Yozgi taʼtil davrida maktabdan tashqari taʼlim tizimini yana-da takomillashtirish, yoshlar taʼlim-tarbiyasi uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish maqsadida respublikamizda «Barkamol avlod» bolalar maktablari faoliyat olib bormoqda. Eʼtiborli jihati, barcha tumanlardagi «Barkamol avlod» bolalar maktabida o‘quvchilar vaqtlarini mazmunli o‘tkazmoqda.
Jumladan, Yunusobod hamda Yakkasaroy tumani «Barkamol avlod» bolalar maktabida malakali to‘garak rahbarlari tomonidan mashg‘ulotlar tashkil etilgan. Birgina Yunusobod tumani «Barkamol avlod» bolalar maktabida ayni vaqtda 1000 nafarga yaqin o‘g‘il-qiz robototexnika, mexatronika, injenerlik, mental arifmetika, sanʼat, art dizayn, axborot texnologiyalari, Java, Scratch, 3D dizayn yo‘nalishlari bo‘yicha bilimini boyitmoqda.
- Maskanimizga Toshkent viloyatidagi maktab o‘quvchilari ham kelib, qirqqa yaqin to‘garaklarga qatnashadi,- deydi Yunusobod tumani «Barkamol avlod» bolalar maktabi direktori Nargiza Ishanxojayeva. - Muassasamiz o‘quvchilari turli xalqaro ko‘rik-tanlovlarda faxrli o‘rinlarni olib kelmoqda. So‘nggi yutuqlarimizdan biri - o‘quvchimiz Muslima O‘tkurova Rossiyada o‘tkazilgan xalqaro tanlovda kashtachilik bo‘yicha ishtirok etib, 1-o‘rinni egalladi.
Yakkasaroy tumani «Barkamol avlod» bolalar maktabida ham 1000 nafardan ortiq bolalarning ehtiyoj va qiziqishlariga asosida to‘garaklar tashkil etilgan. “Bahor” bolalar milliy raqs to‘garagi, «Sharq yulduzlari» to‘garagi aʼzolari turli xalqaro tanlovlarda, jumladan Italiya, Rossiya, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘istonda bo‘lib o‘tgan tanlovlarda 1-2-3-o‘rinlarga munosib deb topilgan.
Quvonarlisi, mazkur muassasada 6 yoshdan 16 yoshgacha bo‘lgan qizlar milliy va zamonaviy raqs, badiiy to‘qish, kashtachilik, munchoqli bezak, libos dizayni to‘garaklariga, o‘g‘il bolalar esa doira, yosh dasturchi, robototexnika, shaxmat, mayda plastika, kulolchilik kabi ko‘plab to‘garaklarga qiziqib qatnashmoqda. Til o‘rganishga ishtiyoqi baland o‘quvchilar esa rus va ingliz tili to‘garaklarida o‘z bilimini oshirib, yozgi taʼtilini maroqli o‘tkazmoqda.

В целях дальнейшего совершенствования системы внешкольного образования в период летних каникул, создания дополнительных условий для обучения молодежи в стране действуют детские школы «Баркамол авлод». Примечательно, что учащиеся детской школы «Баркамол авлод» во всех районах содержательно проводят время.
В частности, тренинги были организованы квалифицированными руководителями клуба в детской школе «Баркамол авлод» Юнусабадского и Яккасарайского районов. Только в детской школе «Баркамол авлод» Юнусабадского района в настоящее время около 1000 мальчиков и девочек обогащают свои знания по робототехнике, мехатронике, инженерии, ментальной арифметике, искусству, арт-дизайну, информационным технологиям, Java, Scratch и 3D-дизайну.
«К нам приезжают и школьники из Ташкентской области, которые участвуют примерно в сорока кружках, - говорит Наргиза Ишанходжаева, директор детской школы «Баркамол авлод» Юнусабадского района. - Студенты нашего учреждения занимают почетные места на различных международных конкурсах. Одним из наших недавних достижений является то, что наша ученица Муслима Уткурова приняла участие в международном конкурсе по вышивке в России и заняла первое место.
В детской школе «Баркамол авлод» Яккасарайского района также организованы клубы с учетом потребностей и интересов более 1000 детей. Участники детского национального танцевального кружка «Весна», кружка «Звезды Востока» были удостоены 1-2-3 мест на различных международных конкурсах, в том числе в Италии, России, Турции, Азербайджане и Казахстане.
К счастью, девочки от 6 до 16 лет увлекаются национальными и современными танцами, художественным ткачеством, вышивкой, бисероплетением, дизайном костюмов, а мальчики кружками типа кружки юных программистов, робототехники, шахмат, мелкой пластики, керамики. Студенты, которые хотят выучить язык, проводят летние каникулы в клубах русского и английского языков.