Joriy yilning 26 may kuni Xalq taʼlimi vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar, Jismoniy tarbiya va sport, Oliy va o‘rta maxsus taʼlim, Madaniyat, Sog‘liqni saqlash vazirliklari, shuningdek, Yoshlar ittifoqi Markaziy kengashi tomonidan tashkil etilayotgan “Yosh qutqaruvchi” harbiy-sport musobaqasining respublika bosqichiga start berildi.
Mazkur musobaqani o‘tkazishdan asosiy maqsad maktab o‘quvchilarida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, sport musobaqalari orqali yoshlarda o‘z irodasi, kuchi va imkoniyatlariga bo‘lgan ishonchni mustahkamlash, mardlik va vatanparvarlik, ona Vatanga sadoqat tuyg‘ularini kamol toptirish, shuningdek, yoshlar orasidan iqtidorli sportchilarni saralab olishdan iborat.
Shu maqsadda o‘tkazilayotgan mazkur musobaqada har bir hududdan bittadan, jami 14 ta jamoa do‘stona bellashmoqda. Ishtirokchilar bellashuvlarda o‘z qobiliyat va isteʼdodlarini namoyon etmoqda.

26 мая Министерство народного образования, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Министерство физической культуры и спорта, Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство культуры и Министерство здравоохранения, а также Центральный совет начал работу Союз молодежи.
Основной целью конкурса является пропаганда здорового образа жизни среди школьников, укрепление уверенности молодежи в своей воле, силе и способностях посредством спортивных соревнований, воспитание мужества и патриотизма, преданности Родине, а также отбор талантливых спортсмены.
Всего в турнире принимают участие 14 команд, по одной от каждого региона. Участники демонстрируют свои способности и таланты на соревнованиях.