RESPUBLIKAMIZDAGI 86 TA TAʼLIM MUASSASALARIDA ALOHIDA TAʼLIMGA EHTIYOJI BO‘LGAN 28159 NAFAR O‘QUVCHI TAʼLIM OLADI
13-aprel 2022-yil
Aytish joizki, bugungi kunda Respublikamizda 86 ta, jumladan, 4 ta tayanch harakati shikastlangan va nutqida nuqsoni bor, 14 ta ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi, 18 ta kar va zaif eshituvchi va 50 ta aqli zaif bolalar uchun ixtisoslashtirilgan hamda 22 ta sanatoriy shaklidagi taʼlim muassasalari faoliyat yuritib, ularda 28 159 nafar o‘quvchi taʼlim va tarbiya oladi. Shuningdek, ushbu muassasalar tomonidan 8668 nafar nogiron bolalarga uyda yakka tartibda taʼlim beriladi.
Jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar taʼlimini tashkil etishda ularga yetarli darajada shart-sharoitlar yaratish maqsadida quyidagi ishlar amalga oshirildi.
Jumladan:
I. Taʼlim muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash bo‘yicha:
- 2021 yilda taʼlim muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash uchun davlat byudjeti va homiylar hisobidan jami 101,2 mlrd. so‘m mablag‘ ajratildi;
- 2018-2021 yillarda 9 ta taʼlim muassasasida davlat byudjeti hisobidan 28,9 mlrd. so‘mlik qurilish-taʼmirlash ishlari amalga oshirildi;
- “Zamin” xalqaro jamoat fondi yordamida kar va zaif eshituvchi bolalar uchun taʼlim muassasalarida zamonaviy kompyuter sinf xonalari tashkil etildi, robotexnika jihozlari va o‘quv qo‘llanmalari yetkazildi;
- 11 ta kar va zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari eshitish uchun maxsus texnik jihozlar bilan jihozlandi;
- 2000 nafar kar va zaif eshituvchi bolalarga “Zamin” xalqaro jamoat fondi ko‘magida eshitish moslamalari o‘rnatildi;
- Toshkent shahridagi ko‘zi ojiz bolalar maktab-internatida kompyuter markazi faoliyati yo‘lga qo‘yildi;
- 14 ta ko‘zi ojiz bolalar uchun ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari 3 ming dona maxsus jihozlar (grifel va pribor) bilan taʼminlandi;
- barcha muassasalar yuqori tezlikdagi optik tolali internet bilan taʼminlandi.
Xo‘sh bugungi kunda imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalarida taʼlim sifatini yaxshilash borasida qanday ishlar amalga oshirilmoqda?
-  2021/2022 o‘quv yilini o‘zida 214 nafar kasalligi yengil darajadagi o‘quvchilar inklyuziv taʼlimga jalb qilinib, umumtaʼlim maktablariga joylashtirildi. Bugungi kunda inklyuziv taʼlimga qamrab olingan o‘quvchilarning umumiy soni 808 nafarni tashkil qilmoqda.
- joriy o‘quv yilidan boshlab tajriba-sinov tariqasida shaharlarda hamda Toshkent shahrining tumanlarida joylashgan bittadan umumtaʼlim maktablarida inklyuziv taʼlim tizimi joriy qilindi;
- imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari o‘quvchilari uchun 360 nomda 324,5 ming nusxa darsliklar chop etildi;
- o‘quv reja va dasturlar optimallashtirilib, o‘rtacha 12 foizga qisqartirildi;
- uyda yakka tartibda taʼlim oluvchi o‘quvchilar uchun jami 11 664 dona o‘quv qurollari yetkazildi.
- o‘quv jarayonini raqamlashtirish, qog‘ozbozlikni kamaytirish maqsadida taʼlim muassasalari raqamli taʼlim (elektron jurnal) platformasiga o‘tkazilgan.
Alohida taʼlimga ehtiyoji bo‘lgan o‘quvchilarni kasb-hunarga o‘rgatish maqsadida amalga oshirilgan ishlarga to‘xtalib o‘tadigan bo‘lsak.
