Bir guruh o‘qituvchi va murabbiylarning Toshkent shahri aholisiga MUROJAATI
Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli demokratik islohotlar hayotimizning barcha soha va tarmoqlariga yangilanish va yuksalish nafasini olib kirmoqda. Eng muhimi, xalqimizning o‘z kuchiga, ertangi kunga bo‘lgan ishonchi tobora ortib bormoqda.
Bugungi murakkab va shiddatli davrning o‘zi oldimizga qanday o‘tkir va dolzarb muammolarni qo‘yayotganini barchamiz ko‘rib-bilib turibmiz. Ayniqsa, Uchinchi Renessans poydevorini barpo etishdek ulug‘ maqsad yo‘lida dadil ilgarilab borayotgan Yangi O‘zbekistonda ta’lim tizimi oldida mislsiz vazifalar paydo bo‘lmoqda. Chunki biz intilayotgan buyuk maqsadlarni amalga oshirish uchun avvalo yuksak professional kadrlar — o‘z ishining chinakam ustalari, har qanday sharoitda ham el-yurtimizga sadoqatli va jonkuyar insonlar kerak.
Bu vazifani amalga oshirishda sifatli ta’lim va tarbiya biz uchun suv bilan havodek zarur. Bugun ushbu masala mamlakatimiz taqdiri va kelajagini, barchamizning hayot-mamotimizni belgilaydigan eng mas’uliyatli va sharafli ishga aylanmoqda.
Shuning uchun ham hurmatli Prezidentimiz Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida 2023 yilni mamlakatimizda “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili” deb e’lon qildilar.
Biz — o‘z hayotini yosh avlod tarbiyasiga bag‘ishlagan o‘qituvchi va murabbiylar buni ta’lim va tarbiya sohasiga berilayotgan yuksak e’tibor va g‘amxo‘rlikning yana bir amaliy ifodasi sifatida qabul qilmoqdamiz.
Kuni kecha poytaxtimizda ustoz va murabbiylar bilan o‘tkazilgan samimiy va ochiq muloqotda zimmamizdagi vazifalarni yanada chuqur his etdik.
Ayniqsa, davlatimiz rahbarining muallim va murabbiylarning mavqeini ko‘tarish, o‘qituvchilik maqomini Konstitusiyamizda mustahkamlash haqidagi fikrlari kuchimizga — kuch, g‘ayratimizga — g‘ayrat qo‘shdi. O‘zbekiston muallim va murabbiylari hech qachon bunday yuksak e’tiborga, qulay sharoitlarga ega bo‘lmagan.
Toshkent shahrining o‘zida so‘nggi yillarda ko‘plab maktablar butunlay yangicha qiyofaga ega bo‘ldi. Pedagoglar faoliyati uchun yangi-yangi imkoniyat va sharoitlar yaratilmoqda. Kelgusi o‘quv yilidan barcha maktablarda boshlang‘ich sinf o‘quvchilarini bepul ovqatlantirishni yo‘lga qo‘yish tashabbusi ham inson qadrini ulug‘lash avvalo maktabdan, ta’lim tizimidan boshlanayotganini ko‘rsatadi.
Bunday ulkan ijobiy o‘zgarishlar butun mamlakatimizni qamrab olmoqda.
Dunyoda chuqur inqiroz davom etayotgan o‘ta murakkab bir davrda ta’lim sohasi uchun bunday katta mablag‘lar ajratish o‘z-o‘zidan bo‘lmaydi, albatta. Lekin, qanchalik qiyin bo‘lmasin, Prezidentimiz xalqimiz, farzandlarimizning taqdiri va kelajagini o‘ylab, soha rivoji uchun barcha imkoniyatlarni yaratib bermoqda.
Biz — pedagog xodimlar bunday g‘amxo‘rlikka javoban bebaho boyligimiz bo‘lgan har bir bolani — bu mening bolam, deb Yangi O‘zbekiston bunyodkori etib tarbiyalashga bor bilim va salohiyatimiz, kuch-g‘ayratimizni safarbar etishga tayyormiz.
Aziz ota-onalar!
Barchamiz yaxshi tushunamizki, ta’lim-tarbiya sifatini oshirish, farzandlarimizning maktabda kamida ikkita chet tilini, kompyuter va kasb-hunar asoslarini o‘rganib chiqishini ta’minlash barchamizdan birgalikda harakat qilishni talab etadi. Ayniqsa, bolalarimiz uchun kelgusi hayot yo‘lini tanlashda 11-sinfdagi shakllanish davri muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.
Hech shubhasiz, bu borada ustozlar bilan birga ota-onalarning ham burchi va vazifasi muhim ekanini unutmasligimiz zarur. Muqaddas islom dinimizda ham farzandga yaxshi ta’lim va tarbiya berish ota-onaning birinchi galdagi vazifasi ekani alohida ta’kidlangani albatta bejiz emas.
