Yozgi taʼtil davrida maktabdan tashqari taʼlim tizimini yana-da takomillashtirish, yoshlar taʼlim-tarbiyasi uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish maqsadida respublikamizda «Barkamol avlod» bolalar maktablari faoliyat olib bormoqda. Eʼtiborli jihati, barcha tumanlardagi «Barkamol avlod» bolalar maktabida o‘quvchilar vaqtlarini mazmunli o‘tkazmoqda.
Jumladan, Yunusobod hamda Yakkasaroy tumani «Barkamol avlod» bolalar maktabida malakali to‘garak rahbarlari tomonidan mashg‘ulotlar tashkil etilgan. Birgina Yunusobod tumani «Barkamol avlod» bolalar maktabida ayni vaqtda 1000 nafarga yaqin o‘g‘il-qiz robototexnika, mexatronika, injenerlik, mental arifmetika, sanʼat, art dizayn, axborot texnologiyalari, Java, Scratch, 3D dizayn yo‘nalishlari bo‘yicha bilimini boyitmoqda.
- Maskanimizga Toshkent viloyatidagi maktab o‘quvchilari ham kelib, qirqqa yaqin to‘garaklarga qatnashadi,- deydi Yunusobod tumani «Barkamol avlod» bolalar maktabi direktori Nargiza Ishanxojayeva. - Muassasamiz o‘quvchilari turli xalqaro ko‘rik-tanlovlarda faxrli o‘rinlarni olib kelmoqda. So‘nggi yutuqlarimizdan biri - o‘quvchimiz Muslima O‘tkurova Rossiyada o‘tkazilgan xalqaro tanlovda kashtachilik bo‘yicha ishtirok etib, 1-o‘rinni egalladi.
Yakkasaroy tumani «Barkamol avlod» bolalar maktabida ham 1000 nafardan ortiq bolalarning ehtiyoj va qiziqishlariga asosida to‘garaklar tashkil etilgan. “Bahor” bolalar milliy raqs to‘garagi, «Sharq yulduzlari» to‘garagi aʼzolari turli xalqaro tanlovlarda, jumladan Italiya, Rossiya, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘istonda bo‘lib o‘tgan tanlovlarda 1-2-3-o‘rinlarga munosib deb topilgan.
Quvonarlisi, mazkur muassasada 6 yoshdan 16 yoshgacha bo‘lgan qizlar milliy va zamonaviy raqs, badiiy to‘qish, kashtachilik, munchoqli bezak, libos dizayni to‘garaklariga, o‘g‘il bolalar esa doira, yosh dasturchi, robototexnika, shaxmat, mayda plastika, kulolchilik kabi ko‘plab to‘garaklarga qiziqib qatnashmoqda. Til o‘rganishga ishtiyoqi baland o‘quvchilar esa rus va ingliz tili to‘garaklarida o‘z bilimini oshirib, yozgi taʼtilini maroqli o‘tkazmoqda.

In order to further improve the system of out-of-school education during the summer holidays, to create additional conditions for the education of young people, "Barkamol Avlod" children's schools operate in the country. It is noteworthy that students of Barkamol Avlod children's school in all districts spend their time meaningfully.
In particular, trainings were organized by qualified club leaders at the Barkamol Avlod children's school in Yunusabad and Yakkasaray districts. At the Barkamol Avlod children's school in Yunusabad district alone, about 1,000 boys and girls are currently enriching their knowledge in robotics, mechatronics, engineering, mental arithmetic, art, art design, information technology, Java, Scratch and 3D design.
“Schoolchildren from Tashkent region also come to our place and take part in about forty clubs,” said Nargiza Ishankhodjaeva, director of the Barkamol Avlod children's school in Yunusabad district. - Students of our institution take honorable places in various international competitions. One of our recent achievements is that our student Muslima Utkurova took part in an international competition in embroidery in Russia and won first place.
In the children's school "Barkamol Avlod" Yakkasaray district also organized clubs based on the needs and interests of more than 1,000 children. Members of the children's national dance circle "Spring", the circle "Stars of the East" were awarded 1-2-3 places in various international competitions, including in Italy, Russia, Turkey, Azerbaijan and Kazakhstan.
Happily, girls from 6 to 16 years old are interested in national and modern dance, art weaving, embroidery, beadwork, costume design, and boys in circles such as circles, young programmers, robotics, chess, small plastics, ceramics. Students who are eager to learn the language are enjoying their summer vacations in Russian and English language clubs.