5-11-SINF O‘QUVCHILARI UCHUN "PULNI REJALASHTIRING, KELAJAGINGIZNI QURING" MAVZUSIDAGI VIDEOROLIKLAR TANLOVI
Markaziy bank “Umumjahon pul xaftaligi” (Global Money Week 2023) doirasida yoshlar o‘rtasida “Pulingizni rejalashtiring. Kelajagingizni rejalashtiring” mavzusida videoroliklar tanlovini e’lon qiladi
Markaziy bank aholining 14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan yoshlar o‘rtasida videoroliklar tanlovini o‘tkazmoqda. Ushbu tanlovda moliyaviy savodxonlik mavzusida – moliyaviy rejalashtirish, moliyaviy maqsadlar, raqamli moliyaviy savodxonlik va jamg‘arish madaniyati yo‘nalishlarida ijodiy informasion videorolik yaratish va yuborish ko‘zda tutilgan.
Tanlovda ishtirok etish tartibi:
- 2023 yil 30 aprelgacha “Pulingizni rejalashtiring. Kelajagingizni rejalashtiring” mavzusida 2 daqiqagacha bo‘lgan informativ videorolik suratga olish.
- Ushbu havola orqali tanlovda ishtirok etish uchun ariza shaklini yuklab olish hamda to‘ldirish.
- Ariza va videorolikni konkurs.cbu@gmail.com elektron manziliga yuborish (elektron pochta mavzusida “Global Money Week 2023 videoroliklar tanlovi” deb ko‘rsatib o‘tish shart) yoki pochta manziliga (100001, Toshkent sh., Islom Karimov ko‘chasi, 6), hududiy Bosh boshqarmalari orqali yuborishi yoki shaxsan elektron xotirada Markaziy bank binosiga olib kelishlari mumkin.
- Finlit.uz ijtimoiy sahifalarida anonslarni kuzatib borish zarur.
Eng yaxshi ijodiy ishlar Markaziy bankning qimmatbaho sovg‘alarini qo‘lga kiritadilar:
1 o‘rin – noutbuk
2 o‘rin – smartfon
3 o‘rin – smart soat
“Umumjahon pul haftaligi” (Global Money Week 2023) doirasida yoshlar o‘rtasida “Pulingizni rejalashtiring. Kelajagingizni rejalashtiring” mavzusida videoroliklar tanlovi qoidalari.
O‘QITUVCHILAR UCHUN PULNI REJALASHTIRING, KELAJAGINGIZNI QURING” MAVZUSIDAGI ENG YAXSHI DARS TANLOVI
Markaziy bank “Umumjahon pul haftaligi” (Global Money Week 2023) doirasida “Pulingizni rejalashtiring. Kelajagingizni rejalashtiring” mavzusidagi eng yaxshi dars ishlanmasi bo‘yicha o‘qituvchilar uchun tanlov e’lon qiladi
Tanlov o‘qituvchilarning moliyaviy madaniyatini rivojlantirish va maktab o‘quvchilarining moliyaviy va raqamli moliyaviy savodxonligini oshirish maqsadida o‘tkaziladi.
Tanlov ishi joriy yilning 30 apreliga qadar o‘tkazilgan dars ishlanmasi videoroligi ( 20 daqiqagacha) va metodik ishlanmasi shaklida qabul qilinadi.
Tanlovning o‘quv fanlari cheklanmagan. Moliyaviy savodxonlik bo‘yicha darslar 5-11-sinf o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkazilishi mumkin.
Tanlov hay’ati tomonidan ta’lim darslarini baholashda quyidagi mezonlar inobatga olinadi:
▪️o‘quv fanlari negizida moliyaviy savodxonlik komponenti joriy etilganlik darajasi;
▪️darsni o‘tkazishda ijodiy yondashuv (moliyaviy savodxonlikning bir nechta mavzularini birlashtirish – moliyaviy xavfsizlik, jamg‘arma madaniyati, raqamli moliyaviy savodxonlik, moliyaviy rejalashtirish);
▪️darslarni o‘tkazishda interaktiv elementlarni “edutainment” formatida kiritish;
▪️Finlit.uz moliyaviy savodxonlik bo‘yicha Markaziy bank o‘quv materiallaridan foydalanish.
