XALQ TAʼLIMI VAZIRI SIRDARYO VILOYATIDAGI MAKTABLAR BILAN YAQINDAN TANISHDI
Joriy yilning 16-dekabr kuni Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov Sirdaryo viloyati, Xovos tumanidagi 12- hamda 26-maktabida boʻldi.
Baxtiyor Saidov 12-maktabda oʻquvchilarga yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishar ekan, oʻqituvchilar bilan taʼlim sifatini koʻtarish boʻyicha fikr almashdi. Har bir oʻquvchi qalbiga ilm-fan ziyosini singdirib, ularni el-yurtga munosib insonlar etib tarbiyalash pedagoglarning asosiy burchi ekanligini alohida taʼkidladi. Shuningdek, oʻqituvchilarning jamiyatdagi nufuzini, bolalarni kasbga yoʻnaltirish mahoratini oshirish masalalari, bolalarni komil inson sifatida tarbiyalashda oʻqituvchilarning masʼuliyati haqida mulohazalar bildirildi.
photo2021-12-1619-09-06.jpg
Maktab oʻquvchilari bilan yaqindan suhbatlashib, ularning qiziqishlarini soʻradi. Taʼlim muassasasida kompyuter sinfi tashkil etilib, oynai jahon sovgʻa qilinishi hamda maktabni 2023-yil investitsiya dasturiga kiritish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
photo2021-12-1619-09-00.jpg
Soʻngra vazir 26-maktabda boʻlib, sinfxonalarni koʻzdan kechirdi. Ayrim fan kabinetlari taʼmirtalab boʻlgani bois maktabni 2022-yilda maktabni taʼmirlash zaruratini qayd etdi. Taʼmir vaqtida esa oʻquvchilar taʼlim olishini taʼminlash maqsadida vaqtincha ularni boshqa maktab yoki binolarga koʻchirish yuzasidan mahalliy hokimlik bilan fikr almashdi.
photo2021-12-1619-16-47.jpg
Baxtiyor Saidov Sirdaryo maktablari bilan yaqindan tanishar ekan, oʻqituvchilarning bilim saviyasi va malakasi oshirish, 7 kompetensiya boʻyicha bilimlarini baholash, taʼlim sifat-samaradorligini oshirishga alohida eʼtibor qaratish lozimligini taʼkidladi.

On December 16, Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov visited schools 12 and 26 in Khavas district, Syrdarya region.
Bakhtiyor Saidov got acquainted with the conditions created for students in the 12th school and exchanged views with teachers on improving the quality of education. He emphasized that the main task of educators is to instill in the hearts of every student the knowledge of science and bring them up as worthy people of the country. They also commented on the prestige of teachers in society, the issues of improving the skills of vocational guidance of children, the responsibility of teachers in raising children as full-fledged human beings.
He spoke closely with the school students and asked about their interests. A computer class has been set up at the school, and instructions have been given to donate glass to the world and to include the school in the 2023 investment program.
The minister then visited School 26 and inspected the classrooms. He noted the need to renovate the school in 2022 as some science classrooms have been renovated. During the renovations, they exchanged views with the local government on the temporary relocation of students to other schools or buildings to ensure their education.
While getting acquainted with the schools of Syrdarya, Bakhtiyor Saidov stressed the need to improve the level of knowledge and skills of teachers, assess their knowledge in 7 competencies, pay special attention to improving the quality and effectiveness of education.