Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov bugun Xorazm viloyati xalq taʼlimi tizimida amalga oshirilayotgan ishlarni oʻrganish maqsadida ushbu hududga bordi.
Tanishish ishlarini Xazorasp tumanidagi 39-umumtaʼlim maktabidan boshladi. Baxtiyor Saidov maktabning bitiruvchi sinf oʻquvchilariga vazir darsini oʻtib berar ekan, ularning kimyo, fizika, biologiya va chet tili boʻyicha bilimlari bilan qiziqib, kelajakda egallamoqchi boʻlgan kasblari haqida fikr almashdi.
Maktab pedagogik jamoasi bilan uchrashuv chogʻida har bir fanni hayotga tatbiq etgan holda oʻrgatish zarurligini qayd etdi hamda maktabga elektron doska va 100 dan ortiq darslardan iborat video-kontent sovgʻa qildi.
“Oʻquvchi har bir fanni nima sababdan oʻrganishi kerakligini tushunishi lozim. Bolaga u yoki bu fan hayotida nima uchun kerakligini tushuntira olsak, unda shu fanga qiziqish uygʻonadi”, — dedi vazir.
Xorazm viloyati Xalq taʼlim boshqarmasi tomonidan vazirga viloyat oʻqituvchi va oʻquvchilarining bilimi darajasini aniqlaydigan Assessment program (APRO) dasturi taqdimot qilindi. Mazkur dastur oʻqituvchilarga bilimidagi boʻshliqlarni oʻz vaqtida aniqlab, oʻz ustida ishlash imkonini berishi maʼqullandi.
856 nafar oʻquvchi tahsil olayotgan, 1987-yilda qurilgan maktab oʻqituvchi va oʻquvchilariga munosib shart-sharoit yaratish maqsadida maktabni 2022-yilgi investitsiya dasturiga kiritib, yangi bino qurib berish taklifi bildirildi.

Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov visited Khorezm region today to study the work being done in the public education system.
He started his acquaintance at the 39th comprehensive school of Khazarasp district. Bakhtiyor Saidov gave a ministerial lesson to the graduating students of the school, interested in their knowledge of chemistry, physics, biology and foreign languages, and exchanged views on their future careers.
During a meeting with the school's teaching staff, he noted the need to teach each subject in practice and donated an electronic whiteboard and video content of more than 100 lessons to the school.
“The student needs to understand why they need to study every subject. If we can explain to a child why he needs this or that science in his life, then he will be interested in this science, ”said the Minister.
The Khorezm Regional Department of Public Education presented to the Minister the Assessment Program (APRO), which determines the level of knowledge of teachers and students in the region. The program was approved to allow teachers to identify gaps in their knowledge in a timely manner and work on themselves.
It was proposed to include the school in the 2022 investment program and build a new building in order to create decent conditions for teachers and students of the school, which was built in 1987 and has 856 students.