Ariza va videorolikni konkurs.cbu@gmail.com elektron manziliga (elektron pochta mavzusida “Global Money Week 2023 eng yaxshi dars tanlovi” deb ko‘rsatib o‘tish shart) yoki O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankiga (100001, Toshkent sh., Islom Karimov ko‘chasi, 6 pochta manziliga), hududiy Bosh boshqarmalari orqali yuborishi yoki shaxsan elektron xotirada Markaziy bank binosiga taqdim etilishi so‘raladi.
1 o‘rin – monoblok
2 o‘rin – noutbuk
3 o‘rin – smartfon
“Umumjahon pul haftaligi” (Global Money Week 2023) doirasida o‘qituvchilar o‘rtasida “Pulingizni rejalashtiring. Kelajagingizni rejalashtiring” mavzusidagi eng yaxshi dars tanlovi qoidalari
Tanlov haqida qo‘shimcha ma’lumot olish uchun (71) 212-73-58 raqami orqali murojaat qilishingiz mumkin.

Центральный банк объявляет конкурс видеороликов среди молодежи на тему «Планируйте свои деньги. Планируйте своё будущее» в рамках «Всемирной недели денег» (Global Money Week 2023)
Центральный банк проводит конкурс видеороликов для молодежи. Молодым людям в возрасте от 14 до 18 лет предлагается создать и направить креативный информативный видеоролик на тему финансовой грамотности: финансовое планирование, постановка финансовых целей, цифровая финансовая грамотность и культура сбережения.
Порядок участия в конкурсе:
▪️Снять информативный видеоролик (до 2 минут) до 30 апреля 2023 года.
▪️Скачать и заполнить заявку на участие в конкурсе по ссылке.
▪️Направить заявку и видеоролик по электронной почте konkurs.cbu@gmail.com, обязательно указать в теме письма «Конкурс видеороликов Global Money Week 2023», или на электронном носителе в Центральный банк Республики Узбекистан (100001, г. Ташкент, ул. Ислама Каримова,6) или региональные подразделения (https://cbu.uz/ru/about/central-office/regional/) Центрального банка с указанием точного имени, фамилии, адреса, номера телефона и электронной почты автора.
▪️Следить за анонсами в социальных сетях Finlit.uz.
Лучшие работы получат ценные призы Центрального банка:
1 место – ноутбук
2 место – смартфон
3 место – smart часы
Правила конкурса видеороликов на тему: «Планируйте свои деньги. Планируйте своё будущее» в рамках «Всемирной недели денег» (Global Money Week 2023)
Дополнительную информацию о конкурсе можно получить по телефону: (71) 212-73-58
Конкурс между учителей “Лучший урок по финансовой грамотности” на тему “Планируй свои деньги, закладывай основу своего будущего” в рамках “Всемирной недели денег” (Global Money Week)
В рамках «Global Money Week 2023» Центральный банк объявляет конкурс для учителей на лучшую разработку урока по теме «Планируйте свои деньги, планируйте своё будущее»
Конкурс проводится с целью развития финансовой культуры педагогов и повышения финансовой и цифровой финансовой грамотности школьников.
Конкурсные работы представляются в формате видеоролика урока (до 20 минут) и методической разработки проведенного занятия до 30 апреля 2023 года.
Учебные дисциплины конкурса не ограничены. Уроки по финансовой грамотности могут быть проведены среди учащихся 5-11 классов.
При оценке образовательных уроков Конкурсным жюри будут учитываться следующие критерии:
▪️степень внедрения компонента финансовой грамотности в учебные предметы;
▪️творческий подход к проведению занятия (объединение нескольких тем финансовой грамотности – финансовая безопасность, культура сбережений, цифровая финансовая грамотность, финансовое планирование);
▪️включение в проведение занятий интерактивных элементов в формате «edutainment»;
▪️использование образовательных материалов Центрального банка по финансовой грамотности Finlit.uz.
Конкурсные работы необходимо до 30 апреля т.г. направить на электронный адрес konkurs.cbu@gmail.com (обязательное указание в теме письма «Конкурс «Лучший урок GMW2023») или на электронном носителе в Центральный банк Республики Узбекистан (100001, г. Ташкент, ул. Ислама Каримова, 6) или региональные подразделения Центрального банка с указанием точного имени, фамилии, адреса, номера телефона и электронной почты автора.
1 место – моноблок
2 место – ноутбук
3 место – смартфон
Правила конкурса для учителей по лучшему уроку по финансовой грамотности на тему «Планируйте свои деньги. Планируйте своё будущее» в рамках «Global Money Week 2023».