Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari Sharof Rashidov va Zarbdor tumanlaridagi taʼlim muassalari faoliyati bilan tanishdi.
Dastlab, Sharof Rashidov tumanidagi 36-maktabda bo‘lib, o‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, qizlarni tikuvchilikka o‘rgatish xonasi bilan tanishdi, 11-sinf bitiruvchilari bilan maktabni tamomlash arafasida kelajak rejalari haqida muloqot qildi.
Bitiruvchilarga katta hayotda omad tilab, kasblarni to‘g‘ri tanlash muhimligi, bu shunchaki qiziqish, yoki orzu-xavas emas, o‘sha kasbning istiqboli, hayotning farovonligini taʼminlashga kafolat bo‘lishini misollar bilan tushuntirib berdi. 4 nafar muvaffaqiyatga erishgan o‘quvchiga noutbuk, maktabga esa televizor taqdim etildi.
Keyingi manzil Zarbdor tumanidagi 25-sonli maktab bo‘lib, o‘quvchilarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Ayni vaqtda 210 o‘ringa mo‘ljallangan maktabda qariyb 500 nafar o‘quvchi 2 navbatda taʼlim olmoqda, kelgusida aholi o‘sishini inobatga olib, qo‘shimcha o‘quv binosi qurish uchun 2023 yilgi Investitsiya dasturiga taklif kiritiladigan bo‘ldi.
Mazkur maktabda ham bitiruvchilar bilan muloqot qilinib, savol-javoblarda faol qatnashgan 2 nafar o‘quvchiga noutbuk taqdim etildi.
Shuningdek, Zarbdor tumanida joylashgan 1-va 2-sonli alohida taʼlimga ehtiyojlari mavjud bolalar uchun mo‘ljallangan maktab-internatlarida bo‘lib, o‘quvchilarga taʼlim olish va kasb o‘rganishlari uchun yaratilgan sharoitlar eʼtirof etildi.

Должностные лица Министерства народного образования ознакомились с деятельностью образовательных учреждений Шароф Рашидовского и Зарбдорского районов.
Вначале Шароф Рашидов посетил школу №36 района, ознакомился с проводимой работой по направлению учащихся к профессии, комнатой для обучения девочек шитью, пообщался с выпускницами 11-х классов о планах на будущее накануне выпуска.
Он пожелал выпускникам удачи в жизни и на примерах объяснил важность выбора правильной профессии, что это не просто интерес или мечта, а будущее профессии, залог жизненного благополучия. Четверо успешных учеников получили ноутбуки, а школа получила телевизор.
Следующим адресом стала школа №25 Зарбдорского района, где учащиеся ознакомились с созданными условиями. В настоящее время в школе на 210 мест обучается около 500 учащихся в две смены, а в дальнейшем с учетом роста населения в Инвестиционную программу на 2023 год будет внесено предложение по строительству дополнительного учебного корпуса.
Школа также пообщалась с выпускниками и подарила ноутбуки 2 ученикам, которые активно участвовали в вопросах и ответах.
Он также посетил школы-интернаты для детей с особыми образовательными потребностями №1 и 2 Зарбдорского района, где были отмечены созданные условия для обучения учащихся и освоения профессии.
Педагогами данного учебного заведения была подчеркнута важность обучения детей адаптации в обществе, поиску достойного места среди сверстников посредством инклюзивного образования. Два интерната были обеспечены телевизорами.