Shuning uchun ham ota-onalar va o‘qituvchilar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirishimiz lozim. Kelgusida yangi avlod tarbiyachisi bo‘ladigan qizlarimizni zamonaviy bilim va hunarlarni egallagan, dunyoqarashi keng insonlar etib tarbiyalash eng muhim vazifalarimizdan biri bo‘lishi kerak.
Bir so‘z bilan aytganda, inson qalbi va ongi, avvalo, farzandlarimiz hayotiga nisbatan xavf-xatarlar tobora kuchayib borayotgan hozirgi tahlikali zamonda navqiron avlodimiz ta’lim-tarbiyasiga bir lahza ham loqayd qarashga mutlaqo haqqimiz yo‘q.

Дорогие жители столицы, уважаемые родители!
Широкомасштабные демократические реформы, проводимые под руководством нашего уважаемого Президента Шавката Мирзиеева, вносят дыхание обновления и подъема во все сферы нашей жизни. Самое главное, что растет уверенность нашего народа в своих силах и в будущем.
Мы все видим и знаем, какие острые и неотложные проблемы ставит перед нами сама сегодняшняя сложная и напряженная эпоха. Особенно в новом Узбекистане, который смело движется к такой великой цели, как основание третьего Возрождения, система образования сталкивается с беспрецедентными вызовами. Потому что для реализации великих целей, к которым мы стремимся, прежде всего, нам нужны высокопрофессиональные кадры — настоящие мастера своего дела, люди, преданные и увлеченные своей страной в любых условиях.
Качественное образование и воспитание так же необходимы нам, как вода и воздух для решения этой проблемы. Сегодня этот вопрос становится самым ответственным и почетным делом, определяющим судьбу и будущее нашей страны, жизни всех нас.
Поэтому уважаемый Президент Олий Мажлиса и в своем Послании народу Узбекистана объявил 2023 год в нашей стране “Годом внимания к людям и качественного образования”.
Мы, учителя и наставники, посвятившие свою жизнь воспитанию подрастающего поколения, воспринимаем это как еще одно практическое выражение высокого внимания и заботы, уделяемых сфере образования и воспитательной деятельности.
На днях, во время честного и открытого общения с наставниками и тренерами в нашей столице, мы еще глубже прочувствовали поставленные перед нами задачи.
В частности, мысли главы нашего государства о повышении статуса учителей и наставников, закреплении статуса учителя в нашей конституции добавили нам сил, энергии и энтузиазма. Учителя и тренеры Узбекистана никогда не пользовались таким высоким вниманием, такими благоприятными условиями.
В самом Ташкенте за последние годы многие школы приобрели совершенно новый облик. Для деятельности учителей создаются все новые и новые возможности и условия. Инициатива по введению бесплатного питания для учащихся начальных классов во всех школах со следующего учебного года также показывает, что прославление человеческих ценностей начинается прежде всего со школы, с системы образования.
Такие колоссальные позитивные изменения охватывают всю нашу страну.
В очень непростое время, когда в мире продолжаетсяа в мирепродолжается глубокий кризис, выделение таких огромных средств на сектор образования, конечно, не произойдет само по себе. Но, как бы трудно это ни было, наш президент, думая о судьбе и будущем нашего народа, наших детей, создает все возможности для развития отрасли.
Мы, преподавательский состав, в ответ на такую заботу готовы мобилизовать все наши знания и потенциал, энергию для воспитания каждого ребенка, который является нашим бесценным достоянием — это мой ребенок, строитель нового Узбекистана.
Дорогие родители!
Мы все прекрасно понимаем, что повышение качества образования, обеспечение того, чтобы наши дети изучали в школе как минимум два иностранных языка, компьютер и профессиональные основы, требует совместных усилий от всех нас. Особенно для наших детей период становления в 11-м классе будет важен при выборе дальнейшего жизненного пути.
Несомненно, мы не должны забывать, что в этом отношении важен долг и ответственность родителей, а также учителей. Не случайно Ислам также подчеркивает в нашей священной религии, что хорошее образование и воспитание ребенка - это ответственность родителей в первую очередь.
Поэтому мы должны еще больше укреплять сотрудничество между родителями и учителями. Одной из важнейших задач должно стать воспитание дочерей, которые в будущем станут воспитателями нового поколения, людьми с широким кругозором, овладевшими современными знаниями и ремеслами.
Одним словом, мы абсолютно не имеем права ни на минуту пренебрегать образованием и воспитанием нашего поколения Навкиран в эти угрожающие времена, когда человеческое сердце и разум, прежде всего, подвергаются все большему риску в отношении жизни наших детей.