Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Абдулла Авлоний номидаги миллий-тадқиқот институти, Жаҳон банки ва ОЕCД ташкилоти ҳамкорлигида Ўзбекистоннинг ПИСА 2022 тадқиқоти натижаларига бағишланган халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Конференцияни кириш сўзи билан вазир Ҳилола Умарова очиб берди:
– Президентимиз томонидан замонавий кўникмаларга эга, кенг дунёқарашли замонавий кадрлар тайёрлаш ҳамда таълим тизимини такомиллаштиришдаги халқаро интеграция масалаларига алоҳида эътибор қаратиб келинаётганлиги барчага яхши маълум.
Бугун эълон қилинган Ўзбекистон таълим тизимининг ПИСА тадқиқотларидаги илк натижаларини олдимизга қўйган мақсадларга эришишдаги кейинги қадамларимиз учун жуда муҳим омил бўлиб хизмат қилишига ишонаман.
Албатта, соҳада ютуқларимиз қаторида баъзи муаммоларимиз ҳам бор, буни яширмаймиз. Аммо ниятимиз ҳам, мақсадимиз ҳам шуки, биз бу камчиликларни бартараф этиш учун барча имкониятларни ишга солганмиз. Бунинг учун малакали мутахассисларимиз, меҳнаткаш устоз-ўқитувчиларимиз билими ва салоҳиятига суянамиз.
ПИСА 2022 тадқиқотида, Ўзбекистондаги 15 ёшли ўқувчилар математика фанидан жами 364 бални қўлга киритди.
Мазкур йўналишда ўғил болалар қизларга қараганда баландроқ, мактаблар жойлашуви бўйича таҳлил қилинганда шаҳар мактаблари қишлоқ мактабларидан яхшироқ натижа қайд этди
Маълумот ўрнида: Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида” 2019 йил 29 апрелдаги ПФ‑5712‑сон фармонига кўра, 2030 йилгача халқаро баҳолаш дастурларида узлуксиз иштирок этиш ҳамда дунёнинг илғор мамлакатлари қаторига эришиш мақсадлари белгилаб берилди.
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, Таълимдаги ютуқларни баҳолаш халқаро ассоциацияси, Жаҳон банки, Таълим соҳасидаги тадқиқотлар бўйича Австралия кенгаши, Таълим тест хизмати (АҚШ), Бостон коллежидаги ТИМСС ва ПИРЛС халқаро тадқиқот маркази (АҚШ), Вестат (АҚШ), ЭРТИАЙ интернейшнл, Канада статистика маркази, КАПСТАН Халқаро лингвистик сифатни таъминлаш маркази (Белгия), Россия Таълимни ривожлантириш стратегияси институти ва бошқа нуфузли ташкилотлар билан ҳамкорлик алоқалари ўрнатилди.
Мамлакатнинг мазкур тадқиқотларда иштирок этиши Жаҳон банкининг “Болаларни эрта ёшдан ривожлантиришни такомиллаштириш” лойиҳаси доирасида молиявий ва техник жиҳатдан қўллаб-қувватланган.
Ўзбекистонда ПИСА 2022 тадқиқотини ўтказиш бўйича ҳукумат номидан Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (ОЕCД) билан 2018 йил 11 декабрда шартнома имзоланган бўлиб, қарийб 5 йиллик олиб борилган меҳнатлар, чора-тадбирлар ва тадқиқотлардан сўнг, 2023 йил 5 декабр куни дунё миқёсида мазкур тадқиқотнинг натижалари эълон қилинмоқда.
Шу ўринда, ПИЗА халқаро тадқиқотининг ташаббускори Андреас Шляйҳернинг сўзларини келтириш ўринлидир: “Мен Ўзбекистонни ўқувчилар саводхонлигини баҳолаш ПИЗА халқаро дастурининг 2022-йилги циклидаги дастлабки иштироки натижаларини муваффақиятли эълон қилганлиги билан қутлайман. Ўзбекистон ПИСА халқаро тадқиқотида илк марта иштирок этди. ПИСА 2022 дастури 2000-йилда бошланганидан буён ўтказилган халқаро баҳолашнинг саккизинчи босқичи бўлиб, унда 81 та мамлакат ва иқтисодиётлар иштирок этди. Ушбу иштирокчиларнинг барчаси, шу жумладан, Ўзбекистон ҳам ПИСА 2022 лойиҳаси даврида CОВИД-19 пандемияси туфайли кўп қийинчиликларга дуч келди. Танаффусларга қарамай, Ўзбекистон 2022-йилда ПИСА техник стандартларига жавоб берадиган маълумотларни тўплашга муваффақ бўлди ва ушбу миллий ҳисобот учун маълумотлар таҳлилини тақдим этди. Бу тадқиқотнинг муҳим босқичи бўлса-да, ҳисоботнинг чиқарилиши якуний нуқта эмас, балки бошланиши эканлигини тан олиш керак.
