FARG‘ONA VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI AXBOROT XIZMATI BAYONOTI
Joriy yilning 27-noyabr kuni ijtimoiy tarmoqlarning facebook “O’zbekiston Respublikasi. Xalq fikri” sahifasida Farg‘ona viloyati Qo‘qon shahrida yashovchi fuqaro Durdonaxon To‘xtaboyeva tomonidan shahar xalq ta’limi bo‘limi tasarrufidagi 4-umumiy o‘rta ta’lim maktabi sobiq direktori Yormatova Shahnozaga nisbatan shaxsiy adovati sabab murojaat qoldirgan.
Farg‘ona viloyati xalq ta’limi boshqarmasi murojaatda ko‘rsatib o‘tilgan vajlar yuzasidan qo‘yidagilarni ma’lum qiladi:
Shikoyat xatida Durdonaxon To‘xtaboyeva Qo‘qon shahar xalq ta’limi bo‘limi tasarrufidagi 4-umumiy o‘rta ta’lim maktabi sobiq direktori Yormatova Shahnoza maktab direktorlik vazifasidan meni arizamga asosan ishdan olingan, deya ta’kidlagan. Haqiqatda esa Yormatova Shahnoza o‘z xohishiga ko‘ra (arizasiga binoan) ishdan bo‘shagan va mehnat shartnomasi bekor qilinganligi aniqlandi. (Asos: viloyat xalq ta’limi boshqarmasining 2018-yil 19-dekabrdagi 433-k-sonli buyrug‘i).
O‘rganish jarayonida ma’lum bo‘ldiki, maktabning sobiq direktori Shahnoza Rahmatova va fuqaro Durdonaxon To‘xtaboyevalarning o‘rtalaridagi shaxsiy adovat asossiz shikoyat xati yozilishiga sabab bo‘lgan. Ayni damda Sh.Yormatova ishsiz. Qo‘qon shahar xalq ta’limi bo‘limi mudiri I.Rasulov tomonidan unga umumta’lim maktablaridan birida ishlash taklifi berilgan, lekin fuqaro rad etgani (I.Rasulov tushuntirish xati) ma’lum bo‘ldi.
Durdonaxon To‘xtaboyevaning shikoyat xati keltirilganidek, Qo‘qon shahridagi qator yangi tayinlangan maktab direktorlarining bilimi yetarli emasligi borasidagi vaj ham o‘z tasdig‘ini topmadi.
Qo‘qon shahar xalq ta’limi bo‘limi tasarrufidagi 41 ta umumta’lim maktablari direktorlari bilan o‘tkazilgan suhbat jarayonida fuqaro D.To‘xtaboyeva tomonidan o‘qituvchi hamda ta’lim rahbarlarini qadrsizlantiruvchi, hech qanday asosiz vajlardan iborat ekanligi ma’lum bo‘ldi.
Jumladan:
8-umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori M.Muhiddinovaning fikriga ko‘ra, shikoyatchi tomonidan yozilgan fikrlar, ya’ni yangi tayinlangan ta’lim rahbarlari bilimsiz ekanligi noto‘g‘ri. Ularning barchalari oliy ma’lumotli, hatto magistratura mutaxassisligini bitirganlari ham bor. Bu esa shikoyatchini qoniqtirmagan ko‘rinadi.
39-umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori A.Dehqonov fikriga ko‘ra, D.To‘xtaboyeva direktor va rahbarlar bilim va saviyasi haqida gapirish va boshqarma boshlig‘i to‘g‘risida noo‘rin fikrlar bildirishdan avval aslida o‘zining kimligi haqida o‘ylab ko‘rishi kerak. D.To‘xtaboyevaning bunday xatti-harakatlariga nisbatan qonuniy chora ko‘rishlarini talab qilaman.
16-umumiy o‘rta ta’lim maktab direktori Yu.Sherova: Ijtimoiy tarmoqlarda biz – pedagoglar sha’niga otilgan malomat toshlariga jim qarab tura olmaymiz. Ularga nisbatan kerakli munosabat bildirish zarur, shaxsiy adovatlarni ishga, ayniqsa, ta’limga aralashtirmasliklarini so‘ragan bo‘lar edim. Men rahbarlarga nisbatan bunday uydirma gaplarning tarqalishiga, asossiz ravishda ularni ijtimoiy tarmoqlarda muhokama qilishlariga qarshiman, degan fikr bildirdi.
17-umumiy o‘rta ta’lim maktab direktori U.Azimov esa faoliyati davomida 4 marotaba malaka oshirishga borib kelganligi, tajribasi yetarli bo‘la turib bunday tuhmatga uchraganligi uchun bunday insonlarni sudga berish kerakligi talab qildi.
