Ayni damda Farg‘ona viloyatida bo‘lib turgan Xalq taʼlimi vazirligi masʼullari tuman va shaharlardagi taʼlim muassasalari faoliyatini o‘rganmoqda.
Dastlab, Farg‘ona tumanida 2020 yilda 420 o‘rinli yangi barpo etilgan maktabda taʼlim muassasasi maʼmuriyati hamda pedagoglariga yaratilgan imkoniyatlardan foydalangan holda o‘quvchilarga sifatli taʼlim berish, kasb-hunarga yo‘naltirish, o‘qituvchilarning kasbiy mahoratini va kelajak avlod oldidagi masʼuliyatini yana-da oshirish zarurligi taʼkidlandi.
Viloyat “Barkamol avlod” bolalar maktabida o‘quvchilarni bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishda to‘garaklar faoliyatini jonlantirish, bolalar qamrovini oshirish, maktablarda tarmoq to‘garaklarini tashkil etish to‘g‘risida ko‘rsatma berildi. "Barkamol avlod" bolalar maktabi uchun zamonaviy bino qurish masalasini viloyat hokimligi bilan kelishgan xolda mahalliy Dasturlarga kiritish belgilandi.
Shundan so‘ng, o‘quvchi o‘rniga nisbatan qariyb 3 baravarga yetgan, bugungi kunda 2,5 ming nafar o‘quvchi taʼlim olayotgan 6-sonli maktabga borildi. Ahamiyatli tomoni shundaki, mazkur maktabga tasodifiy, rejalashtirilmagan holda kirib borilishiga qaramasdan, maktabda o‘quv jarayonlari tizimli tashkil etilayotganligiga guvoh bo‘lindi. 4-sinf o‘quvchilari bilan suhbatlashib, iqtidorli o‘quvchilarga planshet taqdim etildi.
Kelgusi yilda yaqin hududda mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan 2 ta yangi maktab barpo etilishi hamda maktabga qo‘shimcha bino qurish hisobiga mazkur maktabning navbatlilik koeffitsiyentini kamaytirishga erishiladi.
Shuningdek, vazir Farg‘ona shahridagi 86-sonli alohida taʼlim ehtiyojlari mavjud maktabda bo‘lib, o‘quvchilarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Maktab 1963 yilda barpo etilgan bo‘lib, 280 o‘quvchiga mo‘ljallangan. Maktab bu yil mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan taʼmirlanib, sharoitlar yaxshilanadi.

Сотрудники Министерства народного образования, которое в настоящее время находится в Ферганской области, изучают деятельность образовательных учреждений в районах и городах.
В первую очередь было отмечено, что вновь построенная школа на 420 мест в Ферганском районе в 2020 году должна использовать возможности, созданные для администрации и педагогов общеобразовательных учреждений, для обеспечения качественного образования, профориентации, повышения квалификации педагогов и дальнейшего повышения их ответственности. будущим поколениям.
Поручено активизировать деятельность клубов по содержательному досугу учащихся областной детской школы «Баркамол авлод», увеличить охват детей, организацию сетевых клубов в школах. Вопрос строительства современного здания детской школы «Баркамол авлод» будет включен в местные программы по согласованию с обладминистрацией.
После этого он перешел в школу № 6, где количество учеников выросло почти втрое и сегодня насчитывает 2500 учеников. Показательно, что, несмотря на случайное, незапланированное попадание в школу, было замечено, что учебный процесс в школе организован системно. В беседе с 4-классниками одаренным ученикам подарили планшет.
В следующем году по соседству будут построены 2 новые школы за счет средств местного бюджета, а строительство дополнительного здания для школы снизит коэффициент очереди этой школы.
Министр также посетил школу №86 в Фергане, где есть особые образовательные потребности, и ознакомился с условиями, созданными для учащихся. Школа была построена в 1963 году и рассчитана на 280 учеников. В этом году школа будет отремонтирована за счет средств местного бюджета, условия улучшатся.
Министр подчеркнул, что учителям этой школы необходимо очень ответственно подходить к обучению детей с особыми образовательными потребностями.