Мустақил ҳаёт сари илдамлаётган 15 ёшли ўсмирларнинг саводхонлиги, креатив ва мантиқий фикрлаш қобилияти, мактабда олган билимларини реал ҳаётий вазиятларда қўллай олиши, бир сўз билан айтганда мустақил ҳаётга тайёргарлигини ўлчаш воситаси сифатида ПИЗА халқаро баҳолаш дастури дунёда етакчи ўринларни эгаллайди.
Мазкур тадқиқотлар нуфузли халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда профессионал ва илмий асосланган ёндашувлар асосида ташкил этилишини инобатга олган ҳолда, тадқиқотларда мактабларнинг иштирокини таъминлаш ишлари Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси ҳузуридаги Таълим сифатини баҳолаш бўйича халқаро тадқиқотларни амалга ошириш миллий маркази томонидан ташкил этилган бўлса, ҳозирги кунда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг 2023 йил 28 августдаги 278-сонли буйруғи асосида Абдулла Авлоний номидаги миллий-тадқиқот институти томонидан олиб борилмоқда.
Ўтган давр мобайнида Халқаро тадқиқот дастурлари ҳақида педагогларнинг салоҳиятини ривожлантириш, ўқувчиларнинг амалий кўникмалари, фанлар бўйича саводхонлиги, мантиқий ва ижодий фикрлаш кўникмаларини ривожлантириш мақсадида 348 та таянч мактаблар, 14 та ҳудудга масъул координаторлар белгиланган. Педагогларни услубий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш учун 260 нафар миллий ва 1 750 нафар ҳудудий тренерлар тайёрланган. Шунингдек, ўқиш, математик, табиий-илмий саводхонлик ва креатив фикрлаш йўналишлари бўйича 35 номдаги ўқув-услубий ҳамда 250 номдаги видеоматериаллар ишлаб чиқилган.
Тадқиқотларни ўтказилиш жараёнлари ҳақида сўз юритилар экан, таъкидлаш жоизки, ПИЗА тадқиқотида мамлакатнинг барча ҳудудларидан репрезентативлик тамойили асосида тасодифий равишда танлаб олинган 202 та таълим муассасалари, жумладан, умумтаълим мактаблари, академик лицей, касб-ҳунар мактабларида тахсил олаётган 7363 нафар 15 ёшли ўқувчиларнинг иштироки таъминланди. Мазкур методика асосида танлаб олинган респондентлар қарийб 6 миллионлик ўқувчиларнинг вакили сифатида қатнашганлик ҳақида илмий хулосаларга келишга ёрдам беради.
Шуни таъкидлаш жоизки, тадқиқотнинг дунё мамлакатлари билан солиштирма хусусиятларини сақлаб қолиш талаблари ўзига хос ва қатъий стандартларни жорий этишни тақозо этади. Ўзбекистон томонидан белгиланган ПИЗА учун масъул жамоа томонидан тадқиқот материаллари ўзбек, рус ва қорақалпоқ тилларига таржима қилиниб, Белгиядаги йирик халқаро КАПСТАН лингвистика маркази томонидан халқаро верификациядан ўтказилган.
Австралия таълим тадқиқотлари ташкилотидан Урсула Швантнер хоним масъул маслаҳатчи сифатида жалб этилди. АҚШ, Австрия, Германия, Италия, Греция, Сербия, Тайланд давлатларида, шунингдек онлайн шаклда ташкил этилган 27 та халқаро семинар ва тренингларда 30 нафар мутахассисларнинг малакаси оширилди.
Мактаб координаторлари, 54 нафар Миллий сифат назоратчилари, 60 нафар тест администраторлари, 60 нафар баҳоловчилар тайёрланди.
