“2022–2026 yillarda xalq taʼlimini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”gi yangi Farmonga ko‘ra, umumtaʼlim fanlari bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga quyidagi tartibda har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanadi:
✅ xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga –ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida;
✅ xalqaro standartlar talablariga javob beradigan milliy baholash tizimida olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida.
Bunda, milliy baholash tizimining xalqaro standartlar talablariga javob berishi vakolatli xalqaro tashkilotlar tomonidan tasdiqlangan bo‘lishi lozim;
✅ Davlat test markazining mazkur bandning to‘rtinchi xatboshida ko‘rsatilmagan milliy test tizimida olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida.
Bunda, 2025 yil 1 yanvarga qadar chet tili fanidan kamida S1 darajadagi milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik ustama 50 foiz miqdorida to‘lanadi;
pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama – umumtaʼlim fanlari bo‘yicha sertifikat amal qilish muddati davomida, lekin uch yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt mobaynida to‘lanadi;
umumtaʼlim fanlari bo‘yicha bir nechta sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama yuqoriroq foiz ustama olish huquqini beruvchi sertifikat bo‘yicha to‘lanadi.
Xalq taʼlimi vazirligi rasmiy veb-saytida har yili 1 avgustga qadar milliy baholash tizimiga muvofiq bo‘lishi lozim bo‘lgan xalqaro standartlar ro‘yxati, taʼlim sohasida xizmat ko‘rsatuvchi vakolatli xalqaro tashkilotlar ro‘yxati hamda xalqaro tan olingan va milliy baholash tizimida berilgan sertifikatlar (ularning kombinatsiyasi) ro‘yxatini hamda har oylik ustama olish uchun ularning tegishli darajalarini eʼlon qilib boradi.

УЧИТЕЛЯ, КОТОРЫЕ ПОЛУЧАТ МЕЖДУНАРОДНЫЙ ИЛИ НАЦИОНАЛЬНЫЙ СЕРТИФИКАТ ПО СВОЕМУ ПРЕДМЕТУ, СМОГУТ ПОЛУЧИТЬ ДО 50% НАДБАВКИ
12 май 2022 год
Согласно новому Постановлению «Об утверждении Национальной программы развития народного образования на 2022-2026 годы» учителям, имеющим соответствующий уровень аттестата общего образования, выплачивается дополнительная ежемесячная премия в следующем порядке:
✅ преподаватели с сертификатами международного образца - в размере 50% от их тарифной ставки;
✅ для ППС, имеющих сертификат, полученный в национальной системе оценивания, соответствующий требованиям международных стандартов, - в размере 50 процентов от их тарифной ставки.
При этом соответствие национальной системы оценки требованиям международных стандартов должно быть подтверждено компетентными международными организациями;
✅ Для ППС, имеющих сертификат, полученный в национальной системе тестирования Государственного центра тестирования, не указанных в абзаце четвертом настоящего пункта, - в размере 20% от их тарифной ставки.
При этом до 1 января 2025 года учителям, имеющим национальный аттестат не ниже уровня S1 по иностранному языку, будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 50 процентов;
ежемесячная дополнительная премия педагогическим работникам выплачивается за период действия аттестата об общем образовании, но не более трех лет;
Учителям, имеющим несколько аттестатов общего образования, выплачивается ежемесячное пособие по аттестату, дающему им право на получение более высокой процентной ставки.
На официальном сайте Министерства народного образования перечислены международные стандарты, которым должна соответствовать национальная система оценивания до 1 августа каждого года, список компетентных международных организаций, оказывающих услуги в сфере образования, а также список выданных сертификатов международного образца. по национальной системе оценивания объявляет свои соответствующие уровни для получения.
✅ Также с 1 сентября 2022 года в 1,2 раза будет увеличена заработная плата сотрудников библиотек общего среднего образования и «Детских библиотек» в системе Министерства народного образования.