Davlatimiz Rahbarining shu yili 21-22 aprel kunlari Qashqadaryo viloyatiga tashrifi davomida bergan topshiriqlari ijrosini taʼminlash hamda joylarda xalq taʼlimi sohasidagi muammolarni o‘rganish va ularni hal etish maqsadida Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi ishchi guruhi Qashqadaryoda o‘rganishda bo‘lib turibdi.
Dastlab, ishchi guruh yangi tashkil etilgan Ko‘kdala tumanida bo‘lib, tuman xalq taʼlimi bo‘limi uchun tayyorlangan bino hamda 112-maktab va uning yangi qurilgan filialida bo‘ldi.
Viloyat xalq taʼlimi boshqarmasiga qisqa muddatda Ko‘kdala tuman xalq taʼlimi bo‘limiga malakali kadrlarni jalb etish, xodimlar uchun barcha sharoitlarni yaratish ko‘rsatmasi berildi.
Viloyat hokimligi tomonidan yangi barpo etilgan 220 o‘rinli 112-maktab filialida qurilish va jihozlashni nihoyasiga yetkazgan holda yangi o‘quv yilida alohida maktab sifatida faoliyatini yo‘lga qo‘yish belgilab olindi.
Yangi tashkil etilgan Ko‘kdala tumanida 96 ta maktab faoliyat yuritadi va ularda 41 ming nafar o‘quvchi taʼlim oladi.
Yurtboshimizning viloyatga tashrifi davomida bergan topshiriqlari asosida Ko‘kdalada Investitsiya dasturidan tashqari 1 ta 330 o‘rinli yangi maktab, 4 ta maktabga qo‘shimcha o‘quv binosi quriladi hamda 4 ta maktab filiali rekonstruksiya qilinib, zamonaviy qiyofaga keltiriladi. Mazkur ishlar shu yilning o‘zida amalga oshiriladi.

В Кашкадарьинской области проходит обучение рабочая группа во главе с министром народного просвещения Бахтиёром Саидовым по обеспечению выполнения поручений, данных Президентом в ходе его визита в Кашкадарьинскую область 21-22 апреля текущего года, а также по изучению и решению проблем в сфере народного просвещения. образование.
Вначале рабочая группа посетила вновь образованный Кокдалинский район, здание, подготовленное для районного отдела народного образования, а также школу 112 и ее новопостроенный филиал.
Областному отделу народного образования поручено в кратчайшие сроки привлечь в Кокдалинский районный отдел народного образования квалифицированные кадры, создать все условия для сотрудников.
Администрацией области принято решение в новом учебном году завершить строительство и оснащение вновь построенного филиала 112-местной школы №220 отдельной школой.
Во вновь образованном Кокдалинском районе 96 школ, в которых учится 41 тысяча учащихся.
В соответствии с поручением, данным Президентом в ходе визита в область, помимо Инвестиционной программы, в Кокдале будет построена 1 новая школа на 330 мест, 4 дополнительных школьных здания, реконструированы и модернизированы 4 школьных филиала. Эта работа будет проведена в этом году.