Шу билан бирга, Ўзбекистоннинг ПИСА тадқиқотида биринчи марта иштирок этаётганлигини инобатга олган ҳолда, 2022 йил 11-12 апрель кунлари тадқиқотнинг рамзий очилишига бағишланган “Таълимдаги халқаро тадқиқотларнинг Янги Ўзбекистон тараққиётидаги ўрни” мавзусидаги халқаро анжуман ташкил этилгани тадқиқотнинг аҳамиятини янада оширган.
Халқаро тадқиқотлар ҳар 3-5 йиллик даврийликда дунё мамлакатларида бир вақтнинг ўзида амалга оширилади. 2019 йил ноябрь ойида Инсон капитали индексини аниқлашга доир тадқиқот, 2021 йилда Таълимдаги узилишларни баҳолашга оид РЕДС ҳамда ПИРЛС тадқиқотлари, 2022 йилда ПИЗА, 2023 йилда эса ТИМСС тадқиқоти ташкил этилди. Ушбу изланишларда ўқувчиларнинг математик, табиий-илмий ва ўқиш саводхонлиги, креатив фикрлаш кўникмаларини баҳолашга қаратилган тест топшириқлари, шунингдек, таълим олишга таъсир этувчи омилларни аниқлашга қаратилган сўровномалар ўтказилди. Тадқиқот натижаларининг ишончлилиги устувор мақсадлардан бири ҳисобланади. Шундан келиб чиқиб, жараёнлар Вестат, Таълимдаги ютуқларни баҳолаш халқаро ассоциацияси ташкилотларининг вакиллари томонидан кузатиб борилди.
Узоқ муддатли саъй-ҳаракатлар натижасида Ўзбекистоннинг таълимга оид натижалари тарихда илк маротаба халқаро солиштирма тадқиқотларнинг ҳисоботларида намоён бўлди. РЕДС ва “Таълимдаги йўқотишларни баҳолаш” тадқиқотлари муйян вақт давомидаги узилишларнинг таълим тизимига таъсирини таҳлил қилиш имконини берган бўлса, ПИРЛС халқаро тадқиқотининг натижалари бошланғич таълимнинг ўзига хос жиҳатлари ҳақида чақириқларни келтириб чиқарди.
Натижаларга назар соладиган бўлсак, Ўзбекистон, Жаҳон банкининг Инсон капитали индексида 0.62 индекс кўрсаткичини қайд этди. Бу эса, кейинчалик даврий равишда инсон капитали ривожланишидаги ўзгаришларни кузатиб бориш, халқаро солиштирма таҳлиллар қилиш имконини беради.
“Жаҳон банки Ўзбекистондаги таълим соҳасидаги ислоҳотларини қўллаб-қувватлашдан мамнун. Банк кўмагида мамлакат сўнгги йилларда биринчи марта халқаро баҳолаш (ПИЗА, ПИРЛС, ТИМСС, ТАЛИС)да қатнашиб келмоқда”, - деди Жаҳон банкининг Марказий Осиёдаги Инсон тараққиёти дастури раҳбари Тазин Фасиҳ хоним. “Банк мактабгача таълим ва мактаб таълими вазирлиги билан доимий ҳамкорликка содиқ қолади. Биз ҳукуматга ПИРЛС ва ПИЗА натижаларига асосланган ҳаракатлар режаларини ишлаб чиқишда ва ушбу халқаро баҳолашларнининг кейинги босқичида иштирок этишни давом эттиришида ёрдам беришга тайёрмиз. Ушбу баҳолашлар бизга таълим сиёсати самарадорлигини баҳолаш ҳамда ўқув жараёнлари ва ўқувчиларнинг ютуқларини яхшилашга қаратилган онгли қарорлар қабул қилиш имконини беради."
Ушбу тадбирлар Ўзбекистонда таълимдаги ислоҳотлар ҳақида халқаро ҳамжамиятнинг хабардорлигини ошириш ва мамлакатнинг дунё миқёсда нуфузини юксалтиришда муҳим ўрин тутади.
Ўзбекистоннинг ПИЗА 2022 йилдаги тадқиқотида иштирок этишга оид натижаси 2023 йил 5 декабрь куни халқаро даражада эълон қилинади. Мазкур тадқиқотда Ўзбекистонга оид маълумотларни чуқурроқ таҳлил қилиш мақсадида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг вакили Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотида 5 ой давомида тренингда қатнашиб, Миллий ҳисоботни ёзишда иштирок этди.
Шунингдек, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги билан Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти ўртасида эришилган келишув ҳужжати эса мазкур нуфузли дастурнинг 2025 йилдаги тадқиқотида иштирок этиш имкониятини яратиб берди.