O‘rganish natijasida Sh.Rahmatovaga fuqaro D.To‘xtaboyeva aytganidek, Qo‘qon shahar xalq ta’limi bo‘limiga (kadrlar bo‘limi yoki boshqa lavozimlarga) mehnat faoliyatini davom ettirish uchun xalq ta’limi bo‘limi mudiri tomonidan buyruq qabul qilingan emasligi aniqlandi. Fuqaro D.To‘xtaboyeva sobiq direktor Sh.Yormatovani kelgusida ishga olingan taqdirda viloyat xalq ta’limi boshqarmasi va shahar xalq ta’limi bo‘limini ijtimoiy tarmoqlarga tanqidiy ma’noda chiqarib yuborishlik bilan qo‘rqitib kelgan.
Qo‘qon shahar xalq ta’limi bo‘limi mudiri I.Rasulovga fuqaro D.To‘xtaboyeva 2018-2019-yillar mobaynida 4-umumiy o‘rta ta’lim maktabi sobiq direktor Shahnoza Rahmatova ustidan juda ko‘p marotaba asossiz shikoyatlar qilib kelgan.
Qo‘qon shahar xalq ta’limi bo‘limi xodimlarini ishga qabul qilish faqat xalq ta’limi bo‘limi mudiri (ish beruvchi tomonidan) I.Rasulov tomonidan amalga oshirilishi fuqaro D.To‘xtaboyevaning esidan chiqqan ko‘rinadi. Fuqaroning murojaat etishi bu uning konstitutsiyaviy huquqi hisoblanadi, lekin bu degani ta’limni tushunmasdan turib kimni ishga qabul qilishga tavsiya berish mutlaqo noto‘g‘ri.
Hozirgi kunda shahar xalq ta’limi bo‘limida kadrlar bo‘yicha faoliyat ko‘rsatib kelayotgan L.Mo‘minova aslida o‘z xohishiga ko‘ra mehnat faoliyatini to‘xtatish yuzasidan 4-5 marotaba ariza berganligi, uni hech kim majburlamaganligini tushuntirish xatida ifoda etdi.
Rahbarlar o‘rtasidagi munosabat, kamsitish, uning oila a’zolarini tanqid qilish holatlariga nisbatan qonunchiligimiz yo‘l qo‘ymaydi. Shunday bo‘lsa-da, D.To‘xtaboyeva o‘zining asossiz murojaati orqali rahbar xodimlarni kamsitish va obro‘sizlantirishga harakat qilgan.
O‘rganish jarayonida Farg‘ona viloyat hokimi Sh.G‘aniyev va viloyat xalq ta’limi boshqarmasi boshlig‘i M.Turdimatovlar o‘zaro qarindoshchilik yoki quda-andachiligi rishtalari borligi aniqlanmadi, bunday vajni qayerdan olganligidan taajjubdamiz.
D.To‘xtaboyeva o‘zining shikoyat xatida Dang‘ara va Qo‘shtepa tumanlarining ta’lim muassasalari ham asossiz tanqid ostiga olgan. Biroq, Dang‘ara tumanida bo‘lib o‘tgan holat yuzasidan ijtimoiy tarmoqlar orqali munosabat bildirilgan, Qo‘shtepa tumanida esa viloyat xalq ta’limi boshqarmasi mutaxassislari ta’lim sifatini o‘rganish, amaliy va metodik yordam berish ishlarini olib borishgan. Ta’limdagi kamchilik va yutuqlar to‘g‘risida kerakli xulosalar qilingan, lekin “shikoyatchi” bu ishlardan bexabar ko‘rinadi.
Xalq ta’limi bo‘limi mudir o‘rinbosari lavozimida faoliyat ko‘rsatgan U.Ahmedov bugungi kunda shahardagi 7-umumta’lim maktabida ishlayotganligidan mamnunligi, u rahbariyat tomonidan yana xalq ta’limi bo‘limiga ishga taklif qilinganini eslatib, u maktabda ishlasa, ko‘proq jamiyatga foydasi tegishligini faxr bilan aytdi. Demak bu yerda ham shikoyatchi tuhmatga yo‘l qo‘ygan, desak ayni haqiqat bo‘ladi.
Joriy yilda “Ma’rifat” gazetasining Farg‘ona viloyatidagi muxbiri Sh.Madrahimova tomonidan Farg‘ona tumani 9-umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori X.Turdimatova (viloyat xalq ta’limi boshqarmasi boshlig‘i M.Turdimatov turmush o‘rtog‘i) ustidan yozilgan tanqidiy maqolasi aslida o‘z tasdig‘ini topmagan. Ayni “Ma’rifat” gazetasining keyingi sonida raddiya e’lon qilingan.
