Joriy yilning 1-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligida Oʻzbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish Agentligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni”ga bagʻishlangan Antikorrupsion haftalik doirasida “Ochiq eshiklar kuni”da vazirlik rahbariyati, masʼul mutaxassislar hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Tadbir Xalq taʼlimi vazirligi faoliyatining jamoatchilik va fuqarolar oldida ochiqligini taʼminlash hamda jurnalist, blogerlar shuningdek fuqarolarni korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlarga oid savollariga javob berish maqsadida tashkil etildi.
Taʼkidlab oʻtish joizki, xalq taʼlimi tizimida korrupsiyaga oid qonunbuzarlik holatlarini oldini olish va bartaraf etish yoʻnalishida vazirlik tomonidan bir qator tashkiliy va amaliy ishlar amalga oshirilmoqda.
2k2a7129.jpg
Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qator Farmon va Qarorlariga muvofiq Vazirlikning Nazorat-huquqiy Xizmati negizida Korrupsiyaga qarshi kurashish komplayens nazoratini amalga oshirish boʻlimi tashkil qilinib uning asosiy vazifalari sifatida vazirlikda korrupsiyaga qarshi kurash boʻyicha «komplayens-nazorat» (compliance control) tizimini joriy etish va uni takomillashtirish, korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, korrupsion xavf-xatarlarini oʻz vaqtida aniqlash, ularning kelib chiqish sabablarini oʻrganish va bartaraf etish boʻyicha takliflar ishlab chiqish belgilangan.
Oʻtkazilayotgan oʻrganishlar tahlika-tahlillarga (risk-analiz) asoslanib, yaʼni masofadan monitoring qilish mobaynida shubhali holatlar avval tahlil qilinib, aniqlangan holatlar natijalaridan kelib chiqqan holda mutaxassislarni obyektlarga yoʻnaltirish yoʻlga qoʻyilgan.
Vazirlik faoliyatida asosiy eʼtibor moliyaviy xato va kamchiliklarni oldini olish boʻyicha profilaktika chora-tadbirlariga qaratilayotganligi taʼkidlab oʻtildi.
Joriy yildagi 11 oy davomida jami 368,6 mlrd. soʻmlik moliyaviy xato va kamchiliklarning oldi olinishiga va bartaraf etilishiga erishilgan.
Shunga qaramasdan, yil boshidan hozirgi kunga qadar vazirlik tomonidan oʻtkazilgan nazorat tadbirlari natijasida jami 88,0 mlrd. soʻmlik moliyaviy xato-kamchiliklar, shundan 27,5 mlrd. soʻmlik oʻgʻirlik va kamomad aniqlangan.
Misol uchun, joriy yilning noyabr oyida Hisob palatasi birgalikda oʻtkazilgan Andijon viloyatining Andijon shahrida 11,5 mlrd. soʻm, Sirdaryo viloyatining Boyovut tumanida 11,0 mlrd. soʻm hamda ushbu viloyatning Guliston shahrida 4,0 mlrd. soʻm miqdorda byudjet mablagʻlari oʻzlashtirib yuborilgan.
Tarkibida jinoyat alomatlari boʻlgan 159 ta 72,9 mlrd. soʻmlik oʻrganish materiallari huquqiy baho berish va qonuniy choralar koʻrish maqsadida huquq-tartibot organlariga taqdim etildi.
Tadbirda vazirlikning Nazorat-huquqiy xizmati tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar boʻyicha ham batafsil maʼlumot berildi.
Xususan, hozirga qadar sohada aniqlangan yoʻl qoʻyilgan xato va kamchiliklari yuzasidan 243 nafar rahbar xodimlar egallab turgan lavozimlaridan ozod etilgan, 3 ming 415 nafariga nisbatan intizomiy jazo choralari koʻrilgan, 151 ta holat boʻyicha toʻplangan materiallar huquq-tartibot idoralariga yuborilgan.
Oʻtgan davr davomida vazirlik tomonidan 264 ming 41 nafar xodim huquqlari himoya qilinib, 963 nafarining huquqi tiklangan boʻlsa, 188 ta holatda boshqa davlat organlari tomonidan faoliyatga noqonuniy aralashuv va tekshiruvlarning oldi olingan.
Shuningdek, vazirlik tomonidan amalga oshirilgan tahlillar natijasida Xalq taʼlimi tizimidagi faoliyat jarayonlarini ochiqligini taʼminlash boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirildi.
“Ochiq eshiklar kuni” doirasida ommaviy axborot vositalari xodimlari oʻzlarini qiziqtirgan savollarga soha vakillari tomonidan batafsil javob oldi.
Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan Davlat byudjetidan ajratilayotgan mablagʻlarni samarali ishlatilishini taʼminlash, tizimdagi koorupsion xavf-xatarlar, moliyaviy xato va kamchiliklarni aniqlash, bartaraf etish va ularni oldini olish yuzasidan ishlar davom ettiriladi.

On December 1, the Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan organized an "Open Day" in the framework of the Anti-Corruption Week dedicated to "December 9 - International Anti-Corruption Day". staff attended.
The event was organized to ensure the openness of the Ministry of Public Education to the public and citizens, as well as to answer questions from journalists, bloggers and citizens about the work being done to combat corruption.
It should be noted that the ministry is carrying out a number of organizational and practical measures to prevent and eliminate corruption in the public education system.
In particular, in accordance with a number of decrees and resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan on the basis of the Control and Legal Service of the Ministry established a department for compliance control to combat corruption. , the formation of an intolerant attitude to corruption, the timely identification of corruption risks, the study of their causes and the development of proposals for their elimination.
The research is based on risk analysis, ie during remote monitoring, suspicious cases are first analyzed, and based on the results of the identified cases, experts are directed to the objects.
photo2021-12-0115-13-50.jpg
It was noted that the main focus of the ministry's activities is on preventive measures to prevent financial errors and shortcomings.
For 11 months of this year, a total of 368.6 billion. UZS financial errors and shortcomings were prevented and eliminated.
Nevertheless, as a result of control measures carried out by the ministry since the beginning of the year, a total of 88.0 bln. UZS, including 27.5 bln. soums of theft and deficit.
For example, in November of this year, the Accounts Chamber held a joint meeting in Andijan, Andijan region. soums, in Boyovut district of Syrdarya region - 11.0 bln. soums and 4.0 bln. soums in Gulistan. UZS budget funds were disbursed.
159 72.9 billion soums with criminal elements. The study materials were submitted to law enforcement agencies for legal assessment and legal action.
The event also provided detailed information on the work carried out by the Control and Legal Service of the Ministry to combat corruption.
In particular, 243 executives have been fired, 3,415 have been disciplined, and 151 cases have been reported to law enforcement agencies.
Over the past period, the ministry has protected the rights of 264,041 employees, restored the rights of 963, and in 188 cases prevented illegal interference and inspections in the activities of other government agencies.
He also briefed on the work carried out by the Ministry to ensure the transparency of the public education system.
As part of the "Open Day", media representatives received detailed answers to their questions from industry representatives.
The Ministry of Public Education will continue to work to ensure the effective use of funds allocated from the state budget, to identify, eliminate and prevent corruption risks, financial errors and shortcomings in the system.