Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov bugun Qoraqalpog‘iston Respublikasi xalq taʼlimi vazirligi hamda tuman va shahar xalq taʼlimi bo‘limi mudirlari bilan uchrashib, o‘quv yili yakunlari bo‘yicha mavjud kamchiliklarni bartaraf etish, yozgi taʼtilni mazmunli o‘tkazish, yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik jarayonlarini tashkil etishda amalga oshiriladigan vazifalar tanqidiy muhokama qilindi.
“Shu o‘quv yilining o‘zida bir necha marotaba Qoraqalpog‘istonda bo‘ldik, afsuski, joylarda tuman mudirlari, maktab rahbarlarining dunyoqarashi o‘zgarmayotganligini ko‘ryapmiz”, — deya taʼkidladi vazir.
Mamlakat taraqqiyoti, ertangi kelajak barchamizning, shu jumladan pedagoglar qo‘lida ekanligi, o‘quvchilarning taqdiriga biz masʼul ekanligimizni yana bir bor eslatib o‘tdi.
Shuningdek, uchrashuvda Qoraqalpog‘istonda taʼlim sifatini oshirish, maktabda ijtimoiy-maʼnaviy muhitni yaxshilash, o‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish, har tomonlama maʼnaviy yetuk, mustaqil dunyoqarashga ega bo‘lgan, maktabda olgan bilimlarini hayotda qo‘llay oladigan bitiruvchilarni tarbiyalashda pedagoglarning masʼuliyati tushuntirib berildi.
“Qoraqalpog‘istonda faoliyat olib borayotgan ishlab chiqarish, qurilish va boshqa sohalarga yangi zamonaviy nano texnologiyalarni joriy etadigan yosh mutaxassislarni tayyorlash maqsadida o‘quvchilarni maktabdan kasb-hunarga yo‘naltirishimiz zarur”—deya taʼkidlandi uchrashuv chog‘ida.
Joriy yilning 11 may kuni qabul qilingan 2022-2026 yillarda xalq taʼlimi sohasini rivojlantirish bo‘yicha Milliy dastur va uning ijrosiga qaratilgan Farmon va Qarorning mazmun-mohiyati, unda belgilangan vazifalar haqida atroflicha maʼlumot berildi.
Taʼlim muassasalaridagi muammolarni hal etishga qaratilgan hududiy dasturlar ijrosini o‘z vaqtida taʼminlash, tuman va shahar hokimlari, sektor rahbarlari bilan birgalikda maktablarda o‘quvchilar uchun munosib sharoitlarni yaratish, mahalliy hokimliklar moddiy-texnik bazasini, xalq taʼlimi bo‘limlari esa maktabdagi mazmun, yaʼni sifatli taʼlimni taʼminlab berishi zarurligi tushuntirildi.
Uchrashuv yakunida sohadagi islohotlarni amalga oshirishda pedagoglardan tortib, maktab direktori, tuman xalq taʼlimi bo‘limi va viloyat boshqarmasi xodimlarining birgalikda jamoa bo‘lib ishni tashkil etish bo‘yicha shaxsiy javobgarligi belgilab berildi.

Сегодня министр народного образования Бахтиёр Саидов встретился с руководителями Министерства народного образования Республики Каракалпакстан, районных и городских отделов народного образования.
«Мы несколько раз посещали Каракалпакстан в этом учебном году, но, к сожалению, видим, что мировоззрение директоров районов и руководителей школ не меняется», - сказал министр.
Развитие страны еще раз напомнило нам о том, что будущее находится в руках всех нас, в том числе педагогов, и что мы в ответе за судьбу наших учеников.
На совещании также разъяснена ответственность учителей за повышение качества образования в Каракалпакстане, за улучшение социально-духовной среды в школе, за ориентацию учащихся в профессию, за воспитание выпускников, обладающих всесторонней духовной зрелостью, самостоятельным мировоззрением и способных применять свои знания в школе.
«Для подготовки молодых специалистов, которые будут внедрять новые современные нанотехнологии в производство, строительство и другие сферы в Каракалпакстане, нам необходимо направлять школьников в профессию», - сказано в ходе встречи.
В содержании и сути Национальной программы развития народного образования на 2022-2026 годы и Указа и Постановления, направленных на ее реализацию, принятых 11 мая текущего года, представлена подробная информация о поставленных в ней задачах.
Разъяснено, что своевременная реализация региональных программ, направленных на решение проблем в образовательных учреждениях, создание благоприятных условий для учащихся в школах совместно с акимами районов, городов, руководителей секторов, материально-технической базой органов местного самоуправления, отделами народного образования обеспечить школьное содержание, т.е. качественное образование.
В завершение встречи определена персональная ответственность учителей, директора школы, районного отдела народного образования и администрации области за организацию совместной работы в реализации реформ в сфере.