Xalq ta’limi vazirligi AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) bilan hamkorlikda maktab o‘quvchilari uchun sinflar va fanlar bo‘yicha o‘zlashtirishning yangi standartlarini joriy etmoqda. Mazkur standartlar vazirlikka xar bir sinf kesimida o‘quvchilar bilimini aniqlash, sohada o‘quv dasturlari, darsliklar va o‘qituvchilar uchun qo‘llanmalarni ishlab chiqish imkonini beradi. Bu esa tanqidiy fikrlash, muammolarni hal qilish va amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lgan maktab bitiruvchilarini yetishtirib beradigan sifatli ta’lim tizimini yaratishning fundamental asoslaridan biridir.
Joriy yilning 14 yanvaridan 1 fevraliga qadar ta’lim sohasining 60 dan ortiq mutaxassislari USAID tomonidan moliyalashtirilgan Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etilayotgan «O‘zbekistonda barkamollik uchun ta’lim dasturi» ta’lim standartlarini taqriz qilish bo‘yicha seminarda ishtirok etadi. Seminarning maqsadi vazirlik xodimlarini ona tili va matematika fanlaridan (1-4 sinflar uchun) hamda informatika va axborot texnologiyalari fanidan (1-11 sinflar uchun) ta’lim standartlarining loyihasini taqriz qilishga tayyorlashdan iborat.
«Ushbu seminar xodimlarimizning ona tili, matematika va informatika va axborot texnologiyalari fanlaridan ta’lim standartlari loyihalarini puxta taqriz qilish bo‘yicha malakasini oshiradi. Aniq standartlar asosida o‘qitish va bilim olish yuqori sifatli ta’lim standartlari asosini tashkil etadi hamda o‘quvchilarning bilim olishdagi natijalarini yanada yaxshilaydi», — deydi Xalq ta’limi vazirligining Respublika ta’lim markazi direktori Shuhrat Sattorov.
Xalq ta’limi vazirligi umumiy o‘rta ta’lim tizimini tizimli va kompleks isloh qilishning ulkan dasturini amalga oshirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan. USAID vazirlikni islohotlarni amalga oshirishda qo‘llab-quvvatlash uchun 2019 yilning dekabr oyida to‘rt yillik «O‘zbekistonda barkamollik uchun ta’lim dasturi»ning ijrosini boshladi. Dastur AQSHning Research Triangle Institute (RTI) va uning hamkorlari bo‘lgan Florida davlat universiteti va Mississippi davlat universiteti tomonidan amalga oshiriladi.

МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ РАЗРАБАТЫВАЕТ НОВЫЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЕ СТАНДАРТЫ В СОТРУДНИЧЕСТВЕ С USAID
Департамент народного образования в партнерстве с Агентством США по международному развитию (USAID) вводит новые стандарты классного и предметного обучения для школьников. Эти стандарты позволяют министерству определять знания учащихся в каждом классе, разрабатывать учебные планы, учебники и пособия для учителей в данной области. Это одна из фундаментальных основ для создания качественной системы образования, которая воспитывает у выпускников школ критическое мышление, умение решать проблемы и практические навыки.
С 14 января по 1 февраля более 60 специалистов в области образования примут участие в финансируемом USAID семинаре «Образование для гармонии в Узбекистане», организованном Министерством народного образования. Цель семинара – подготовить сотрудников Министерства к рассмотрению проектов образовательных стандартов по родному языку и математике (для 1-4 классов) и информатике и информационным технологиям (для 1-11 классов).
«Данный семинар позволит повысить квалификацию наших сотрудников по тщательному рассмотрению проектов образовательных стандартов по родному языку, математике и информатике и информационным технологиям. Преподавание и обучение на основе четких стандартов является основой стандартов высокого качества образования и дальнейшего повышения результатов обучения учащихся», - сказал Шухрат Сатторов, директор Республиканского образовательного центра Министерства народного образования.
Министерство народного просвещения поставило перед собой цель реализовать масштабную программу планомерного и комплексного реформирования системы общего среднего образования. В декабре 2019 года USAID запустило четырехлетнюю программу обучения честности в Узбекистане, чтобы поддержать министерство в его реформах. Программа реализуется Институтом исследовательского треугольника США (RTI) и его партнерами, Университетом штата Флорида и Университетом штата Миссисипи.