Xalq taʼlimi vazirligi AQSHning Oʻzbekistondagi elchixonasi hamda Xalqaro taʼlim boʻyicha Amerika Kengashlari (American Councils) bilan birgalikda 20-sentyabrdan 2-oktyabrga qadar Trenerlarni tayyorlash instituti treningini amalga oshirdi.
Treningda 200 dan ortiq asosiy oʻqituvchi-trener va eng malakali hududiy kasbdosh mentorlar ishtirok etdi. Treninglar 7 nafar TESOL instruktorlari, 4 nafar Jorj Meyson Universiteti instruktori hamda ESN: Coaches Program dasturining 7 nafar amerikalik trener tomonidan oʻtkazildi.
2-oktyabr kuni Daniel Hill mehmonxonasida mazkur treninglarning rasmiy yopilish marosimi oʻtkazildi va unda TESOL Core Certificate Program kursini va Jorj Meyson Universitetining Teaching English Through English kursini muvaffaqiyatli tamomlagan oʻqituvchilarga sertifikatlar topshirildi.
Avvalroq, iyun-iyul oylarida Xalq taʼlimi vazirligining xorijiy hamkorlar bilan birgalikda amalga oshirilayotgan English Speaking Nation dasturi doirasida respublikamiz boʻylab 266 nafar ingliz tili oʻqituvchilari uchun TESOL Core Certificate Program (TESOL sertifikatlash dasturi) amalga oshirilgan edi. Mazkur dasturlar ingliz tili oʻqituvchilari uchun malaka oshirish intensiv kurslarini anglatadi. Endilikda oʻqituvchilar 20 soatlik amaliy kuzatuvlarni boshladi.
English Speaking Nation dasturi xalq taʼlimi tizimidagi 15 mingdan ortiq oʻqituvchilarning malakasini oshirishni koʻzda tutadi. Shu maqsadda 91 nafar asosiy trener oʻqituvchi saralab olingan boʻlib, ular xorijiy mutaxassislar koʻmagida 850 nafar hududiy kasbdosh mentorlar uchun kurslar tashkil qilib kelmoqda.
Dasturning keng qamrovini inobatga olgan holda, kurslarni toʻliq va muvaffaqiyatli tamomlagan oʻqituvchilar joylarda 15 mingdan ortiq oʻqituvchilar uchun treninglar olib borishlari rejalashtirilgan.

The Ministry of Public Education, in partnership with the US Embassy in Tashkent and the American Councils for International Education, conducted the Trainer Training Institute training from September 20 to October 2.
The training was attended by more than 200 key trainers and the most qualified regional mentors. The trainings were conducted by 7 TESOL instructors, 4 instructors from George Mason University, and 7 American trainers from the ESN: Coaches Program.
The official closing ceremony was held on October 2 at the Daniel Hill Hotel, where certificates were awarded to teachers who successfully completed the TESOL Core Certificate Program and George Mason University's Teaching English Through English course.
Earlier, in June-July, the Ministry of Public Education's TESOL Core Certificate Program (TESOL Certification Program) was implemented for 266 English teachers across the country as part of the English Speaking Nation program. These programs represent intensive training courses for English teachers. Teachers now have 20 hours of practical observation.
The English Speaking Nation program aims to improve the skills of more than 15,000 teachers in the public education system. For this purpose, 91 main trainers have been selected, who are organizing courses for 850 regional professional mentors with the help of foreign experts.
Given the breadth of the program, it is planned that more than 15,000 teachers will be trained in the field.