Samarqand viloyati xalq taʼlimi boshqarmasi tasarrufidagi umumtaʼlim maktablarini bitirgan oʻquvchilarning oliy taʼlim muassasalariga kirish koʻrsatkichlariga koʻra “qizil”, “sariq”, “yashil” maktablar toifalariga ajratildi.
Bulungʻur tumanida 69 ta umumtaʼlim maktabi mavjud. Ularning atiga bittasi “yashil maktab”, 13 tasi “qizil maktab” toifasiga kiradi. “Qizil maktab” toifasidagi aksariyat maktablarda ikki oʻquv yilida birorta ham bitiruvchisi surunkali OTMga oʻqishga kirmaganlari ham bor. Xuddi shunday maktablardan biri Bulungʻur tumanidagi 57-umumtaʼlim maktabidir.
Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Samarqandga tashrifida viloyatdagi taʼlim sifati salbiy koʻrsatkichlarga ega maktablar, jumladan, Bulungʻurdagi 57-maktabda ham boʻldi.
2019/2020 oʻquv yilida ushbu maktabni 33 nafar oʻquvchi bitirgan boʻlib, birortasi OTMga kira olmagan. Afsuski, undan oldingi 2018/2019 oʻquv yilida ham maktabni bitirgan 29 nafar bitiruvchidan birortasi talabalikka tavsiya etilmagan.
Vazir ushbu muammoning sabablari bilan qiziqdi. Oʻqituvchilarning oʻz ustida ishlamaganligi, 6 yildan buyon rahbarlik qilib kelayotgan maktab direktorining masʼuliyatsizligi, bitiruvchilarning bilimi va qiziqishi doirasida 5 ta OTMga kirish imkoniyati yaratilgan bir paytda bundan toʻgʻri foydalanish boʻyicha oʻquvchilarga tegishli tavsiyalar yetkazilmaganligi muhokama jarayonlarida maʼlum boʻldi.
Tumandagi 51-maktabda ham xuddi shunday salbiy koʻrsatkichlar qayd etilgan. Vaholanki, ushbu taʼlim muassasalarida taʼlim-tarbiya jarayonlari uchun, oʻqituvchilarning moddiy va maʼnaviy taʼminoti uchun imkoniyatlar yaratilgan.
Bulungʻur tumani markazidan 60 kilometr uzoqlikda joylashgan 11-maktabda taʼlim olish uchun nafaqat tuman, balki viloyatning eng chekka hududlaridan, hatto turli viloyatlardan ham oʻquvchilar kelib oʻqimoqda. Masalan, shu maktabda taʼlim-tarbiya olayotgan 858 nafar oʻquvchining 131 nafari viloyatning har xil tumanlaridan, 106 nafari esa boshqa viloyatlardan kelib oʻqimoqda. Bu maktabda taʼlim sifati, rahbarning talabchanligi va oʻqituvchilarning oʻz kasbiga masʼuliyat bilan yondashib kelayotganidan dalolatdir.
Oʻtgan oʻquv yilida maktabni 86 nafar oʻquvchi bitirib, ularning 29 nafari, yaʼni 33,7 foizi OTMga oʻqishga kirgan. Undan oldingi yilgi natijadan 6-7 foizga ortgan. Maktab jamoasi oʻrtasida sogʻlom raqobat muhiti shakllangan boʻlib, doimiy ravishda malaka va tajribasini oshirish, oʻquvchilar uchun darsdan tashqari qoʻshimcha fan toʻgaraklari samarali yoʻlga qoʻyilgan. Bu, albatta, muassasada erishilayotgan yutuqlar safini kengaytirmoqda.
Xalq taʼlimi vaziri Sh.Shermatov maktabning ushbu yutuqlarini eʼtirof etib, oʻz tavsiyalarini bildirdi. Jumladan, bundan buyon, “qizil maktab” toifasidagi maktablarning direktori lavozimiga “yashil”, yaʼni taʼlim sifati koʻrsatkichlari yuqori boʻlgan maktablarning amalda ishlab turgan oʻrinbosarlari, yosh, tashabbuskor, bilimli, rahbarlik qobiliyatiga ega boʻlgan fan oʻqituvchilari nomzodini xalq deputatlari tuman, shahar Kengashlarida uch yillik rivojlantirish dasturlarini himoya qilgan holda lavozimga tayinlash amaliyoti yoʻlga qoʻyilishini taʼkidladi.