Bugungi kunda yuqoridagi turdagi barcha o‘quv muassasalari tomonidan o‘quvchilarni kasb-hunarga o‘rgatish maqsadida tikuvchilik, duradgorchilik, pazandachilik, hunarmandchilik to‘garaklari mavjud bo‘lib, ular barcha zaruriy jihozlar bilan taʼminlangan;

В 86 ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЯХ РЕСПУБЛИКИ ОБУЧАЮТСЯ 28159 УЧАЩИХСЯ С ОСОБЫМИ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫМИ ПОТРЕБНОСТЯМИ
13 апрель 2022 год
Следует отметить, что на сегодняшний день в республике насчитывается 86 случаев, в том числе 4 случая нарушений подвижности и дефектов речи, 14 случаев слепых и слабовидящих, 18 случаев глухих и слабослышащих и 50 случаев умственной отсталости и 22 случая слабоумие Имеются образовательные учреждения санаторного типа, в которых обучается 28 159 учащихся. Эти учреждения также обеспечивают индивидуальное домашнее обучение 8 668 детей с ограниченными возможностями.
Для создания надлежащих условий для обучения детей с физическими или умственными недостатками были приняты следующие меры.
В том числе:
I. Об укреплении материально-технической базы образовательных учреждений:
- В 2021 году на укрепление материально-технической базы образовательных учреждений за счет средств государственного бюджета и спонсоров будет выделено 101,2 млрд сумов. Сумы выделены;
- В 2018-2021 годах из государственного бюджета в 9 образовательных учреждениях будет выделено 28,9 млрд сумов. сумов выполнены строительно-ремонтные работы;
- С помощью Международного общественного фонда «Замин» в образовательных учреждениях для глухих и слабослышащих детей были обеспечены современные компьютерные классы, оборудование для робототехники и учебники;
- специализированные школы-интернаты для 11 глухих и слабослышащих детей оснащены специальными слуховыми аппаратами;
- 2000 глухих и слабослышащих детей были обеспечены слуховыми аппаратами при поддержке Международного общественного фонда «Замин»;
- создан компьютерный центр в школе-интернате для слепых детей в Ташкенте;
- 14 специализированных образовательных учреждений для слепых детей были обеспечены 3000 единицами специального оборудования (карандаши и инструменты);
- Все учреждения обеспечены высокоскоростным оптоволоконным интернетом.
Так что же делается сегодня для повышения качества образования в специализированных образовательных учреждениях для детей с ограниченными возможностями здоровья?
- Только в 2021/2022 учебном году 214 учащихся с легкими заболеваниями были привлечены к инклюзивному образованию и распределены в общеобразовательные школы. На сегодняшний день общее количество учащихся, охваченных инклюзивным образованием, составляет 808 человек.
- Начиная с текущего учебного года в качестве пилотного проекта внедрена система инклюзивного образования в одной из общеобразовательных школ, расположенных в городах и районах Ташкента;
- для учащихся специализированных образовательных учреждений для детей с ограниченными возможностями здоровья издано 324,5 тыс. экземпляров учебников по 360 наименованиям;
- Учебные планы и программы оптимизированы и сокращены в среднем на 12%;
- Обучающимся на домашнем обучении передано 11 664 учебных пособия.
- В целях цифровизации образовательного процесса, сокращения бумажной волокиты образовательные учреждения переведены на платформу цифрового образования (электронный журнал).
Рассмотрим работу, проделанную для обеспечения профессиональной подготовки учащихся с особыми образовательными потребностями.
Сегодня во всех вышеперечисленных типах учебных заведений имеются швейные, столярные, кулинарные, ремесленные кружки по обучению учащихся профессии, которые оснащены всем необходимым оборудованием;
- Из 6 348 выпускников в 2018-2021 годах в профессиональные училища принято 380, в академические лицеи - 9, в колледжи - 62, в техникумы - 23, в высшие учебные заведения - 240 человек.