Haqiqatan ham X.Turdimatova sudlashgan, lekin sud natijasiga ko‘ra unga qo‘yilgan vajlar o‘z isbotini topmagan. Sud qarori uning foydasiga chiqarilgan (O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi, Farg‘ona viloyat iqtisodiy sudi 2018-yil 4-dekabr kungi 4-1501-1803/6375 sonli qarori, Farg‘ona tuman ma’muriy sudi 18 may 2018 yildagi hal qiluv qarori 4-201/18. Bu kabi ma’lumotlardan noxolis foydalanib, shikoyatchi D.To‘xtaboyeva Farg‘ona viloyati xalq ta’limi boshqarmasi rahbari sha’niga bo‘hton qilgan).
Bu ishlar aslida, afsuski, ba’zi fuqarolar tomonidan rahbarlarning obro‘sini tushirish, sharmanda qilish, o‘qituvchidek sharafli va mas’uliyatli kasb egalarini mazax qilish ularning “qurol”iga aylanib qolmoqda. O‘qituvchi ham o‘z o‘quvchilarining nojo‘ya harakati va intizomi uchun tanbeh berishga haqli. Bugun o‘qituvchilarimizni ta’lim maskanlarida qilgan kichik bir xatolariga e’tibor beramizu, lekin uning g‘ururi, sha’nini himoya qilishni unutib qo‘yamiz. D.To‘xtaboyevadek shaxslar jamiyatda ta’lim sohasini tushunmasa, bugun ustozdek sharafli nomning qadriga yetmasa, qanday qilib o‘qituvchi nufuzini ko‘tarish mumkin.
Bugun ijtimoiy tarmoqlar bunday murojaatlarni qo‘llab-quvvatlayotgan, ta’lim fidokorlariga ma’nan zarar yetkazayotganliklarini chuqurroq o‘ylab ko‘rsalar, maqsadga muvofiq bo‘lardi.

27 ноября текущего года в социальных сетях facebook прошла акция “Республика Узбекистан. ”Халк Фикри" на странице жительница города Коканд Ферганской области Дурдонахон Тухтабоева оставила обращение, в котором выразила личную неприязнь к бывшему директору средней общеобразовательной школы № 4 при отделе народного образования города Йорматовой Шанозе.
Управление народного образования Ферганской области информирует о доводах, указанных в обращении:
В жалобном письме Дурдонахон Тухтабоева отметила, что бывший директор средней общеобразовательной школы № 4 при Кокандском городском отделе народного образования Йорматова Шаноза была отстранена от должности директора школы на основании моего заявления. В действительности же выяснилось, что Шаноза Йорматова уволилась по собственному желанию (по заявлению) и трудовой договор был расторгнут. (Основание: приказ регионального управления народного образования от 19 декабря 2018 года № 433-к).
В ходе расследования выяснилось, что причиной написания письма-жалобы стала личная неприязнь между бывшим директором школы Шанозой Рахматовой и гражданкой Дурдонахон Тухтабаевой. В настоящее время Ш.Йорматова безработная. Заведующий Кокандским городским отделом народного образования И.Расуловым ему было предложено работать в одной из общеобразовательных школ, но гражданин отказался (И.Расулов пояснительная записка) стало известно.
Как указано в жалобе дурдонахон Тухтабаевой, не нашел подтверждения довод о недостаточных знаниях ряда вновь назначенных директоров школ города Коканда.
В ходе беседы с директорами 41 общеобразовательной школы, находящейся в ведении Кокандского городского отдела народного образования, гражданин D.To выяснилось, что она состоит из необоснованных аргументов, дискредитирующих учителей и руководителей образования со стороны хтабоевой.
В том числе:
Директор общеобразовательной школы № 8 м.Мухиддинова считает, что мнения, высказанные заявителем, то есть вновь назначенные руководители образования, неинформативны. Все они имеют высшее образование, есть даже выпускники магистратуры. Это, по-видимому, не удовлетворило заявителя.
Директор общеобразовательной школы№39 А.По мнению Дехканова, D.To У. хтабоева директор и руководители должны подумать о том, кто он на самом деле, прежде чем говорить о его знаниях и уровне и делать неуместные замечания о начальнике управления. D.To я требую, чтобы они приняли законные меры против такого поведения хтабоевой.
Директор общеобразовательной школы № 16 Ю.Шерова: в социальных сетях мы – педагоги-не можем молча смотреть на брошенные в их честь булыжники. Необходимо дать им должное отношение, я бы попросил их не смешивать личную неприязнь с работой, особенно с образованием. Высказывал мнение, что я против распространения подобных измышлений в отношении руководителей, необоснованно обсуждая их в социальных сетях.