Bu borada Samarqandda dastavval “Bulungʻur tajribasi” yoʻlga qoʻyilib, 11-umumtaʼlim maktabi direktori oʻrinbosarlari va ilgʻor tajribaga ega, bilimli va yuqori kasbiy mahoratli, yosh oʻqituvchilarining nomzodi “qizil maktab” toifasidagi muassasalar direktori lavozimiga tavsiya etiladigan boʻldi.

МИНИСТР НАРОДНОГО ОБРАЗОВАНИЯ ИЗУЧАЕТ ПРОБЛЕМЫ САМАРКАНДСКИХ КРАСНЫХ ШКОЛ И ВНОСИТ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ПО ИХ ПОЛОЖИТЕЛЬНОМУ РЕШЕНИЮ
12 январь 2021 год
Учащиеся, окончившие общеобразовательные школы Самаркандского областного управления народного образования, были разделены на «красные», «желтые» и «зеленые» школы в зависимости от доступа к высшему образованию.
В Булунгурском районе 69 общеобразовательных школ. Только одна из них относится к категории «зеленая школа», 13 – к категории «красная школа». В большинстве школ Красной школы нет выпускников, зачисленных в хронический университет в течение двух академических лет. Одной из таких школ является 57-я общеобразовательная школа Булунгурского района.
В ходе визита в Самарканд министр народного образования Шерзод Шерматов посетил школы региона с отрицательным качеством образования, в том числе школу № 57 г. Булунгур.
В 2019/2020 учебном году эту школу закончили 33 ученика, но никто из них не смог поступить в вуз. К сожалению, ни один из 29 выпускников, закончивших обучение в предыдущем 2018/2019 учебном году, не был рекомендован в студенты.
Министр интересовался причинами этой проблемы. Обсуждения выявили, что учителя не работали над собой, что директор школы, руководивший 6 лет, был безответственным, а ученикам не давали рекомендаций, как им правильно пользоваться, в то время, когда выпускники имели доступ к 5 университеты.
Аналогичные отрицательные результаты были получены и в школе № 51 района. Однако эти учебные заведения предоставляют возможности для образовательного процесса, а также для материальной и духовной поддержки педагогов.
11-я школа, расположенная в 60 километрах от центра Булунгурского района, привлекает учащихся не только из района, но и из самых отдаленных районов области, и даже из разных областей. Например, из 858 учеников школы 131 человек из разных районов области и 106 человек из других областей. Это говорит о качестве образования в школе, требовательности руководителя и ответственном подходе педагогов к своей профессии.
1d9720870d54076b42aec.jpg
В прошлом учебном году школу закончили 86 учащихся, из них 29, или 33,7%, поступили в высшие учебные заведения. Он увеличился на 6-7% по сравнению с предыдущим годом. В школьном сообществе существует здоровая конкурентная среда, постоянное совершенствование навыков и опыта, эффективные внеклассные кружки для учащихся. Это, конечно же, расширяет круг достижений, совершаемых в учреждении.
Министр народного просвещения Ш. Шерматов отметил достижения школы и дал рекомендации. В частности, отныне кандидаты на должность директора школ «красной школы» будут выдвигаться на должность «зеленых», т.е. практических заместителей школ с высоким качеством образования, молодых, предприимчивых, хорошо образованных учителей с три года руководил районными и городскими советами.Он отметил, что будет налажена практика назначений в защиту программ развития.
В связи с этим в Самарканде впервые был создан «Булунгурский опыт», а на должности директоров учреждений «красной школы» были выдвинуты заместители директоров средней школы № 11, обладающие передовым опытом, знаниями и высокими профессиональными навыками, и молодые учителя.