Ushbu murojaatlarning 14 tasi joyida ijobiy hal etildi, qolgan 7 tasi o‘rganib chiqish uchun nazoratga olindi.
Qabul davomida fuqarolar tomonidan asosan 1-sinfga qabul va uning tartibi, farzandini o‘qishini bir maktabdan boshqa maktabga ko‘chirish hamda ish bilan taʼminlash kabi masalalarda murojaat qilindi.
Xalq taʼlimi vaziri o‘rinbosari Rustam Karimjonov, shuningdek vazirlik masʼul xodimlari va Toshkent shahar xalq taʼlimi bosh boshqarmasi boshlig‘i hamda tuman rahbarlari qabul davomida fuqarolarning barcha murojaatlariga batafsil javob berdi.

During the public reception held in Tashkent on 25-27 May this year, 21 appeals related to the system of the Ministry of Public Education were studied.
Of these appeals, 14 were resolved positively on the spot, and the remaining 7 were monitored for review.
During the reception, citizens mainly addressed issues such as admission to the 1st grade and its order, the transfer of the child's education from one school to another, as well as employment.
During the reception, Deputy Minister of Public Education Rustam Karimjanov, as well as officials of the Ministry and the head of the Main Department of Public Education of Tashkent and heads of districts responded in detail to all appeals of citizens.