Бу эса, келгуси 3 йилда Ўзбекистон таълимида амалга оширилган ислоҳотларнинг натижаларини, таҳлиллардаги ўзгаришларда кузатиш, уларнинг самарадорлигини баҳолаш имкониятини беради.
Мазкур конференцияда эълон қилинаётган Ўзбекистоннинг илк иштирокида ўтказилган ПИСА 2022 натижалари таълим сиёсатига оид қимматли маълумотларни тақдим этиши билан муҳимдир.
Ушбу халқаро нуфузли тадқиқот бераётган бир қатор ўрганиш натижалари, жумладан, ўқувчиларнинг математика, ўқиш ва табиий фанлар бўйича ютуқлари, уларнинг ҳаётдан қониқиши, келажакдан умидлари, гендер тенглик, мактаб муҳити, СОВИД 19 пандемияси давридаги таълим, таълимга инвестиция қилинган ресурслар ва уларнинг таълим ютуқларига таъсири каби маълумотлар тизимни ислоҳ қилиш учун тузилаётган режаларнинг самарадорлигини таъминлайди.
Шунингдек, ПИСА тадқиқоти ҳар бир мамлакатга ўзининг кучли ва заиф томонларини дунё таълим тизими билан қиёслаш имконини беради. Ушбу тадқиқотлар орқали мамлакатдаги таълим тизими, таълим муҳити, таълимни ташкил этилиши, ўқувчиларнинг танқидий ва ижодий фикрлаши, эгаллаган билимларини ҳаётда қўллай олиш қобилиятлари, ота-оналарнинг фарзандларини таълим олишларига эътиборлари ва уйда яратилган шароитлари бўйича атрофлича илмий асосланган ва ишончли маълумотлар олишга эришиш кўзда тутилган.
Конференцияда тегишли вазирлик ва ташкилотлар ходимлари, хорижий соҳа экспертлари, олимлар, соҳа мутахассислари , олий таълим, илмий-тадқиқот муассасалари ва Педагогика марказларининг педагог ва раҳбар кадрлари иштирок этишлари режалаштирилган.

Опубликованы результаты Узбекистана в исследованиях PISA 2022
Состоялась международная научно-практическая конференция, посвященная результатам PISA 2022 по Узбекистану, при содействии Министерства дошкольного и школьного образования, Национального исследовательского института им. А.Авлони, Всемирного банка и организации OECD.
С вступительной речью конференцию открыла министр Хилола Умарова:
Всем хорошо известно, что нашим президентом уделяется особое внимание вопросам международной интеграции в подготовке современных кадров с современными навыками и широким мировоззрением и в совершенствовании системы образования.
Я уверена, что опубликованные сегодня первые результаты исследований системы образования Узбекистана в PISA послужат очень важным фактором для наших дальнейших шагов в достижении поставленных целей.
Конечно, среди наших достижений в этой области есть и некоторые проблемы, которые мы не скрываем. Но и наше намерение, и наша цель заключаются в том, что мы сделали все возможное, чтобы преодолеть эти недостатки. Для этого мы опираемся на знания и потенциал наших квалифицированных и трудолюбивых наставников.
В исследовании PISA 2022 15-летние ученики в Узбекистане набрали в общей сложности 364 балла по математике.
В этом направлении результаты мальчиков оказались выше результатов девочек, а по местоположению результаты городских школ оказались выше результатов сельских.
Для информации: согласно Указу Президента Республики Узбекистан №УП 5712  «Об утверждении Концепции развития системы народного образования Республики Узбекистан до 2030 года» от 29 апреля 2019 года, были поставлены цели постоянного участия в международных программах оценки и вхождения в число передовых стран мира до 2030 года.
В свою очередь, стартовало участие в PIRLS, международном TIMSS по математике и естественным наукам, PISA по оценке грамотности учащихся, а также в международном TALIS по преподаванию и обучению.
В ходе проведения исследования страна установила отношения сотрудничества с Организацией экономического сотрудничества и развития, Международной ассоциацией по оценке образовательных достижений, Всемирным банком, Австралийским советом по исследованиям в области образования, Службой образовательного тестирования (США), Международным исследовательским центром TIMSS и PIRLS в Бостонском колледже (США), Вестат (США), RTI International, Канадским статистическим центром,
Международным центром обеспечения лингвистического качества KAPSTAN (Бельгия), Российским институтом стратегии развития образования и другими престижными организациями
Участие страны в этих исследованиях было финансово и технически поддержано проектом Всемирного банка «Улучшение развития детей раннего возраста».
