Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari Samarqand viloyatidagi o‘rganishlar davomida tuman va shahar xalq taʼlimi bo‘limi mudirlari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda joriy yilning birinchi yarim yilligi va yil yakuniga qadar xalq taʼlimi sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning natijadorligi muhokama etildi.
Dastlab, Davlatimiz rahbari tomonidan imzolangan 2022-2026 yillarda xalq taʼlimi sohasini rivojlantirish bo‘yicha milliy dastur va uning ijrosiga qaratilgan Farmon hamda Qarorning mazmun-mohiyati, unda belgilangan vazifalar haqida atroflicha maʼlumot berildi.
Shuningdek, taʼlim sifatini yaxshilash, pedagoglarning kasbiy mahoratini oshirish, yangi metodikalar asosida o‘qitish, xorijiy tajribalarni inobatga olgan holda darsliklarning yangi avlodini yaratish, o‘qituvchilarning jamiyatdagi mavqeini yana-da mustahkamlash, maktab rahbarlarining vakolatlarini kengaytirish, taʼlim muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga oid vazifalar tushuntirildi.
Tuman va shahar xalq taʼlimi bo‘limi mudirlarining shaxsiy javobgarligi, islohotlarni maktablargacha yetib borishi va natijadorligini taʼminlashda masʼuliyati belgilab berildi.
Uchrashuvda xalq taʼlimi muassasalaridagi muammolarni hal etishga qaratilgan hududiy dasturlar ijrosi tanqidiy muhokama etildi. Tuman va shahar hokimlari, sektor rahbarlari, xalq deputatlari hududiy Kengashlari bilan hududiy dasturga kiritilgan har bir vazifani o‘z vaqtida bajarilishini taʼminlashi zarurligi taʼkidlandi.
Shu bilan birga, o‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish, maktab bitiruvchilarini maʼnaviy yetuk avlod etib tarbiyalashda o‘qituvchilarning masʼuliyati, ertangi kelajak, mamlakat taqdiri o‘qituvchilar qo‘lida ekanligi tushuntirildi.
Muloqot yakunida tuman va shahar xalq taʼlimi bo‘limi mudirlarining 2022 yilda amalga oshiradigan vazifalari bo‘yicha axboroti hamda sohani rivojlantirishga oid takliflari tinglandi.

ТЕРРИТОРИАЛЬНЫЕ УПРАВЛЕНИЯ НАРОДНОГО ОБРАЗОВАНИЯ ПРОАНАЛИЗИРОВАЛИ ЭФФЕКТИВНОСТЬ РЕФОРМ В СФЕРЕ ОБРАЗОВАНИЯ
20 май 2022 год
В ходе учения в Самаркандской области представители Министерства народного образования встретились с руководителями районных и городских отделов народного образования.
На совещании обсуждалась эффективность реформ в сфере народного образования в первом полугодии текущего года и по итогам года.
photo2022-05-2010-32-03.jpg
Сначала была представлена ​​подробная информация о содержании Национальной программы развития народного образования на 2022-2026 годы и Указа и Постановления о ее реализации, подписанных Президентом.
Ставятся задачи по повышению качества образования, повышению профессионального мастерства учителей, обучению на основе новых методик, созданию учебников нового поколения на основе зарубежного опыта, дальнейшему укреплению статуса учителей в обществе, расширению полномочий руководителей школ. , укрепление материально-технической базы образовательных учреждений.
Персональная ответственность руководителей районных и городских отделов народного образования, ответственность за обеспечение эффективности реформ в школах.
photo2022-05-2010-32-02.jpg
На совещании критически обсуждалась реализация региональных программ, направленных на решение проблем в учреждениях народного образования. Отмечено, что районные и городские хокимы, руководители секторов, областные Кенгаши народных депутатов должны обеспечить своевременную реализацию каждой из задач, включенных в областную программу.
При этом разъяснялось, что ответственность учителей в направлении учащихся к профессии, в воспитании выпускников школ как духовно зрелого поколения, будущее страны, судьба страны находится в руках учителей.
photo2022-05-2010-32-01.jpg
В завершение встречи руководители районных и городских отделов народного образования были проинформированы о задачах, которые предстоит выполнить в 2022 году, а также предложениях по развитию отрасли.