Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov Nukus shahridagi yozgi taʼtil davrida jami 450 nafar bola dam olishiga mo‘ljallangan “Turon” oromgohida bolalarning yozgi taʼtil davrida mazmunli dam olishlari uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, oromgoh hududini obodonlashtirish va sport to‘garaklarini tashkil etish yuzasidan o‘z tavsiyalarini berdi.
Shundan so‘ng, Baxtiyor Saidov Investitsiya dasturi asosida qurilish-taʼmirlash ishlari olib borilayotgan taʼlim muassasalarida bo‘ldi. Dastlab, Nukus shahrining “Allaniyoz Qahramon” mahallasida 792 o‘rinli yangi maktab binosi hamda sport zalining qurilishi bilan tanishildi. Maktab qurilishini sifatli amalga oshirib, 15 avgustga qadar jihozlar bilan to‘liq taʼminlash topshirig‘i berildi.
Shuningdek, quvvatiga nisbatan yuqori koeffitsiyentda faoliyat olib borayotgan Nukus shahridagi 8-maktabda 330 o‘rinli yangidan qurilayotgan qo‘shimcha o‘quv binosida amalga oshirilayotgan qurilish ishlari o‘rganildi. Qo‘shimcha o‘quv binosi foydalanishga topshirilgandan so‘ng, maktabda taʼlim jarayoni to‘liq bir navbatda tashkil etilishi aytib o‘tildi.
Bundan tashqari, Davlatimiz rahbarining Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi davomida bergan topshiriqlariga asosan o‘quvchilarning sifatli taʼlim olishlari uchun yana-da qulay sharoitlarni yaratish maqsadida Toshkent shahar hokimligi tomonidan 8-maktab uchun oshxona va faollar zalini qurish hamda sport maydonchasini taʼmirlash rejalashtirilgan.
Maʼlumot o‘rnida aytish joizki Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2022 yilda Investitsiya doirasida 23 ta (2 ta yangi qurilish 10 ta rekonstruksiya, 11 tasi mukammal taʼmirlash) maktabda 186,7 mlrd.so‘mlik, Vazirlar Mahkamasining Rayosat bayoniga ko‘ra, 13 ta maktab filiallarida 5,3 mlrd. so‘mlik, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturi asosida 8 ta maktabda (5 ta rekonstruksiya, 1 ta mukammal va 1 ta joriy taʼmirlash) 14,2 mlrd. so‘mlik qurilish va taʼmirlash ishlari amalga oshiriladi.

Министр народного образования Бахтиёр Саидов ознакомился с условиями, созданными для содержательного отдыха детей в период летних каникул в лагере «Турон», который рассчитан в общей сложности на 450 детей во время летних каникул в Нукусе, и дал рекомендации по благоустройству и спортивным клубам.
После этого Бахтиёр Саидов посетил строящиеся и ремонтируемые в рамках Инвестиционной программы учебные заведения. Сначала он ознакомился со строительством нового здания школы и спортзала на 792 места в махалле «Алланиез Кахрамон» города Нукуса. Строительство школы велось качественно и была поставлена задача полностью оборудовать ее к 15 августа.
Также были изучены строительные работы по вновь построенному дополнительному учебному корпусу на 330 мест в 8-й школе города Нукуса, который работает с высокой пропускной способностью. После ввода в эксплуатацию дополнительного учебного корпуса было сказано, что учебный процесс в школе будет организован в полную очередь.
Кроме того, в соответствии с поручением, данным Президентом в ходе его визита в Республику Каракалпакстан, акимат Ташкента планирует построить кухню и спортзал для школы №8 и отремонтировать спортивную площадку, чтобы создать более благоприятные условия для занятий качество образования.
Следует отметить, что в Республике Каракалпакстан в 2022 году в рамках Инвестиций 23 школы (2 новых строительства, 10 реконструкций, 11 капитальных ремонтов) получат 186,7 млрд сумов, согласно постановлению Президиума Кабинета Министров, 5,3 млрд сумов. в 13 филиалах школы. На основании программ «Обод кишлок» и «Обод махалля» в 8 школах (5 реконструкций, 1 капитальный и 1 капитальный ремонт) выделено 14,2 млрд сумов. Сум будет потрачено на строительные и ремонтные работы.