11 декабря 2018 года от имени правительства было подписано соглашение с Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) о проведении исследования PISA 2022 в Узбекистане, и после почти 5 лет работы, мер и исследований,
5 декабря 2023 года результаты этого исследования будут объявлены по всему миру.
Здесь уместно процитировать слова Андреаса Шляхера, инициатора международного исследования PISA: «Поздравляю Узбекистан с успешным объявлением результатов первоначального участия в цикле 2022 года Международной программы оценки грамотности учащихся PIZA. Узбекистан впервые принял участие в международном исследовании PISA. PISA 2022 — восьмой раунд международных оценок с момента его запуска в 2000 году, в котором участвует 81 страна и экономика. Все эти участники, включая Узбекистан, столкнулись со многими проблемами в ходе проекта PISA 2022 из-за пандемии COVID-19. Несмотря на перерыв, Узбекистану удалось собрать данные, соответствующие техническим стандартам PISA, в 2022 году и провести анализ данных для настоящего национального отчета. Хотя это важный шаг в исследовании, следует признать, что выпуск отчета – это не конечная точка, а начало.
Международная программа оценки PISA занимает ведущие места в мире как средство измерения грамотности, творческого и логического мышления 15-летних подростков, направляющихся к самостоятельной жизни, умения применять полученные знания в школе в реальных жизненных ситуациях, одним словом, их готовность к самостоятельной жизни.
Страны всего мира эффективно используют результаты PISA и других международных исследований при определении своих образовательных стратегий. Результаты этого исследования дают возможность сравнить мировые системы образования, знания молодежи, методы обучения, содержание учебных программ и учебников, школьную среду обучения и управления, домашние условия, а также предоставляют достоверную информацию для принятия решений.
Учитывая, что данные исследования организуются в сотрудничестве с престижными международными организациями на основе профессиональных и научно обоснованных подходов, работу по обеспечению участия школ в исследованиях организовал Национальный центр внедрения международных исследований по оценке качества образования при Государственной инспекции контроля качества образования. В настоящее время его проводит Национальный исследовательский институт имени Абдуллы Авлони на основании приказа Министерства дошкольного и школьного образования № 278 от 28 августа 2023 года.
За прошедший период в целях развития потенциала педагогов, развития у учащихся практических навыков, предметной грамотности, навыков логического и творческого мышления по международным исследовательским программам назначено 348 базовых школ и координаторов по 14 регионам. 260 национальных и 1750 региональных тренеров прошли обучение для методической поддержки учителей. Кроме того, разработано
35 учебно-методических и 250 видеоматериалов по направлениям чтения, математики, естественнонаучной грамотности и творческого мышления.
Говоря о процессе проведения исследований, следует отметить, что в исследовании PISA приняли участие 7363 15-летних учащихся, обучающихся в 202 образовательных учреждениях, в том числе общеобразовательных школах, академических лицеях, профессиональных школах, отобранных случайным образом из всех регионов страны на основе принципа репрезентативности. Респонденты, отобранные на основе этой методики, помогут прийти к научным выводам об участии почти 6 миллионов учащихся.
Следует отметить, что требования сохранения сопоставимых характеристик исследований со странами мира требуют введения специфических и строгих стандартов. Материалы исследования были переведены на узбекский, русский и каракалпакский языки командой, ответственной за PISA, назначенной Узбекистаном, и прошли международную верификацию крупным международным лингвистическим центром CAPSTAN в Бельгии.
В качестве ведущего консультанта была привлечена г-жа Урсула Швантнер из Австралийской организации исследований в области образования. на 27 международных семинарах и тренингах, организованных в США, Австрии, Германии, Италии, Греции, Сербии, Таиланде, а также в онлайн-формате, повышена квалификация 30 специалистов.
Подготовлены координаторы школ, 54 национальных инспектора качества, 60 администраторов тестирования и 60 оценщиков.
Вместе с тем, учитывая, что Узбекистан впервые принимает участие в исследовании PISA, его значимость была усилена организацией 11-12 апреля 2022 года международной конференции на тему «Роль международных исследований в образовании в развитии Нового Узбекистана», посвященной символическому открытию исследования.
