Xalq taʼlimi tizimidagi muammolarni “maktabbay” o‘rganish va sohadagi islohotlarni pedagoglarga yetkazish maqsadida Farg‘ona viloyatida bo‘lib turgan Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari bugun oltiariqlik pedagoglar bilan uchrashdi. Xususan, tumandagi 1-maktabda bo‘lib, o‘quvchilar uchun yaratilgan sharoit va mavjud muammolar o‘rganildi.
Ayni vaqtda ushbu maktabda 2400 nafardan ziyod o‘quvchi ikki navbatda taʼlim olmoqda. Tuman hokimligi bilan birgalikda yangi o‘quv yiliga qadar maktabda qo‘shimcha o‘quvchi o‘rni yaratishga kelishib olindi.
Pedagoglar bilan muloqotda esa kuni kecha Prezidentimiz tomonidan imzolangan kelgusi 5 yilda xalq taʼlimi sohasini rivojlantirish milliy dasturini amalga oshirishga oid Farmon va Qarorlarining ahamiyati haqida suhbatlashildi.
Shuningdek, o‘quvchilarni maʼnaviy yetuk inson qilib tarbiyalashda o‘qituvchilar masʼuliyati, mamlakat taraqqiyoti pedagoglarga bog‘liq ekanligi, kasb-hunarga yo‘naltirishda 5-6 ta kasb bilan chegaralanmasdan, o‘quvchilarni ko‘proq kasblar bilan tanishtirish zarurligi taʼkidlandi. Shundagina bitiruvchilar farovon hayotga erishib, Oltiariq tumani, qolaversa Farg‘ona viloyati va mamlakatimiz taraqqiy etishi haqida tushuncha berildi.

Должностные лица Министерства народного образования, находящиеся в Ферганской области, сегодня встретились с шестилетними учителями, чтобы изучить проблемы в системе народного образования «безшкольное» и проинформировать педагогов о реформах в сфере. В частности, он посетил 1-ю школу района и изучил условия, созданные для учащихся, и существующие проблемы.
В настоящее время в школе в две смены обучается более 2400 учеников. С администрацией района согласовано создание дополнительных ученических мест в школе до нового учебного года.
В ходе беседы с педагогами обсудили важность подписанных вчера Президентом Указов и Постановлений о реализации Национальной программы развития народного образования на ближайшие 5 лет.
Также было отмечено, что ответственность учителей в воспитании учащихся как духовно зрелых людей, от учителей зависит развитие страны, необходимость приобщения учащихся к большему количеству профессий, не ограничиваясь 5-6 профессиями. Только тогда выпускники достигли благополучной жизни и получили представление о развитии Алтыарыкского района, а также Ферганской области и нашей страны.
В завершение беседы Атам Юлдашев и Фатима Юлдашева, два опытных педагога, много лет работающие в школе, получили в подарок ноутбуки.