Xalq taʼlimi vazirligi oʻquvchilar oʻrtasida sportni targʻib qilish, sportning ommaviyligini oshirish, sogʻlom turmush tarzini yoʻlga qoʻyish maqsadida “Sport & Dance challenge” shiori ostida respublika onlayn tanlovini oʻtkazadi.
Tanlovda jismoniy tarbiya oʻqituvchisi kamida 30 nafar oʻquvchisi bilan birgalikda sport va raqs harakatlarini uygʻunlashtirgan holda faollashtiruvchi badantarbiya mashqlari aks etgan 2 daqiqalik video suratga olishi lozim.
Videorolik 2021-yilning 15-17-mart kunlari soat 8:00 dan 22:00 ga qadar Xalq taʼlimi vazirligining Facebook.com ijtimoiy tarmogʻidagi 5tashabbus_maktabda guruhiga joylashtirilishi lozim.
Gʻoliblar quyidagi mezonlar asosida 100 ballik tizimda baholanadi:
– toʻgʻri va mos tanlangan musiqa;
– musiqa – harakatlar uygʻunligi;
– raqs harakatining asosiy ritmi va tempi;
– sinxronlik;
– faollashtiruvchi va sogʻlomlashtiruvchi xususiyat;
– sport va raqs harakatlaridan mos ravishda foydalanilganlik;
– vaqt reglamenti.
Tanlov gʻoliblari Хalq taʼlimi vazirligi tomonidan maxsus diplom hamda qimmatbaho sovgʻalari bilan taqdirlanadi.

МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ ОБЪЯВЛЯЕТ ОНЛАЙН-КОНКУРС "SPORT & DANCE CHALLENGE"
Министерство народного образования проведет республиканские онлайн-соревнования под девизом «Sport&Dance Challenge» для популяризации спорта среди школьников, повышения популярности спорта, пропаганды здорового образа жизни.
В рамках конкурса учитель физкультуры вместе с не менее чем 30 учащимися должен снять 2-минутный видеоролик, демонстрирующий активизирующую двигательную активность, сочетающую спортивную и танцевальную деятельность.
Видео должно быть размещено в группе 5tashabbus_maktabda Министерства народного образования на Facebook.com с 8:00 до 22:00 15-17 марта 2021 года.
Победители будут оцениваться по 100-балльной шкале по следующим критериям:
- правильно и уместно подобранная музыка;
- музыка - гармония движений;
- основной ритм и темп танцевального движения;
- синхронизация;
- активизирующие и лечебные свойства;
- уместное использование спортивных и танцевальных движений;
- регулирование времени.
Победители конкурса будут награждены Министерством народного просвещения специальным дипломом и ценными подарками.