Международные исследования проводятся одновременно в странах мира с периодичностью каждые 3-5 лет. В ноябре 2019 года было организовано исследование по определению Индекса человеческого капитала, в 2021 году - исследования REDS и PIRLS по оценке нарушений в образовании, в 2022 году - PISA, а в 2023 году - исследование TIMSS. В этих исследованиях были проведены тестовые испитания, направленные на оценку математической, естественно-научной и читательской грамотности, навыков творческого мышления учащихся, а также опросы, направленные на выявление факторов, влияющих на получение образования. Достоверность результатов исследований является одной из приоритетных целей. Исходя из этого, процессы наблюдали представители организаций Westat, Международной ассоциации оценки образовательных достижений.
В результате долгосрочных усилий результаты Узбекистана в области образования впервые в истории проявились в отчетах международных сравнительных исследований. В то время как исследования REDS и «Оценка потерь в образовании» позволили проанализировать влияние временных перерывов на образовательную систему, результаты международного исследования PIRLS вызвали призывы к особым аспектам начального образования.
Если посмотреть на результаты, Узбекистан в Индексе человеческого капитала Всемирного банка показал 0,62. Это позволит впоследствии периодически отслеживать изменения в развитии человеческого капитала, проводить международные сравнительные анализы. Эти мероприятия играют важную роль в повышении осведомленности международного сообщества о реформах в образовании в Узбекистане и повышении авторитета страны в мире.
«Всемирный банк рад поддержать реформы в сфере образования в Узбекистане. При поддержке Банка страна впервые за последние годы участвует в международных оценках (PIZA, PIRLS, TIMSS, TALIS)», - сказала г-жа Тазин Фасих, руководитель Программы развития человеческого потенциала Всемирного банка в Центральной Азии. «Банк настроен на постоянное сотрудничество с Министерством дошкольного и школьного образования. Мы готовы оказать помощь правительству в разработке планов действий на основе результатов PIRLS и PIZA и продолжить участие в следующем этапе этих международных оценок. Эти оценки позволяют нам оценивать эффективность образовательной политики и принимать обоснованные решения для улучшения процессов обучения и успеваемости учащихся».
Следует отметить, что целью участия в международных исследованиях является не достижение рейтингов среди государств или стремление занять высокие позиции, а определение текущего состояния системы образования страны, сравнение с другими странами мира, рассмотрение недостатков вместе с успехами, принятие стратегических решений, направленных на развитие на ближайшие годы.
Результаты участия Узбекистана в исследовании PISA 2022 будут объявлены на международном уровне 5 декабря 2023 года. Представитель Министерства дошкольного и школьного образования в течение 5 месяцев участвовал в тренинге в Организации экономического сотрудничества и развития и принимал участие в написании Национального доклада с целью более глубокого анализа информации об Узбекистане в данном исследовании.
Также соглашение между Министерством дошкольного и школьного образования и Организацией экономического сотрудничества и развития позволило принять участие в исследованиях этой престижной программы в 2025 году.
Это дает возможность наблюдать за результатами реформ, осуществленных в образовании Узбекистана в ближайшие 3 года, наблюдать за изменениями в анализе, оценивать их эффективность.
Это дает возможность наблюдать за результатами реформ, реализуемых в образовании Узбекистана в ближайшие 3 года, наблюдать за изменениями в исследованиях и оценивать их эффективность.
Результаты PISA 2022, впервые проведенные при участии Узбекистана, анонсируемые на данной конференции, имеют важное значение, поскольку предоставляют ценную информацию по образовательной политике.
Данные, предоставляемые этим международно признанным исследованием, включая результаты обучения учащихся по математике, чтению и естественным наукам, их удовлетворенность жизнью, надежды на будущее, гендерное равенство, школьная среда, обучение в период пандемии COVID-19, ресурсы, инвестированные в образование, и их влияние на достижения образовательных результатов, обеспечивают эффективность планов по реформированию системы.
PISA также позволяет каждой стране оценить свои сильные и слабые стороны в сравнении с мировым образованием. Эти исследования позволят получить научно обоснованную и достоверную информацию о системе образования в стране, образовательной среде, организации образования, способности учеников к критическому и творческому мышлению, применению полученных знаний в жизни, внимании родителей к обучению детей и условиям, созданным дома.
В конференции планируется участие работников соответствующих министерств и ведомств, зарубежных экспертов, ученых, специалистов сферы, педагогических и руководящих кадров высших образовательных, научно-исследовательских учреждений и педагогических центров.