XALQ TAʼLIMI VAZIRI SIRDARYO VILOYATIDAGI MAKTABLAR BILAN YAQINDAN TANISHDI
Joriy yilning 16-dekabr kuni Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov Sirdaryo viloyati, Xovos tumanidagi 12- hamda 26-maktabida boʻldi.
Baxtiyor Saidov 12-maktabda oʻquvchilarga yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishar ekan, oʻqituvchilar bilan taʼlim sifatini koʻtarish boʻyicha fikr almashdi. Har bir oʻquvchi qalbiga ilm-fan ziyosini singdirib, ularni el-yurtga munosib insonlar etib tarbiyalash pedagoglarning asosiy burchi ekanligini alohida taʼkidladi. Shuningdek, oʻqituvchilarning jamiyatdagi nufuzini, bolalarni kasbga yoʻnaltirish mahoratini oshirish masalalari, bolalarni komil inson sifatida tarbiyalashda oʻqituvchilarning masʼuliyati haqida mulohazalar bildirildi.
photo2021-12-1619-09-06.jpg
Maktab oʻquvchilari bilan yaqindan suhbatlashib, ularning qiziqishlarini soʻradi. Taʼlim muassasasida kompyuter sinfi tashkil etilib, oynai jahon sovgʻa qilinishi hamda maktabni 2023-yil investitsiya dasturiga kiritish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
photo2021-12-1619-09-00.jpg
Soʻngra vazir 26-maktabda boʻlib, sinfxonalarni koʻzdan kechirdi. Ayrim fan kabinetlari taʼmirtalab boʻlgani bois maktabni 2022-yilda maktabni taʼmirlash zaruratini qayd etdi. Taʼmir vaqtida esa oʻquvchilar taʼlim olishini taʼminlash maqsadida vaqtincha ularni boshqa maktab yoki binolarga koʻchirish yuzasidan mahalliy hokimlik bilan fikr almashdi.
photo2021-12-1619-16-47.jpg
Baxtiyor Saidov Sirdaryo maktablari bilan yaqindan tanishar ekan, oʻqituvchilarning bilim saviyasi va malakasi oshirish, 7 kompetensiya boʻyicha bilimlarini baholash, taʼlim sifat-samaradorligini oshirishga alohida eʼtibor qaratish lozimligini taʼkidladi.

МИНИСТР ОБРАЗОВАНИЯ ОЗНАКОМИЛСЯ СО ШКОЛАМИ СЫРДАРЬИНСКОЙ ОБЛАСТИ
16 декабря министр народного образования Бахтиёр Саидов посетил школы 12 и 26 Хавасского района Сырдарьинской области.
Бахтиёр Саидов ознакомился с условиями, созданными для учащихся 12-й школы, и обменялся мнениями с учителями по повышению качества образования. Он подчеркнул, что главная задача педагогов – вселить в сердца каждого школьника знания науки и воспитать из них достойных людей страны. Также были затронуты престиж педагогов в обществе, вопросы повышения квалификации профориентации детей, ответственность педагогов в воспитании детей полноценными людьми.
photo2021-12-1619-09-06.jpg
Он близко поговорил со школьниками и расспросил об их интересах. В школе создан компьютерный класс, даны указания пожертвовать стекло миру и включить школу в инвестиционную программу 2023 года.
photo2021-12-1619-09-00.jpg
Затем министр посетил школу 26 и осмотрел классы. Он отметил необходимость ремонта школы в 2022 году, поскольку были отремонтированы некоторые кабинеты естественных наук. Во время ремонта они обменялись мнениями с местным самоуправлением о временном переводе учащихся в другие школы или здания для обеспечения их образования.
photo2021-12-1619-16-47.jpg
Знакомясь со школами Сырдарьи, Бахтиёр Саидов подчеркнул необходимость повышения уровня знаний и навыков учителей, оценки их знаний по 7 компетенциям, уделения особого внимания повышению качества и эффективности образования.