Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari Sharof Rashidov va Zarbdor tumanlaridagi taʼlim muassalari faoliyati bilan tanishdi.
Dastlab, Sharof Rashidov tumanidagi 36-maktabda bo‘lib, o‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, qizlarni tikuvchilikka o‘rgatish xonasi bilan tanishdi, 11-sinf bitiruvchilari bilan maktabni tamomlash arafasida kelajak rejalari haqida muloqot qildi.
Bitiruvchilarga katta hayotda omad tilab, kasblarni to‘g‘ri tanlash muhimligi, bu shunchaki qiziqish, yoki orzu-xavas emas, o‘sha kasbning istiqboli, hayotning farovonligini taʼminlashga kafolat bo‘lishini misollar bilan tushuntirib berdi. 4 nafar muvaffaqiyatga erishgan o‘quvchiga noutbuk, maktabga esa televizor taqdim etildi.
Keyingi manzil Zarbdor tumanidagi 25-sonli maktab bo‘lib, o‘quvchilarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Ayni vaqtda 210 o‘ringa mo‘ljallangan maktabda qariyb 500 nafar o‘quvchi 2 navbatda taʼlim olmoqda, kelgusida aholi o‘sishini inobatga olib, qo‘shimcha o‘quv binosi qurish uchun 2023 yilgi Investitsiya dasturiga taklif kiritiladigan bo‘ldi.
Mazkur maktabda ham bitiruvchilar bilan muloqot qilinib, savol-javoblarda faol qatnashgan 2 nafar o‘quvchiga noutbuk taqdim etildi.
Shuningdek, Zarbdor tumanida joylashgan 1-va 2-sonli alohida taʼlimga ehtiyojlari mavjud bolalar uchun mo‘ljallangan maktab-internatlarida bo‘lib, o‘quvchilarga taʼlim olish va kasb o‘rganishlari uchun yaratilgan sharoitlar eʼtirof etildi.

Officials of the Ministry of Public Education got acquainted with the activities of educational institutions in Sharof Rashidov and Zarbdor districts.
Initially, Sharof Rashidov visited school No. 36 in the district, got acquainted with the work being done to direct students to the profession, the room for teaching girls to sew, talked with 11th grade graduates about future plans on the eve of graduation.
He wished the graduates good luck in life and explained with examples the importance of choosing the right profession, that it is not just an interest or a dream, but the future of the profession, a guarantee of well-being in life. Four successful students received laptops and the school received a TV set.
The next address was school No. 25 in Zarbdor district, where students got acquainted with the conditions created. Currently, the 210-seat school has about 500 students studying in two shifts, and in the future, taking into account population growth, a proposal will be submitted to the Investment Program for 2023 to build an additional educational building.
At this school, the graduates were also presented with laptops to 2 students who actively participated in the questions and answers.
He also visited the boarding schools for children with special educational needs No. 1 and 2 in Zarbdor district, where the conditions created for students to study and learn a profession were recognized.
Teachers of this educational institution were stressed the importance of teaching children to adapt to society, to find a worthy place among their peers through inclusive education. Two boarding schools were provided with televisions.