Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov kecha ijtimoiy tarmoqda eʼlon qilingan “Qashqadaryo viloyati Qarshi tumanidagi 68-maktab ogʻir ahvolda” degan maqoladagi vaziyatni oʻrganish uchun bugun mazkur maktabda boʻldi.
Oʻrganish natijasida bugun 338 nafar oʻquvchi tahsil oladigan mazkur maktab 1985-yilda qurilgan boʻlib, maktabning ahvoli haqiqatdan ham talabga javob bermasligi maʼlum boʻldi.
Holatni oʻrganar ekan Baxtiyor Saidov maktabni kelgusi yil investitsiya dasturiga kiritish yuzasidan tegishli masʼullarga koʻrsatma berdi. Shuningdek bugungi kunda Qarshi tuman xalq taʼlimi boshqarmasi lavozimi vakant boʻlgani bois, mazkur lavozimga nomzodlarni koʻrib chiqish boʻyicha koʻrsatma berdi.
Maktabga ishchi tashrif davomida vazir maktab pedagoglari bilan suhbatda boʻldi.
“Maktabingizni investitsiya dasturiga kiritib, holatini imkon boricha tez fursatlarda yaxshilab berishga harakat qilamiz. Bugun sizlardan soʻraydigan narsam, oʻzingiz taʼlim va tarbiya berayotgan oʻquvchilar orqali oilalarga maʼnaviyat va maʼrifat olib kirishingiz kerak. Har bir bola orqali biz jamiyatga maʼrifat ulasha olishimiz kerak. Shunda oldimizga qoʻyilgan maqsadga erishamiz”, — deydi vazir.
Shundan soʻng vazir sinf xonalarga kirib oʻquvchilarga vazir darsini oʻtib berdi. Dars davomida oʻquvchilarga oʻzlari uchun yorqin kelajak yaratishga bugundan harakat qilishlari zarurligini uqtirdi:
“Yaxshi kasb egasi boʻlish uchun bugundan oʻz ustingizda ishlashingiz lozim. Bugun mehnat qilsangiz, oʻqisangiz oʻz ustingizda ishlasangiz ertaga albatta yuksak marralarni zabt etasiz”, — dedi Baxtiyor Saidov.

Министр народного образования Бахтиёр Саидов сегодня посетил школу, чтобы ознакомиться с ситуацией в статье «Школа № 68 Каршинского района Кашкадарьинской области находится в критическом состоянии», опубликованной вчера в социальных сетях.
Исследование показало, что школа, в которой в настоящее время учатся 338 учеников, была построена в 1985 году и состояние школы не соответствует спросу.
Изучив ситуацию, Бахтиёр Саидов поручил соответствующим лицам включить школу в инвестиционную программу в следующем году. Он также поручил рассмотреть кандидатуры на должность, так как на сегодняшний день должность отдела народного образования Каршинского района вакантна.
В ходе рабочего визита в школу Министр побеседовал со школьными учителями.
«Мы постараемся как можно скорее улучшить ваше состояние, включив вашу школу в инвестиционную программу. Сегодня я прошу вас, чтобы вы несли духовность и просвещение семьям через учеников, которых вы обучаете и воспитываете. Через каждого ребенка мы должны иметь возможность делиться просветлением с сообществом. Тогда мы добьемся своей цели», — сказал он.
Затем министр вошел в классы и дал министру урок для студентов. Во время урока он напомнил ученикам, что они должны работать сегодня, чтобы создать себе светлое будущее:
«Чтобы быть хорошим профессионалом, нужно сегодня работать над собой. Если ты сегодня работаешь, учишься и работаешь над собой, то завтра ты обязательно добьешься больших успехов», — сказал Бахтиёр Саидов.