MAKTABLAR XALQ TA’LIMI YO‘NALISHIDAGI BOSMA NASHRLAR BILAN TA’MINLANADI - PREZIDENT FARMONI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining  2022–2026 yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risidagi farmoni bilan tasdiqlangan Milliy dasturga muvofiq mahalliy hokimliklar maktablarni faqat xalq ta’limi yo‘nalishidagi bosma nashrlar bilan ta’minlashlari yuklatildi.
Xususan, har bir maktab “Ma’rifat”, “Uchitel Uzbekistana”, “Tong yulduzi”, “Klass!” gazetalari, “Xalq ta’limi”, “Til va adabiyot ta’limi”, “Boshlang‘ich ta’lim”, “Gʻuncha”, “Gulxan” jurnallari bilan obuna uchun ajratilgan mablag‘lar doirasida ta’minlanadi.
Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad, mamlakatimizda va xalq ta’limi tizimida olib borilayotgan islohotlar, sohada joriy qilinayotgan yangiliklardan o‘qituvchi-pedagoglarni bevosita bosma nashrlar orqali xabardor qilib borish, shuningdek, o‘quvchilarning bilimi va tafakkurini oshirishga, ma’naviy-intellektual salohiyati, dunyoqarashini yuksaltirishga mo‘ljallangan bolalar nashrlari orqali esa o‘quvchi-yoshlarning darsdan tashqari bo‘sh vaqtlarida o‘qishlarini tashkil etgan holda kitobxonlik madaniyatini shakllantirishga ko‘maklashib borishdan iboratdir.

ШКОЛЫ БУДУТ ОБЕСПЕЧЕНЫ ПЕЧАТНЫМИ ИЗДАНИЯМИ НАРОДНОГО ОБРАЗОВАНИЯ - УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА
В соответствии с Национальной программой, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан об утверждении Национальной программы развития народного образования на 2022-2026 годы, органам местного самоуправления поручено обеспечить школы изданиями в области народного образования. образование.
В частности, каждая школа получит «Ма'рифат», «Учитель Узбекистана», «Тонг Йулдузи», «Класс!» Газеты, журналы «Народное просвещение», «Языково-литературное образование», «Начальное образование», «Гунча», «Гюльхан» предоставляются в пределах средств, выделенных на подписку.
Основной целью этого является информирование педагогов о реформах в стране и системе народного образования, последних нововведениях в сфере через печатные СМИ, а также детские издания, направленные на повышение знаний и мышления учащихся, повышение их духовного и интеллектуальный потенциал - способствовать формированию культуры чтения путем организации внеурочной деятельности молодежи.