Yoshlar bandligi va tadbirkorligini kengaytirishga qaratilgan 10 mln. dollarlik beg‘araz grant mablag‘lari doirasida xalqaro loyihani amalga oshirish jarayoni boshlandi.
Xalq taʼlimi vazirligi AQSHning xalqaro taraqqiyot agentligi USAID bilan hamkorlikda amalga oshirayotgan umumtaʼlim maktab o‘quvchilarining moliyaviy savodxonligini oshirish, tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan loyiha tajriba-sinov tariqasida Farg‘ona viloyatida o‘z ishini boshladi.
Loyihaga ko‘ra umumtaʼlim maktablarida o‘tiladigan "Iqtisodiy bilim asoslari", "Tadbirkorlik asoslari" darslarining o‘tilish jarayoni tahlil qilinib, yangi standart, o‘quv dastur, metodik qo‘llanmalar ishlab chiqish hamda amaliyotga tatbiq etish, o‘quvchilarga istiqbolli kasblarni egallashi uchun poydevor bo‘ladigan bilim va ko‘nikmalar berib borish kabi qator ishlarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga 8-11-sinf o‘quvchilarining qiziqishlari tanlov asosida o‘rganiladi va o‘tkazilgan tahlillar asosida ularning kasbiy moyilligi bo‘yicha kelgusida kasbga yo‘naltirish ishlari izchil olib boriladi.
Mazkur loyihalar orqali o‘quvchi-yoshlarda moliyaviy savodxonlik va tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda maktab davridan kasb-hunarga bo‘lgan qiziqishlarini oshirish uchun zamin yaratiladi.

10 миллионов на расширение занятости молодежи и предпринимательства Начат процесс реализации международного проекта в рамках безгрантового гранта в размере 1 млрд долларов.
Министерство народного образования в партнерстве с Агентством США по международному развитию (USAID) запустило пилотный проект в Ферганской области по повышению финансовой грамотности и предпринимательских навыков учащихся средних школ.
Проект анализирует процесс преподавания «Основ экономики» и «Основ предпринимательства» в общеобразовательных школах, разрабатывает и внедряет новые стандарты, учебные планы, пособия, обеспечивает учащихся знаниями и навыками, которые станут основой для будущей карьеры. будет осуществляться.
При этом интересы учащихся 8-11 классов будут изучаться на конкурсной основе, и на основе анализа будет осуществляться будущая профориентационная работа по их профессиональной ориентации.
Эти проекты заложат основу для развития финансовой грамотности и предпринимательских навыков у школьников и повысят их интерес к профессии со школьного возраста.