Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidovning xalq taʼlimi tizimidagi muammolarni aniqlash va kelgusi rejalarni tuzish borasidagi hududlardagi oʻrganish ishlari Xorazmning eng olis hududi boʻlgan Tuproqqalʼada davom etdi.
Tumanning eng chekka Hazorasp qishlogʻida joylashgan 400 oʻringa moʻljallangan 12-umumtaʼlim maktabida bugungi kunda 187 nafar bola tahsil oladi.
photo2021-12-0218-57-58.jpg
Pedagoglar jamoasi bilan suhbatda maktabda mavjud muammolar, fan pedagoglariga mavjud ehtiyojlar xususida soʻz bordi hamda taʼlim sifatini oshirish boʻyicha takliflari tinglandi. Maktab olis hududda joylashgani bois oʻquvchilarni boshqa hudud maktablariga olib borish, oʻquvchilarni kasbga yoʻnaltirish boʻyicha takliflar ilgari surildi.
photo2021-12-0218-58-03.jpg
Oʻquvchilarning zamonaviy taʼlim olishlari uchun esa vazir maktabga  elektron doska va 100 dan ortiq darslardan iborat video-kontent sovgʻa qildi.
A.Avloniy nomidagi ilmiy-tadqiqot instituti direktori Ayubxon Radjiyevga maktab oʻqituvchilarining 7 ta asosiy fandan malaka oshirish kurslarini tashkil qilish, maktabga viloyatning eng mahoratli oʻqituvchilarini jalb qilgan holda oʻqituvchilarning malakasini oshirish topshirildi.

Исследование министра народного образования Бахтиёра Саидова в регионах для выявления проблем в системе народного образования и составления планов на будущее продолжилось в Тупраккале, самом отдаленном районе Хорезма.
Сегодня в 12-й общеобразовательной школе на 400 мест в отдаленном поселке Хазарасп учатся 187 детей.
В беседе с педагогическим коллективом обсуждались проблемы школы, потребности учителей естественных наук, выслушивались предложения по улучшению качества образования. В связи с тем, что школа находится в отдаленном районе, поступили предложения отвезти учащихся в школы других районов, направить учащихся в профессию.
Для современного образования школьников министр подарил школе электронную доску и видеоконтент более 100 уроков.
Аюбхону Раджиеву, директору Научно-исследовательского института им. А. Авлони, поручено организовать курсы повышения квалификации учителей по 7 основным предметам, повысить квалификацию учителей с привлечением наиболее квалифицированных педагогов региона.
Включение школы в инвестиционную программу следующего года поставило задачи по капитальному ремонту.