37,5 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 13,125 mln. soʻm;
• bronza medal sohibiga — 18,75 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 11,25 mln. soʻm.
mintaqaviy xalqaro olimpiadalarning:
• oltin medal sohibiga — 4,5 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 18,75 mln. soʻm;
• kumush medal sohibiga — 3,0 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 13,125 mln. soʻm;
• bronza medal sohibiga — 2,25 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 11,25 mln. soʻm berildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy xalqaro olimpiada sovrindorlari oliy taʼlim muassasalariga kirishda oʻz fanidan maksimal ballga ega boʻladi.
Bundan tashqari, oʻquvchini olimpiadalarga tayyorlagan oʻqituvchining malaka toifasi bir pogʻona koʻtariladi, shuningdek, mintaqaviy xalqaro olimpiada gʻoliblari hamda asosiy olimpiadaning respublika bosqichi gʻoliblari keyinchalik taʼlim muassasalarida oʻqituvchi boʻlib gʻolib boʻlgan fanidan dars bergan taqdirda, lavozim maoshiga 100 foiz har oylik ustama oladi.
Maʼlumot uchun: joriy yilda asosiy olimpiadalarning viloyat va respublika bosqichlari hamda xalqaro olimpidalar gʻoliblarini taqdirlash uchun davlat byudjetidan jami 9 mlrd. soʻm yoʻnaltirildi (2019-yilgi 780 mln soʻmdan qariyb 11,5 barobarga koʻp).

Министерством дошкольного и школьного образования в специализированной школе имени Абу Али Ибн Сины в нашей столице состоялась церемония награждения учащихся и их наставников, одержавших победу в течение 2023-2024 учебного года в международных и региональных предметных олимпиадах.
В нем приняли участие министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова, победители олимпиад, их родители и учителя, представители широкой общественности.
Как отмечалось на мероприятии, в 2023-2024 учебном году школьники завоевали в общей сложности 122 медали на международных предметных олимпиадах, что является самым высоким показателем за всю историю.
Среди них престижные международные олимпиады, признанные многими странами мира и высшими учебными заведениями международного уровня.
В этом году отечественные школьники завоевали 11 медалей (1 золотую, 4 серебряных и 6 бронзовых) на самых престижных международных олимпиадах, в частности:
- На 56-й Международной олимпиаде по химии в Эр-Рияде (Саудовская Аравия) с участием 87 стран (340 учащихся) — 1 золотая медаль, 2 серебряные и 1 бронзовая;
- На 65-й Международной олимпиаде по математике в Бате, Великобритания, с участием 110 стран (600 учащихся) - 2 серебра, 3 бронзы;
- На 54-й Международной олимпиаде по физике в Исфахане, Иран, с участием 46 стран (230 учащихся) - 1 бронза;
- На 36-й международной олимпиаде по информатике, проходившей в Александрии, Египет с участием 91 государства (362 школьника) - 1 бронза, а также 61 медаль (10 золотых, 15 серебряных и 36 бронзовых) на региональных международных олимпиадах. Также:
- 5 медалей (3 серебра и 2 бронзы) на 20-й Международной молодежной олимпиаде по естественным наукам в Бангкоке, Таиланд;
- 14 медалей (2 золота, 3 серебра и 9 бронзы) на 20 международных олимпиадах Жаутикова в Алматы, Казахстан;
- 4 медалей (1 золото, 1 серебро и 2 бронзы) на 9-й Кавказской международной олимпиаде по математике в Адыгее, Россия;
- 5 медалей (1 серебро и 4 бронзы) на 58-й Международной Менделеевской олимпиаде в Шэньчжэне, Китай;
- 5 медалей (2 серебра и 3 бронзы) на 41-й Балканской олимпиаде по математике в Варне, Болгария;
- 1 бронза на олимпиаде по информатике Азиатско-Тихоокеанского региона (APIO) в Ханчжоу, Китай;
- 7 бронзовых медалей на олимпиаде по математике Азиатско-Тихоокеанского региона (APMO) в Бразилии (онлайн);
- 12 медалей (3 золота, 3 серебра и 6 бронзовых) на международной олимпиаде по биологии имени Абу Али Ибн Сины в Бухаре;
- 6 медалей (3 серебра и 3 бронзы) на 28-й Балканской юношеской олимпиаде по математике (JBMO) в Анталии, Турция;
- 18 медалей (3 золота, 4 серебра и 11 бронзы) на международном конкурсе по математике (IMC) в Индии;
- 1 золото на международной олимпиаде по немецкому языку в Германии;
- 1 бронза на международной экономической Олимпиаде в Китае;
- 1 бронзовая медаль была завоевана на европейской женской международной олимпиаде по информационным технологиям (EGOI) в Иране.
Было отмечено, что согласно решению главы государства от 30 сентября 2024 года № 346, узбекская молодежь, завоевавшая 91 медаль (11 золотых, 24 серебряных и 56 бронзовых) на международных олимпиадах текущего года, будет награждена денежными призами различного уровня.
В частности, за медали на самых престижных международных олимпиадах:
— обладателю золотой медали — 187,5 млн. сум, учителю — 168,75 млн. сум;
— серебряному призеру — 112,5 млн. сум, учителю — 93,75 млн. сум;
— бронзовому призеру — 75 млн. сум, учителю — 56,25 млн. сум было выдано.
Для справки: обладатели этих медалей принимаются в высшие учебные заведения на основании государственного гранта, а их наставникам назначается надбавка до 200 процентов на следующий учебный год и предоставляется прямая Высшая квалификационная категория.
Кроме того, победители престижных международных олимпиад получат ежемесячную надбавку в размере 150 процентов к должностному окладу, в случае если в дальнейшем будут преподавать выигранный предмет в образовательных учреждениях.
На церемонии награждения также были награждены призеры международных (астрономия, география, экономика и иностранные языки) и региональных международных олимпиад и их наставники. В частности:
международных олимпиад:
— обладателю золотой медали — 56,25 млн. сум, учителю — 18,75 млн. сум;
— серебряному призеру — 37,5 млн. сум, учителю — 13,125 млн. сум;
— бронзовому призеру — 18,75 млн. сум, учителю — 11,25 млн. сум.
региональных международных олимпиад:
— обладателю золотой медали — 4,5 млн. сум, учителю — 18,75 млн. сум;
— серебряному призеру — 3,0 млн. сум, учителю — 13,125 млн. сум;
— бронзовому призеру — 2,25 млн. сум, учителю — 11,25 млн. сум было выдано.
Также призеры международных и региональных международных олимпиад получат максимальное количество баллов по своему предмету при поступлении в высшие учебные заведения.
Кроме того, на одну ступень будет повышена квалификационная категория учителя, подготовившего ученика к олимпиадам, а также победители региональных международных олимпиад и победители республиканского этапа основной олимпиады получат ежемесячную надбавку в размере 100 процентов к должностному окладу в случае если будут преподавать выигранный ими предмет в качестве преподавателя в образовательных учреждениях.
Для справки: в текущем году из госбюджета на награждение победителей областных и республиканских этапов основных олимпиад, а также международных олимпиад будет выделено в общей сложности 9 млрд. сум (почти в 11,5 раза больше, чем 780 млн сумов 2019 года).