Директор общеобразовательной школы № 17 У.Азимов же настаивал на том, что за свою карьеру он 4 раза проходил повышение квалификации, а за клевету, совершенную при наличии достаточного опыта, таких людей нужно подавать в суд.
В результате исследования Sh.Гражданка Рахматова D.To установлено, что приказ о продолжении трудовой деятельности в Кокандском городском отделе народного образования (отдел кадров или другие должности) руководителем отдела народного образования, по словам У. хтабоевой, не был принят. Гражданин D.To У. хтабоева бывший директор Ш.Йорматову угрожали критическим удалением в социальных сетях областного департамента народного образования и городского департамента народного образования в случае ее дальнейшего трудоустройства.
Заведующий Кокандским городским отделом народного образования И.Гражданин Расулову D.To У. хтабоева в течение 2018-2019 годов много раз поступали необоснованные жалобы на бывшего директора средней общеобразовательной школы № 4 Шанозу Рахматову.
Прием на работу работников Кокандского городского отдела народного образования осуществляется только заведующим отделом народного образования (работодателем) И.Реализация Расуловым гражданина D.To похоже, она вышла из-под контроля хтабоевой. Обращение гражданина является его конституционным правом, но это означает, что совершенно неправильно рекомендовать кого-либо к работе без понимания образования.
В настоящее время работает кадровым сотрудником в городском отделе народного образования L.Mo она выразила в пояснительной записке, что Минова фактически подавала заявление о прекращении трудовой деятельности по собственному желанию 4-5 раз, никто ее не заставлял.
Отношения между руководителями, случаи дискриминации, критики членов его семьи не допускаются нашим законодательством. Тем не менее, D.To она отметила, что хтабоева своим необоснованным обращением пыталась дискредитировать и дискредитировать руководящий состав.
В ходе изучения хоким Ферганской области Ш.Ганиев и начальник областного управления народного образования М.Наличие родственных или родственных связей у турдиматовых не установлено, мы удивляемся, откуда они взялись.
D.To У. хтабоева в своем жалобном письме также подвергла необоснованной критике образовательные учреждения Дангарского и Куштепинского районов. Однако в Дангаринском районе на произошедшее была дана реакция через социальные сети, а в Куштепинском районе специалисты областного управления народного образования провели исследование качества образования, оказали практическую и методическую помощь. Были сделаны необходимые выводы о недостатках и достижениях в образовании, но “заявитель”, похоже, не знает об этих случаях.
Работал заместителем заведующего отделом народного образования.Ахмедов выразил удовлетворение тем, что сегодня он работает в общеобразовательной школе № 7 города, напомнив, что его снова пригласили на работу в департамент народного образования со стороны руководства, и с гордостью сказал, что если он будет работать в школе, он принесет больше пользы обществу. Значит, и здесь заявитель допустил клевету.
В этом году корреспондент газеты” Маарифат " в Ферганской области Ш.Мадрахимовой директором средней общеобразовательной школы № 9 Ферганского района Х.Турдиматова (начальник областного управления народного образования М.Критическая статья, написанная над турдимом (супругом), на самом деле не нашла подтверждения. В следующем номере той же газеты “маърифат” был опубликован отказ.
Действительно Х.Турдиматова была осуждена, но по итогам суда доводы, выдвинутые против нее, не нашли своего подтверждения. Решение суда вынесено в его пользу (решение Верховного суда Республики Узбекистан, Ферганского областного экономического суда от 4 декабря 2018 года № 4-1501-1803/6375, решение Ферганского районного административного суда от 18 мая 2018 года № 4-201/18. Используя такую информацию, как предвзятость, заявитель D.To хтабоева оскорбила честь руководителя Управления народного образования Ферганской области).
Эти работы на самом деле, к сожалению, продолжают оставаться их “оружием”, унижая, унижая авторитет руководителей, издеваясь над людьми такой почетной и ответственной профессии, как учитель, со стороны некоторых граждан. Учитель также имеет право на выговор за неспортивное поведение и дисциплинированность своих учеников. Сегодня мы обратим внимание на небольшие ошибки, которые совершают наши учителя в учебных заведениях, но забываем о защите своей гордости, чести. To как поднять авторитет учителя, если такие личности, как Д.Тухтабаева, не понимают сферы образования в обществе, не ценят сегодня такого почетного звания, как учитель.
Было бы целесообразно, если бы социальные сети сегодня более глубоко задумались о том, что они наносят моральный вред жертвам образования, которые поддерживают такие обращения.