2021 yilning 1 fevral kuni Xalq ta’limi vazirligi tomonidan «Kasbga yo‘naltirish tizimi»ni joriy etishda amalga oshiriladigan ishlar hamda kelgusidagi istiqbolli rejalar xususida seminar-trening tashkil etildi.
Vebinar shaklida tashkil etilgan seminar-treningda hududiy xalq ta’limi bo‘limlarining bevosita shu yo‘nalishga mas’ul bo‘lgan 200 ga yaqin xodimlari ishtirok etdi.
Treningda Ta’lim va ishlab chiqarish integrasiyasi bo‘limi boshlig‘i Qadamboy Saytov «Kasbga yo‘naltirish tizimi»ni joriy etishda amalga oshiriladigan ishlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Xususan umumta’lim muassasalarining 7-11-sinf o‘quvchilarini kasbiy moyilligi va qiziqishlarini aniqlash maqsadida so‘rovnomalar o‘tkazish hamda hayotda yuqori natijalarga erishgan turli soha vakillari ishtirokida har oyda bir marta maktab o‘quvchilari uchun «Kasblar olamiga sayohat» mavzusida davra suhbatlari tashkil etish, har chorakda kamida bir marotaba «Mening kelajakdagi kasbim» mavzusida seminar-treninglar olib borish hamda o‘quvchilarni kelajakda egallamoqchi bo‘lgan kasblarga yo‘naltirish bo‘yicha metodik tavsiyalar berildi.
O‘quvchilarni kasbga yo‘naltirish, maktablarda yuqori malaka talab qilmaydigan zamonaviy kasblarga o‘rgatish hamda bitiruvchilarni tadbirkorlik kurslarida o‘qitish orqali bandligini ta’minlashga doir masalalar bo‘yicha amaliy seminarlarni yil davomida vazirlik xodimlari tomonidan respublikamizning barcha hududlarida o‘tkazish rejalashtirilgan.

ОБСУЖДЕНЫ ВАЖНЫЕ АСПЕКТЫ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ПОДГОТОВКИ СТУДЕНТОВ
1 февраля 2021 года Министерство народного образования организовало семинар-тренинг по внедрению «Системы профессиональной ориентации» и планам на будущее.
В семинаре-тренинге, организованном в форме вебинара, приняли участие около 200 сотрудников региональных отделов народного образования, непосредственно отвечающих за данное направление.
В ходе тренинга начальник управления образования и промышленной интеграции Кадамбой Сайтов дал подробную информацию о проводимой работе по внедрению «Системы профориентации».
В частности, проводить опросы для определения профессиональных склонностей и интересов учащихся 7-11 классов, а также раз в месяц организовывать круглые столы для школьников на тему «Путешествие в мир профессий» с участием представителей различных областей, достигших высокие результаты в жизни Моя будущая профессия» и методические рекомендации по проведению семинаров и подготовке студентов к будущей профессиональной деятельности.
В течение года министерство планирует провести во всех регионах страны практические семинары по профориентации, обучению современным малоквалифицированным профессиям в школах и трудоустройству выпускников через курсы предпринимательства.